Rajská omáčka – nejlepší recept

Rajská omáčka

Rajská omáčka je jedno z neoblíbenějších jídel. Spolu s „koprovkou“ má tu vlastnost, že ji někteří milují, a jiní nikoliv. Možná i z dob školních jídelen. Rajská omáčka je na přípravu však relativně zdlouhavá. Dnes přinášíme recept na rychlou rajskou!

Jeden recept na rajskou omáčku rozhodně nestačí. Vyplatí se znát jak klasickou, tak rychlejší verzi. Jak na to, aby bylo jídlo hotové během pár okamžiků?

Rajská omáčka

Pokud jde o jedno z klasických českých jídel, jen málokteré jídlo se může rovnat popularitě tradiční české rajské omáčky. Tato jednoduchá a chuťově výrazná omáčka se často podává s knedlíky nebo těstovinami a je ideálním společníkem k hovězímu nebo mletému masu. I když se recept na tuto jednoduchou a chutnou omáčku může v jednotlivých rodinách lišit, její obliba přetrvala.

Rajčata jsou bohatá na vitaminy, minerály a antioxidanty a mají řadu zdraví prospěšných účinků.

Příprava rajské omáčky

Rajská omáčka se připravuje z rajčat, cibule, česneku a koření, které se vaří dohromady, aby vznikl odvážně aromatický, a přitom jednoduchý pokrm. Rajčata se obvykle dusí na mírném ohni, aby se chutě ingrediencí pomalu spojily a vytvořily hustou, vydatnou omáčku. Výsledkem je chutná omáčka, která se výborně podává s knedlíky nebo těstovinami.

Ačkoli se do pokrmu často přidává hovězí nebo mleté maso, omáčka může být i samostatná. Díky bohaté a výrazné chuti je omáčka univerzální a lze si ji vychutnat jako samostatný pokrm nebo s různými druhy bílkovin.

Ingredience

 • 1 cibule
 • 1 paprika
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 2 stroužky česneku
 • 2 plechovky nakrájených rajčat
 • 1 lžíce rajčatového protlaku
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
 • 1 špetka cukru
 • 2 polévkové lžíce čerstvé petrželky nasekané nadrobno
 • houskové knedlíky nebo těstoviny
 • hovězí nebo mleté maso
Rajská omáčka se podává s houskovým knedlíkem nebo těstovinami.

Postup

 1. Na velké pánvi rozehřejte na středním plameni olivový olej. Přidejte cibuli a papriku a vařte je do změknutí, asi 5 minut.
 2. Přidejte česnek a vařte další 2 minuty. Poté přidejte nakrájená rajčata, rajčatový protlak, sůl, pepř a cukr. Za občasného míchání vařte 10 minut.
 3. Nakonec přidejte petrželku a vařte, dokud omáčka nezhoustne, asi dalších 5 minut.
 4. Mezitím uvařte houskové knedlíky nebo těstoviny podle návodu na obalu.
 5. Hovězí maso nebo mleté maso uvařte na samostatné pánvi, dokud není uvařené.
 6. Maso můžete podávat k masu nebo ho přimíchat do omáčky. Podávejte s houskovým knedlíkem nebo těstovinami.

Není pochyb o tom, že tento nadčasový český pokrm zůstane oblíbený i pro další generace. Díky své jednoduché, ale výrazné chuti se hodí jako příloha ke knedlíkům nebo domácím těstovinám. Ať už hledáte uklidňující jídlo, nebo jen zkoušíte něco nového, rajská omáčka vás jistě potěší.

TIP: Ze zbylých rajčat lze připravit rajčatová salát, bruschettu s rajčaty a rajčatovou polévku.