Zásady a poučení pro sběr bylinek

Fytoterapie je léčebná metoda, fungující již celá tisíciletí, ale to samo o sobě neznamená, že neprochází vývojem nebo spíše návratem ke starým zkušenostem a ţe ji tedy nemůžeme kdykoli vylepšit a vlastně zkvalitnit.

Nezapomínejme nikdy na to, že snaha tzv. moderní vědy někdy ve vztahu k přírodě nadělá více škody než užitku, a proto věřme především zdravému, selskému rozumu a samozřejmě vlastním zkušenostem.

K tomu si zapamatujme několik jasných zásad:

1. Všechny rostliny mají léčivé vlastnosti, jen naše velmi nedokonalé znalosti a možnosti brání jejich lepšímu využití.

2. Léčbu bylinami je možné aplikovat u každé nemoci a za každého stavu, samozřejmě účinky jsou podmíněny více faktory.

3. V žádném případě neplatí s oblibou užívané rčení, že „byliny když nepomohou, tak alespoň neublíží“. Úspěch léčby je podmíněn správnou volbou byliny, dávkováním a dobou aplikace.

4. Byliny můžeme použít i v případech, kdy nelze zjistit, o jakou nemoc jde. Pochopitelně volíme byliny, které je možné užívat vždy.

5. Byliny jsou nejvhodnější v případech, kdy nelze nasadit léky silné, razantně působící.

6. Nezapomínejme na skutečnost, že léčba bylinami je nenásilná, tudíž také většinou trvá déle ve srovnání s léky chemickými.

7. Byliny v současné době nejsou jen dodavateli léků, ale i potřebných látek, jako jsou například stopové prvky a vitamíny. U mnohých z nich jsou byliny téměř jedinými přírodními zdroji.

8. Lepší prevence proti všem možným poruchám organismu než pomocí bylin prakticky není, protože rostliny a jejich části obsahují všechny pro zdravý život potřebné látky.

9. Pamatujme na to, že kaţdý člověk i každá nemoc je jiná a že také potřebuje jiné ošetřování. Platí tedy, že lék, který pomohl sousedce, rozhodně nemusí – i při zdánlivě stejných potížích – pomoci také vám.

10. Radit se je jistě nutné, ale raďme se jen u skutečných odborníků.

Mějte na paměti tyto zásady a bude vám s léčivými rostlinami dobře na zemi!