13 babských rad pro účinný boj s nachlazením

A je to tu zase. Dlouhé zimní období, které s sebou přináší nejen radovánky na sněhu, ale také nízké teploty, střídání sychravého počasí s mrazem a hlavně všudypřítomné bacilové nástrahy číhající na vhodnou chvíli, kdy zaútočit na náš organismus.

Kritické období nastává už během Vánoc, kdy zdravá strava jde na chvíli stranou a dáme si rádi pořádně do nosu co se sladkostí a alkoholu týče. Což má za následek překyselení organismu a oslabení imunity.

Posuďte sami, kdo z nás takovou situaci nezažil? V krku se vám přes noc usadil šmirglpapír, nos se vám záhadně transformoval v kapající vodovodní kohoutek a teplota vám vyskočila tak, že byste s ní mohli na dálku rozpustit ledovec?

Vycucali jste sice pár pastilek proti bolesti v krku či bonbónů proti kašli, ale nezabraly? Potom rychle do postele! Může to být sice jen docela obyčejné nachlazení, ale také jste možná právě chytili nějakou virózu nebo dokonce chřipku, na kterou platí zejména jediné. Poctivě se vyležet a určitě nemoc nepřecházet.

Pokud však zrovna nechcete nebo nemůžete běžet k lékaři (a cpát do sebe antibiotika, která na onemocnění virového původu stejně nezabírají) zkuste šáhnout pro některý z prostředků proti nachlazení do osvědčené přírodní lékárny.

1) Jak na kašel

Eukalyptový olej nebo mátový olej

Potřete si olejem hrudník, případně záda a jemně vmasírujte. I několikrát za den. Silice z eukalyptu pronikají hluboko do kůže a pomáhají uvolnit dýchací cesty a zmírnit kašel.

Cibule

Pro uvolnění hlenu při bronchitidě pomůže cibulový čaj. Nakrájejte 1 oloupanou cibuli na kolečka, vložte do ½ litru studené vody a  cca 10 minut ji povařte. Po uvaření můžete nechat ještě chvíli odstát. Hotový odvar přeceďte a vypijte. Klidně až 4 šálky denně.

Pro zmírnění kašle je ideální šťáva ze syrové cibule. Nakrájejte 1-2 cibule, dejte do hrnku nebo malé zavařovačky a zalijte medem, nebo prosypte moučkovým či krupicovým cukrem. Sklenici zavíčkujte nebo přiklopte. (Přece jen výpary z cibule dvakrát nevoní). Cibule vám však během krátké doby krásně pustí šťávu, kterou pak užívejte po lžičkách několikrát za den.

Čaj z bylinek

Horký čaj je při léčbě nachlazení základ. Na kašel pravidelně popíjejte buď přímo připravené směsi průduškového čaje, nebo si připravte čaj z vlastní směsi. Ideální na uvolnění hlenů je jitrocel, proskurník, mateřídouška či lipový květ.

Pokud máte do lékárny pro bylinkový čaj daleko, koukněte se do spíže, zda v ní nenajdete sušenou majoránku nebo tymián a připravte si z nich čaj.

Náš tip proti kašli: Majoránkový čaj s medem

1 lžičku sušené majoránky zalijte studenou vodou (asi ¼ litru) a přiveďte k varu. Jakmile začne voda vařit, odstavte ji a nechte louhovat asi 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte si medem a můžete přidat i citron. Popíjejte teplý několikrát denně.

Stejným způsobem připravíte i čaj z tymiánu.

2) Co s rýmou?

Napařujte nohy

Horká lázeň nohou výtečně prohřeje celé tělo. Napusťte si do vany nebo do většího škopíku teplou vodu až po kotníky a postupně si připouštějte horkou tak, aby voda dosáhla cca 41 °C.  V lázni nahřívejte nohy cca 20 minut. Tímto způsobem pomáháte nakopnout krevní oběh a zlepšit cirkulaci krve i v horních cestách dýchacích, takže se vám bude lépe dýchat.

Napařujte obličej

Napařování a dýchání horké páry nad hrncem horké vody je při rýmě oblíbenou klasikou. Horká pára zvlhčuje nosní sliznice a uvolňuje sekret. Vodu také můžete vylepšit mořskou solí nebo heřmánkem, který díky svým antiseptickým účinkům zároveň pomůže dýchací cesty vyčistit a dezinfikovat.

Výplach nosu slanou vodou

Oblíbená praktika u jogínů a na rýmu skutečně zabírá. Proplachování nosu solí sice nepatří k činnostem, které si budete užívat, ale musíte myslet na výsledek. Sůl dezinfikuje sliznici nosu i nosohltanu a také rozpouští hlen.

Křen

Tohoto siláka je dobré jíst za syrova. Postrouhat pro lepší chuť třeba s jablkem a sníst. Křen je pro tělo jednak vitaminová a minerální bomba a jednak vám nos ohromně protáhne.

Zázvor

Nastrouhejte kousek čerstvého kořene zázvoru a připravte si z něj zázvorový čaj. Zázvor vaše tělo krásně prohřeje a pomůže mu zabojovat s nastupující infekcí.

3) Ulevte si od bolesti v krku

Šalvěj

Tato bylinka zázračně uleví od bolestí v krku a zánětu mandlí. Z šalvěje si uvařte čaj a nechte ho louhovat aspoň 15 minut. Šalvěj můžete doplnit také heřmánkem, který dezinfikuje a působí protizánětlivě.

Brambory

Nastrouhejte 4-6 uvařených brambor, rozmačkejte a udělejte si z nich zábal na krk. Pomohou vám zabojovat jak proti bolestem v krku, tak proti zánětu průdušek. Pokud chcete léčit průdušky, zabalte brambory do utěrky, přiložte na hrudník a ještě přikryjte froté ručníkem.

Tvaroh

Tvaroh použijeme podobně jako brambory, tj. uděláme si z něj zábal. Vezměte asi půl kg tvarohu pokojové teploty (2 vaničky), rozprostřete ho do utěrky nebo tenkého plátna a následně omotejte kolem krku. Navrch omotejte krk ještě teplou šálou nebo tlustším ručníkem. Zábal byste měli ponechat na krku tak dlouho, dokud nebude tvaroh úplně suchý.

4) Zvýšená teplota

Slepičí polévka

Nejlepší je poctivý domácí slepičí vývar. Horká polévka vás zaručeně postaví na nohy. Slepičí vývar má antibakteriální účinky a brání rozšiřování bacilů v horních cestách dýchacích. Teplé jídlo navíc zvyšuje tělesnou teplotu, pomáhá tělu prohřát se a posiluje ho v boji proti bakteriím.

Květ černého bezu

Pokud jste si přes léto nasušili dostatek bezových květů, máte vyhráno. Připravte si z nich čaj, který v těle nastartuje pocení a tak pomáhá s léčbou. Čaj z květu černého bezu zlepšuje krevní oběh a potlačuje další vývoj infekce.

Kromě čaje z černého bezu se vám při zvýšené teplotě osvědčí také čaj z lipového květu.

Zábaly lýtek

Jestli vás zachvátila skutečně vysoká horečka nad 38 °C, zkuste ji srazit pomocí studených zábalů lýtek. Někdo doporučuje udělat zábal z octové vody. Obecně co se týče snižování horečky a zábalů se názory různí.

Například někteří lékaři doporučují snižovat teplotu až v případě, že přesáhne 39 °C, do té doby prý jinak stačí odpočívat, dostatečně pít a nechat tělo samo bojovat a vytvářet protilátky.

Tyto babské rady se vám osvědčí hlavně v případě mírných infekcí. Stejně tak platí, že ani bylinky by se neměly používat dlouhodobě, takže pokud se sami kurýrujete bez výrazného zlepšení už 14 dnů, ale nemoc neustupuje, nebo se naopak zhoršuje, neváhejte a upalujte k lékaři.

Nejlepší stav je samozřejmě takový, kdy se nám podaří všem virům a bakteriím odolat a neonemocnět.

Jak se vyhnout nachlazení a jak ho léčit

Nezapomínejte na opatrnost v uzavřených prostorách a při dotýkání se povrchů na místech s velkým provozem.

Uzavřený prostor s malou cirkulací vzduchu, jako je výtah, může představovat problém, protože nakažená osoba – která je buď ve výtahu s vámi, nebo předtím byla ve stejné kabině – se mohla dotknout nebo zanechat kapky na povrchu, jako je tlačítko pro přivolání nebo zábradlí.

Dalšími pravděpodobnými místy, kde se můžete setkat s viry zanechanými jinými osobami, jsou jiné povrchy s vysokou intenzitou dotyku, zejména neporézní, jako je zábradlí eskalátoru nebo klika a madla dveří.

Zde je několik tipů, jak si ulevit od příliš častého nachlazení:

  • Protože je nachlazení způsobeno virem, jsme při jeho překonání závislí především na našem imunitním systému, správné výživě, dostatečném odpočinku, hydrataci a podpůrné léčbě.
  • V závislosti na projevujících se příznacích lze doporučit určité kombinace volně prodejných léků. Mohou poskytnout úlevu od příznaků, snížit horečku, zmírnit bolest, zmírnit rýmu a kýchání, potlačit kašel a zředit hlen.

Díky těmto opatřením a času se člověk obvykle zotaví během sedmi až deseti dnů. V případě přetrvávající horečky nebo zhoršujících se příznaků se obraťte na svého lékaře, který provede další vyšetření.