5 zásad, jak pečovat o pokožku v zimě

Možná si to někdy neuvědomujeme, ale i druh používané kosmetiky je dobré měnit podle ročních období. Respektive podle zimní a letní sezóny. Protože tak jako v létě nepotřebujeme skoro žádné oblečení a pokožce sluší lehké, lehce vstřebatelné krémy, v zimě je to právě naopak.

V zimních měsících potřebuje naše tělo víc vrstev, aby neprochladlo, a pleť i pokožka na rukou zase vyžaduje mastnější krémy, které ji ochrání před mrazem i větrem.

Co se děje s vaší pokožkou v zimě?

Naše pokožka je suchá a napjatá, protože teplo uvnitř je v kontrastu s nízkými teplotami a silným větrem venku. Nehledě na to, že horké sprchy a koupele v chladných zimních měsících mohou z pokožky odvádět vlhkost. Mezi nejčastější problémy pleti v zimně patří:

  • dehydratace
  • zarudnutí
  • napjatost
  • šupinatění
  • neustálé nepohodlí

Ale nebojte se. Díky dobře sestavené celoroční péči o pleť nemusíte měnit celou svou rutinu, abyste se přizpůsobili zimě. Stačí změnit texturu stávajících produktů (zvolit hutnější hydratační krém nebo krémovější čisticí přípravek) nebo přidat velmi hydratační produkt.

Udržujte svou pleť v pohodě a hladkou pomocí základních produktů zimní péče, které uzamknou vlhkost, vyživí pleť a zabrání chladnému prostředí, aby ztlumilo váš přirozený lesk.

Jak tedy o pokožku v zimě pečovat, aby neztratila svou pružnost a zdravý vzhled?

Pozastavte se nad těmito produkty

Podívejte se, co používáte a co může zvyšovat vaše podráždění a dehydrataci, a změňte to nebo to stáhněte. Například:

Přílišné čištění pěnivými přípravky nebo elektronickými kartáčky může pokožku ochudit o důležité přírodní oleje, které pomáhají posilovat a chránit kožní bariéru. Místo toho používejte jemné čisticí mléko, olej nebo balzám, teplou vodu a měkký flanel, ráno a večer.

Správně používané stimulační produkty, jako jsou vitamín C a retinol, jílové masky na čištění pórů a intenzivní peelingy, mohou být pro problematickou pleť zázračnou proměnou – důkazy o tom existují. Pokud je však vaše pleť právě teď ohrožena, stáhněte velké zbraně a uschovejte je na dobu, kdy se vaše pleť znovu zkalibruje a zklidní.

Uberte na peelingu obličeje: vaše pleť se potýká s neobvykle vysokou úrovní zánětu, takže se ji snažte dále neničit fyzickým peelingem. Přesto i nadále používejte své oblíbené kyselé tonikum, které udrží stabilní buněčnou výměnu a zajistí, že vaše další produkty budou fungovat co nejlépe.

1) Pleť vyžaduje hutnější krémy

Už na sklonku podzimu s příchodem větrných dnů si pro váš obličej připravte kvalitní pleťový krém s hutnější strukturou. Teoreticky už hned jak začne topné období, schovejte všechny lehké „letní“ krémy a hydratační spreje do poličky a vyměňte je za výživnější substanci.

Tvář je nevlídnému zimnímu počasí vystavena nejvíce, protože je stále odkrytá. Pleť tak snadno vysuší studený vítr, mráz, ale naopak i přetopené místnosti.

Neustálé přechody z tepla do zimy jí rozhodně dobře nedělají. Pleť je v zimě proto víc citlivá a náchylná k podráždění, může vypadat unaveně a pobledle jen proto, že je dehydratovaná a trpí nedostatkem výživy.

Hydratujte a vyživujte

V zimě obecně málo pijeme obyčejnou vodu. Spíše si dáme horkou kávu nebo černý čaj či svařák, které naopak vodu z těla ještě více odvedou, a organismu tak chybí potřebná hydratace. Což se viditelně odráží i na pleti. Ideální zimní kosmetikou jsou tak mastnější a výživné krémy, které dokáží zamknout vlhkost v pokožce a zároveň na pleti vytvořit vrstvičku mastného filmu, která ochrání kůži před chladem.

Při výběru krému samozřejmě přihlédněte k vašemu typu pleti. Dobře uděláte, pokud vsadíte na přírodní kosmetiku, která nezatíží tělo chemickými látkami, jako jsou parabeny, silikony či jiné ropné deriváty, které tělu neprospívají.

Pro denní péči jsou vhodné krémy s výživnými oleji, např. s pupalkovým či  avokádovým, krémy s bambuckým nebo kakaovým máslem. Ty dokáží pleť dobře vyživit i ochránit proti mrazu.

Noční krém by měl zase pleť regenerovat a zároveň hydratovat. Vybírejte proto hydratační noční krémy, např. takové co obsahující kyselinu hyaluronovou. A hlavně nezapomínejte na pravidelný pitný režim, i když pocit žízně právě nemáte.

Trpíte na bolestivě vysušenou a podrážděnou pleť? Zkuste ji promazat některým z BIO balzámů. Nedráždí, ale hojí. Balzám se sice hůře roztírá, jeho konzistence je opravdu hutná, ale také potřebně mastná. Na pokožce zůstane delší dobu mastný film, který ji vyživí až do hloubky. Pleť se krásně prozáří a navíc bude krásně vonět.

Hojivé účinky tohoto balzámu oceníte i v případě, že máte na pokožce drobné trhlinky nebo poranění. Takže až se budete vracet totálně vymrzlí z lyžovačky nebo dlouhé zimní procházky, bude tento balzám pro vaši pleť dokonalou živou vodou.

2) Chraňte si rty

Pokožka na rtech je velice citlivá a není vybavena žádnou tukovou vrstvou, která by jí poskytla ochranu. Tu musíme svým rtům dodat zvenčí.

Pokud je v zimě nebudeme pravidelně „promazávat“ hrozí nejen jejich vysušení a nepříjemné pnutí, ale i popraskání. Určitě to sami znáte. A nejhorší je, když si suché rty v mrazu ještě olíznete. Proto s sebou vždy noste při ruce výživný balzám nebo tyčinku na rty. Výborné jsou přírodní balzámy na rty s obsahem bambuckého nebo kakaového másla, včelího vosku či olivového oleje.

Namazat si s tímto balzámem můžete klidně i pokožku kolem rtů a nosu odřeného z rýmy a smrkání, rychleji se vám pak zahojí.

3) Používejte pleťové masky

Pleťové masky jsou ideální formou pro rychlou a dlouhotrvající hydrataci pleti. Proto na ně nezapomínejte ani v zimě. Vyberte si takovou, která bude obsahovat ideálně přírodní vyživující složky, esenciální oleje a minerální látky, abyste své pleti jednou za čas mohli poskytnout skutečnou výživovou bombu.

4) Nezapomínejte na ruce a kůžičku okolo nehtů

Ruce v zimě sice schováme do kapes nebo do rukavic, ale pokud celoročně trpíte pocitem suchých rukou, nepomohou na to ani pořádné rukavice. V případě rukou platí v zimě totéž, co při péči o obličej. Podívejte se po hodně výživném, mastnějším krému na ruce a pravidelně s ním ruce promazávejte.

Je potřeba, aby se na pokožce utvořil ochranný film, který pak uzavře vlhkost v buňkách a ochrání ruce před negativními vlivy klimatických podmínek. Důkladně mažte i nehtovou kůžičku, jinak se na ní mohou tvořit bolestivé záděry.

5) Na hory se vybavte kvalitním opalovákem

K tomuto asi netřeba moc dodávat. Že je slunce ostré a jeho paprsky zrádné (zvlášť pro jemnou a citlivou pleť), to ví každý. Nezapomeňte tedy na opalovací krém s dostatečným UV faktorem ani v zimě, i když zrovna neplánujete exotickou dovolenou u moře, ale „jenom“ tuzemské hory.

Vysokohorské sluníčko má také grády a naši pobledlou zimní pokožku jeho paprsky přitahují jako magnet. Tak pozor, ať se ze zimních prázdnin nevracíte rudí jako raci s vypálenými lyžařskými brýlemi v obličeji.

Proč je moje pleť v zimě tak suchá?

Teplota klesá a fouká studený vítr, vlhkost vzduchu je nízká jak uvnitř, tak venku a chladný vzduch je suchý. Je to jasné: zima je pro pleť náročná!

Kromě nízké vlhkosti venku na vaši pokožku útočí také suchý a ohřátý vzduch v interiéru. Kombinace chladného a suchého vzduchu venku a horkého a suchého vzduchu uvnitř způsobuje, že se již tak suchá pokožka dostává do úzkých.

Na své si přijdou i smíšené a mastné typy pleti. Pokud máte mastnou nebo smíšenou pleť, může se stát, že tyto podmínky způsobí, že vaše pleť bude vypadat a cítit se suchá, citlivá, zarudlá, dehydratovaná a nepříjemná.