Oblečení na sport

Každý z nás se už jistě dostal do situace, kdy jsme vyrazili sportovat a nezvolili jsme správné oblečení. Bylo zima nebo horko? Profoukl studený vítr všechny vrstvy oblečení? Nemusíme se zrovna chystat na celodenní ostrou cyklistickou túru – správně zvolené oblečení oceníme ho při jakékoliv pohybové aktivitě.

Základem většiny funkčních tkanin je jejich schopnost výborné prodyšnosti, která odvádí přebytečné teplo a vlhkost, zimní typy funkčních tkanin umí naopak i zahřát. Funkční oblečení je rozdělováno do tří vrstev – prádlo, střední vrstva a vnější ochranná vrstva.

Základem pro bezprostřední pocit a pohodu je spodní vrstva, která je nejblíže tělu. Podle zkušeností výrobců a prodejců tohoto typu oblečení však spotřebitelé především tuto vrstvu nejvíce podceňují. Přitom právě ona má pro kvalitu funkčního prádla rozhodující význam.

První vrstva má za úkol odvádět od těla vlhkost, tedy hlavně pot, a také pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Opravdu se dá říct, že v létě chladí a v zimě hřeje. Důležitá je například u dětských zimních kombinéz.

Sportovní oblečení nebývá zrovna levná záležitost. Kdo chce ušetřit, může omrknout například e-shop Wish – díky slevovým kódům Wish je zde možné nakupovat skutečně za pakatel. Navíc Wish shop recenze bývají většinou kladné. Zákazníci si chválí nízké ceny, slevy a širokou nabídku zboží.

Existuje další čínský e-shop Shein, který je atraktivní zejména díky své široké nabídce. Pod Shein shipping to the Czech Republic člověk nalezne cenu za zaslání do České republiky. Některé věci jsou zde dokonce zadarmo, nakupující zaplatí jen poštovné.

Nicméně v případě vrácení zboží Shein musí zákazník zaplatit dopravu, která je často dražší, než samotný produkt. Zároveň jsou na eshopu přísná kritéria, která neumožňují vrácení veškerého zboží, ale jen některého.

Kvalitní sportovní oblečení lze leckdy najít i na e-shopu Alibaba. Bohužel na rozdíl od konkurence není Alibaba shop v češtině. Ovšem není žádný problém použít při nákupu některého překladače jako je Google, DeepL nebo Lingea.

Dalším zdrojem kvalitního sportovního oblečení za příznivé ceny může být například e-shop Trendyol, který nabízí širokou škálu produktů.

Existuje několik triků, díky kterým je možné mít e-shop Alibaba česky. To ušetří spoustu času všem, kteří si instrukce a popisy produktů musí složitě překládat. Velkou nevýhodou to bylo také pro ty, kteří neumí anglicky.

Většina takovýchto čínských eshopů jsou přeloženy strojově pomocí překladačů. To znamená, že jsou překlady mnohdy nekvalitní. Wish česky je ale výjimka a i proto se k němu lidé rádi vracejí.

Rozhoduje materiál

První, podle čeho by měli zákazníci vybírat funkční prádlo první vrstvy, je materiál. Pokud se v něm objevuje bavlna, ta nemá ve funkčním prádle co dělat. Pohlcuje tekutiny, mokrá neudrží teplotu a velmi rychle začne zapáchat.

O něco lepší je to s polyesterem (PoE), který má rozhodně lepší schopnost odvádět tekutiny, problém jsou však pachy. Tento materiál začne poměrně rychle zapáchat. Nejlepší vlastnosti z umělých materiálů má polypropylen (PoP).

Díky pevným vláknům je velmi odolný, téměř nepřijímá vodu, má desetkrát menší nasákavost než polyester, ovšem dobře ji odvádí. Je antibakteriální a ani po dlouhém nošení nezapáchá.

Bohužel je však tento materiál několikanásobně dražší než polyester, který zejména kvůli ceně používá většina výrobců, avšak který má funkční vlastnosti mnohonásobně horší. Pokud klient dává přednost přírodním vláknům, pak je ideální vlna merino. Jde o extra jemnou vlnu, která na dotek vyvolává dojem hedvábí, jak jemná jsou její vlákna. Vodu sice částečně absorbuje, její výhodou je však to, že hřeje i mokrá.

Kvalitní sportovní oblečení nabízí Answear. Výhodou je, že vrácení zboží z Answear je velmi jednoduché, a tak se nic neděje, pokud např. nesedí velikost.

Střed lze i vrstvit

Střední vrstvu zpravidla tvoří sportovní triko s krátkým nebo dlouhým rukávem, případně dres. Dres s dlouhým rukávem je možné mít vyrobený z Coolmaxu, což je prodyšný materiál používaný i pro letní dresy.

Pro chladnější dny je vhodné oblečení vrstvit – pod triko nebo dres s dlouhým rukávem obléct ještě druhý s krátkým rukávem, anebo ještě jedno funkční prádlo. Běhání v chladnějším počasí pak bude mnohem příjemnější.

Ochrana proti počasí

Poslední vrstva sportovního oblečení stojí v první linii proti rozmarům počasí. Zákazníci požadují, aby ji vítr neprofoukl, déšť nepromáčel, a přitom aby byla schopna zachovat osobní pohodu. V každém případě, a to i v létě, přijde vhod lehká větrovka. Nepromokne, neprofoukne a zároveň je skladná, takže ji lze kdykoliv nosit složenou při sobě nebo v brašně.

Na kolo se hodí typy s vyšším límcem, který ochrání krk před větrem. Rukávy by měly být dostatečně dlouhé – zejména, pokud je ze sportů preferována cyklistika. Zipy bývají u bund z kvalitních materiálů voděodolné, čímž je utěsněno jedno z posledních míst, kudy pod bundu může pronikat voda zvenčí.

Tyto detaily jsou důležité zvláště tehdy, pokud sportovec nechce investovat do větrovky tisíce korun a obejde se bez funkčních membrán.