Běhání v chladnějším počasí – co si obléknout

S přicházejícím podzimem, kdy se krajina vybarvuje a sluníčko pořád svítí, to snad každého z nás láká do přírody. Někteří zvolí krátkou procházku, ty aktivnější to může přimět i k tomu, aby začali běhat. Podzimní běhání s sebou ale přináší mnohá úskalí – nečekané změny počasí nebo brzké stmívání jsou jen krátkým výčtem problémů, na které je třeba se připravit.

Ten pocit známe všichni. Chci začít běhat, ale… V létě je moc teplo, v zimě je moc zima. Co takhle s běháním začít na podzim? Počasí přímo láká k tomu jít ven, uděláte něco pro svoje tělo a rozhodně se vám vyhnou podzimní únavy a deprese. Podzimní běhání má však svoje konkrétní specifika, na která je potřeba připravit se i co se správné výbavy týče.

Jak se tedy správně obléknout? Jako cibule. Oblečte si více vrstev prádla a chraňte si všechny části těla. Vždycky je lepší obléct se více než méně – přece jenom, pokud vysvitne sluníčko, není nic jednoduššího než nějaké vrstvy sundat. Na jaké vrstvy byste měli při výběru dávat největší pozor?

Základem jsou kvalitní boty

Na prvním místě to jsou především boty. Boty jsou pro běžce základní výbavou v každém ročním období a jejich výběru byste měli věnovat velkou pozornost. Při samotném výběru boty si dejte pozor na správnou velikost.

Pro ty z vás, kteří jsou zvyklí na těsné boty, to bude možná složité překonat, ale běžecké boty by vždy měly být o něco větší, než je vaše noha. Ta totiž při běhu pracuje, hýbe se a i samotná bota se při došlapu v ohybu zkracuje a tedy zmenšuje. Pokud nechcete z běhání pravidelně odcházet s oteklýma či odřenýma nohama, dejte si na velikost pozor.

Další výběr boty se odráží od toho, kde a v jakých podmínkách chcete běhat. Jiné boty se hodí na dráhu, jiné do lesa. Vždy ale myslete na to, že podzim je období spojené s deštěm a blátem. Zapomeňte tak na prodyšné a lehké letní tenisky a pořiďte si boty, které udrží vaší nohu v suchu i během deštivých dnů.

Co na sebe? Vrstvy!

Základním pravidlem je, že tělo musí dýchat. Zapomeňte proto na tlusté vlněné mikiny nebo zimní bundy. Mnohem lepším řešením je použít funkční prádlo. To vám pomůže s odváděním potu od těla a zároveň drží tělo v příjemné teplotě.

Jako druhou vrstvu oblečení použijte opět funkční prádlo, tentokrát už více zamřené na termoizolaci a odvádění potu. Pokud by se pot neodpařoval, mohl by se v této vrstvě hromadit a studil by vás hlavně na zádech.

Poslední vrstva vás má chránit před vnějšími vlivy. Těmi mohou být vítr nebo déšť, v pozdním podzimu klidně i sníh. Pokud podceníte jednu z vrstev, nečekejte žádné zázraky ani od těch ostatních. Perfektní komfort vám poskytnou jenom společně.

U nohou je výborným řešením pořídit si elastické kalhoty. Během nákupu si dávejte pozor na to, aby vám dobře seděli. Musí být příjemné a těsné, ale nikde netlačit. Vyrábějí se i zateplené, které můžete používat po celou zimu, třeba i na běžky. Vybírejte je však s rozumem – mělo by vám v nich být příjemně, ani zima ale ani moc teplo.

Chraňte každou část těla

I když je hlava nejcitlivější partií těla, většina lidí na ní pravidelně zapomíná. Ale právě z ní odchází z těla velké množství tepla. Je proto důležité si hlavu zakrývat. Zapomeňte však na zimní vlněné čepice, stejně jako u zbytku oblečení, tělo i hlava musí dýchat.

Dobrým řešením je tak sáhnout po běžecké čepici, případně šátku nebo široké čelence. Ty vás ochrání před nepříjemným prochladnutím dutin a udrží vás v teple. Na podzim si přidejte pokrývku hlavy do seznamu povinné výbavy a rozhodně bez ní nevybíhejte.

Během mrazivých ranních běhů oceníte jistě i rukavice. Zde si opět můžete vybrat od klasických až po takové, které jsou vyrobeny z funkčního materiálu a mají třeba kapsičku na klíče. Při výběru pamatujete hlavně na to, aby vám byly pohodlné, chránili vás před zimou, ale nebylo vám v nich moc horko.

Dobré je také investovat do šátku, který vám bude chránit krk a vysokých teplých ponožek. To, že jste dobře oblečeni, poznáte tak, že máte zakryté a chráněné všechny části těla.

Běhání na podzim má svoje kouzlo a rozhodně se od něj nenechte odradit špatným počasím. Pokud se po doběhnutí máte kde ohřát, oschnout a převléct se do suchého oblečení, vítr ani déšť nemusí být důvod proč ten den běhání vynechat. V každém případě však myslete na svoje zdraví – pokud vás škrábe v krku a venku je psí počasí, dejte si teplý čaj a běhání o pár dní odložte.