Nejlepší dětská svačina – jakou zvolit na cesty

Když se děti chystají někam na výlet se školou, známými, nebo venku svítí sluníčko a je jisté, že hned tak domů nepřiběhnou, je důležité myslet i na jejich jídelníček. To samozřejmě zahrnuje jednu složku ze základních pěti jídel, které by se denně měly dodržovat. A je dobré tomu děti učit už v nízkém věku.

Výběr zdravých svačinek pro děti je důležitý, protože jim může pomoci dodat energii a živiny, které potřebují ke správnému růstu a vývoji. Správná výživa dětí je navíc výbornou prevencí obezity.

Zdravé nápady

Zde je několik nápadů na zdravé svačiny pro děti:

  • Čerstvé ovoce – Čerstvé ovoce je skvělou svačinou, protože obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu. Lze je podávat tak, jak je, nebo je nakrájet na kousky.
  • Zelenina – Stejně jako ovoce je i zelenina plná vitamínů, minerálů a vlákniny. K dětem se hodí například mrkvové tyčinky, plátky okurky, cherry rajčátka a proužky papriky.
  • Jogurt – Jogurt je dobrým zdrojem vápníku a bílkovin. Přidáním čerstvého ovoce se ještě více ochutí a získá další vitamíny.
  • Sýr – Sýr je dobrým zdrojem vápníku a bílkovin. Chutnou svačinou může být sýr na nudličky, kostky nebo plátky sýra.
  • Ořechy a semínka – Ořechy a semínka jsou dobrým zdrojem zdravých tuků, bílkovin a vlákniny. Mezi ně patří mandle, vlašské ořechy, dýňová a slunečnicová semínka.
  • Celozrnné krekry – Celozrnné krekry jsou dobrým zdrojem vlákniny a komplexních sacharidů. Ideální jsou krekry vyrobené z celých zrn. Hodí se doplnit je sýrem nebo humusem. Tím svačinka získá další bílkoviny.
  • Hummus – Hummus je dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Podává se s celozrnnými krekry, mrkvovými tyčinkami nebo plátky okurky.

Když se zdravá svačina navíc hezky ozdobí, děti budou nadšené a pustí se s chutí do jídla.

Zdravý toust

Jedna z možných variant je zdravý toust. Připravuje se ze dvou plátků celozrnného chleba a do něj se vloží plátek uzeného lososa, nebo například pomazánkové máslo a zelenina, kvalitní sýr a nebo vysokoprocentní šunka.

Je vhodné se soustředit na to, aby pečivo bylo kvalitní a opravdu se jednalo o pravé celozrnné. Často to bývá jen obarvené pečivo z bílé mouky. Výsledný toust se hodí zabalit do alobalu.

Konec nudnému ovoci

Pokud je toust už moc ohraný, je zde možnost vytvořit smoothies, nebo-li ovocný koktejl. Jedná se o sladkou svačinku, kterou děti rády, a zároveň je plná vitaminů.

Dá se udělat například koktejl ze dvou banánů, 150g vanilkového jogurtu a k tomu přidat led. Vše se rozmixuje a dítě má perfektní energetickou svačinku na náročné cesty.

Kuskus z krabičky

Skvělou variantou je i kuskus. Zde se může jednat o svačinku, nebo už lehčí oběd. Výhodou tohoto jídla je, že je hotové během pár minut. Stačí zalít vodou a přidat případně drobná zelenina, takže ho máma může udělat ráno před cestou.

Také se dá jíst studený, což se o většině plnohodnotných jídel říci nedá. Nejedná se o těžké jídlo, a pokud má dítě náročnou cestu, určitě se bude hodit. Kuskus stačí dát do těsnící krabičky, přidat do baťůžku vidličku a dítě může vyrazit.

Výlet? Jedině s FlapJacky!

Zima je za námi a letní vedra ještě nedorazila. To je ideální doba na výlety. Ať už se vyráží za poznáním na některý z českých hradů či zámků nebo se rodina rozhodne polykat kilometry při výšlapu na Sněžku, k Pravčické bráně nebo třeba cestou k některému ze šumavských jezer, vždy se hodí mít po ruce ovesnou tyčinku FlapJack.

Díky vysokému podílu ovesných vloček je totiž zdravou svačinkou a zároveň skvělou zásobárnou energie.

Ovesné vločky jsou vlastně oloupaným a podrceným ovsem a ten je doslova „nacpaný“ přesně tím, co je k životu potřeba. Především jsou to bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny B1, B6 a E, železo, vápník a fosfor. A navíc – dá se do nich bez obav zakousnout v autě, v autobuse i ve vlaku. FlapJacky totiž nedrobí!