Oblečení na sport

Každý z nás se už jistě dostal do situace, kdy jsme vyrazili sportovat a nezvolili jsme správné oblečení. Bylo vám zima nebo horko? Profoukl studený vítr všechny vrstvy vašeho oblečení? Nemusíme se zrovna chystat na celodenní ostrou cyklistickou túru – správně zvolené oblečení oceníme ho při jakékoliv pohybové aktivitě.

Základem většiny funkčních tkanin je jejich schopnost výborné prodyšnosti, která odvádí přebytečné teplo a vlhkost, zimní typy funkčních tkanin umí naopak i zahřát. Funkční oblečení rozdělujeme do tří vrstev – prádlo, střední vrstva a vnější ochranná vrstva.

Základem pro náš bezprostřední pocit a pohodu je spodní vrstva, která je nejblíže tělu. Podle zkušeností výrobců a prodejců tohoto typu oblečení ale především tuto vrstvu nejvíce podceňujeme. Přitom právě ona má pro kvalitu funkčního prádla rozhodující význam.

„První vrstva má za úkol odvádět od těla vlhkost, tedy hlavně pot, a také pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Opravdu se dá říct, že v létě chladí a v zimě hřeje,“ uvádí do tématu Pavel Mlýnek, majitel společnosti Mill, výrobce funkčního prádla.

Rozhoduje materiál

První, podle čeho byste měli vybírat funkční prádlo první vrstvy, je materiál. Pokud se v něm objevuje bavlna, dejte od něj ruce pryč, ta nemá ve funkčním prádle co dělat. Pohlcuje tekutiny, mokrá neudrží teplotu a velmi rychle začne zapáchat.

O něco lepší je to s polyesterem (PoE), který má rozhodně lepší schopnost odvádět tekutiny, problém jsou ale pachy. Tento materiál začne poměrně rychle zapáchat. Nejlepší vlastnosti z umělých materiálů má polypropylen (PoP).

„Díky pevným vláknům je velmi odolný, téměř nepřijímá vodu – má desetkrát menší nasákavost než polyester –, ale dobře ji odvádí. Je antibakteriální a ani po dlouhém nošení nezapáchá,“ vyjmenovává Pavel Mlýnek, zakladatel české sportovní značky Mill výhody polypropylenu.

Bohužel je však tento materiál několikanásobně dražší než polyester, který zejména kvůli ceně používá většina výrobců, ale který má funkční vlastnosti mnohonásobně horší. Pokud dáváte přednost přírodním vláknům, pak je ideální vlna merino. Jde o extra jemnou vlnu, která na dotek vyvolává dojem hedvábí, jak jemná jsou její vlákna. Vodu sice částečně absorbuje, její výhodou je ale to, že hřeje i mokrá.

Střed můžeme i vrstvit

Střední vrstvu zpravidla tvoří sportovní triko s krátkým nebo dlouhým rukávem, případně dres. Dres s dlouhým rukávem můžete mít vyrobený z Coolmaxu, což je prodyšný materiál používaný i pro letní dresy. Pro chladnější dny je vhodné oblečení vrstvit – pod triko nebo dres s dlouhým rukávem oblečeme ještě druhý s krátkým rukávem, anebo ještě jedno funkční prádlo.

Nesmíme zapomenout na nohy. Pokud nechceme klasické dlouhé sportovní nebo cyklistické kalhoty, i zde můžeme vrstvit stylem krátké – dlouhé.

Nakonec ochrana proti počasí

Poslední vrstva našeho sportovního oblečení stojí v první linii proti rozmarům počasí. Požadujeme, aby ji vítr neprofoukl, déšť nepromáčel, a přitom aby byla schopna nám zachovat osobní pohodu. V každém případě, a to i v létě, přijde vhod lehká větrovka. Nepromokne, neprofoukne a zároveň je skladná, takže ji můžete kdykoliv nosit složenou při sobě nebo v brašně.

Na kolo se hodí typy s vyšším límcem, který ochrání krk před větrem. Rukávy by měly být dostatečně dlouhé – zejména, pokud ze sportů preferujeme cyklistiku. Zipy bývají u bund z kvalitních materiálů voděodolné, čímž je utěsněno jedno z posledních míst, kudy pod bundu může pronikat voda zvenčí. Tyto detaily jsou důležité zvláště tehdy, pokud nechcete investovat do větrovky tisíce korun a obejdete se bez funkčních membrán.