3 nejznámější diety, které pohnuly světem

Také vás v minulosti zasáhla módní dietní vlna, kdy jste večery trávili vařením „tukožroutské“ polévky, hltali převratné stravovací rady paní Mačingové nebo podlehli pohodlnému konceptu krabičkové diety a doufali, že díky nim budete mít do léta tělo jako ze žurnálu?

Nejste v tom sami. Jen málokdo z nás má takové štěstí a natolik rychlý metabolismus, že se v jídle nemusí nijak zvlášť omezovat, a nepřibere, ani když si dává pravidelnou večeři o 3 chodech. Většinou je to naopak. Také s postupujícím věkemubývajícím tělesným pohybem může být boj s nadbytečnými kily docela usilovný.

Jednou jsem se snažila spočítat názvy všech diet, které po internetu kolují. U čísla 35 mě to přestalo bavit a to jsem stále nebyla u konce. Různá časová období s sebou přinesly také různé typy diet a stravovacích doporučení. Některé seriózní a účinné, jiné naopak bláznivé a naprosto kontraproduktivní.

Jaké jsou ty nejznámější diety, kterým v jednu chvíli podlehl celý svět, nejedna celebrita a možná i vy?

1. Paleo dieta

Paleo dieta (neboli paleolitická dieta) nespočívá jen ve specifickém stravování. V širším pojetí ji chápeme spíše jako životní styl. Podobně jako makrobiotiku, vegetariánství a veganství.

Na jakém principu paleo dieta funguje?

Na dodržování podobného jídelníčku jaký měli naši předkové v pravěku a době kamenné. Tehdy člověk jedl jen to, co posbíral v přírodě (rostliny, byliny, bobule, kořeny, houby) nebo ulovil. Doporučuje jíst „přírodně“ –  jen základní suroviny, které nebyly člověkem dále nijak zpracovány nebo průmyslově upraveny.

Co nejíst: Paleo strava pracuje s faktem, že zpracované potraviny narušují naše přirozené trávení. V jídelníčku při paleo dietě tak nenajdete žádné obiloviny (tím pádem ani mouku a výrobky z ní), mléčné výrobky nebo rafinovaný cukr. Nepatří sem ani brambory, luštěniny (včetně sóji) a všechny průmyslově zpracované potraviny.

Co jíst: Základem, na kterém paleo strava staví, jsou zelenina, ovoce, vejce, semínka, houby, kořínky, koření a samozřejmě také maso a ryby i mořské plody. K pití si můžete dát jen čistou vodu, bylinkový čaj nebo čerstvě vymačkané ovocné či zeleninové šťávy.

Na první pohled je tedy jasné, že tato strava je založena na vysokém příjmu zdravých potravin, tuků a bílkovin a minimálním příjmu sacharidů. Necpeme se při ní žádným fastfoodem, hotovkami, sušenkami ani pečivem. Pokud je pak paleo jídelníček postaven správně, vyváženě, dodáme tělu veškeré potřebné živiny a můžeme říci, že se jedná o efektivní způsob stravování, který vede ke zlepšení zdraví i tělesné kondice.

Rizikem však může být zvýšená konzumace živočišných tuků (a nasycených mastných kyselin), které mohou přispívat ke vzniku cholesterolu a ucpávání tepen. Nadměrný příjem bílkovin zase víc zatěžuje ledviny. Snížený příjem sacharidů se u některých jedinců může projevovat nedostatkem energie a únavou.

2. Keto dieta

Keto dieta, ketonová dieta, ketogenní dieta nebo také proteinová dieta. Určitě jste se s ní v posledních letech setkali. V čem je ketodieta charakteristická?

Jedná se o stravu založenou na zvýšeném příjmu bílkovin a tuků a nízkému příjmu sacharidů. Ty jsou sice povoleny, ale jen ve velmi malém množství.

Keto stravování je postaveno na principu, že pokud přijímáme jen potraviny obsahující bílkoviny, tuky a skoro žádné sacharidy, dostane se naše tělo do stavu zvaného ketóza. Při ketóze si pak organismus umí vyrobit energii z tukové tkáně.

Pokud bychom mu dali cukry, vezme si energii primárně z glukózy, ale když mu sacharidy nedáme, zásoby glukózy v těle se vyčerpají a organismus si díky tomu vyrobí energii sám právě z tuku. A to nastartuje hubnoucí proces. Lidově řečeno při ketóze se začíná „spalovat tuk“.

Je však potřeba být na sebe přísný a nepřekračovat povolený příjem sacharidů max. 40 g denně, jinak nebude dieta fungovat, jak by měla.

Mimochodem – vysokoproteinové potraviny obecně zažívají velký boom. A výrobci to už zjistili. Stačí se podívat do regálů supermarketů, kde to jde, dostane produkt nálepku „vysoký obsah proteinů“ nebo něco podobného, z čeho má být zákazníkovi okamžitě jasné, že se jedná o „zdraví prospěšný“ produkt.

Co jíst při keto dietě: potraviny bohaté na zdravé tuky – oříšky, semínka, avokádo, panenské oleje (např. olivový olej), dále maso, mléčné výrobky (nepřislazované) a zeleninu (vybírejte tu s nižším obsahem škrobů).

Co nejíst: ovoce, obiloviny, pečivo a všechny potraviny obsahující velké množství sacharidů. Vyhněte se i zelenině s vyšším obsahem škrobů, jako jsou červená řepa, mrkev, hrášek, kukuřice, ale i bramborám a luštěninám. Nepijte slazené nápoje, alkohol a kávu.

U keto diety se opravdu hubne, respektive dochází k úbytku tělesné hmotnosti. Ovšem v první řadě je to způsobeno odplavováním vyššího množství vody. K tomu dochází, když jsou naše ledviny zatíženy větším množstvím toxinů, které vznikají nadměrnou konzumací bílkovin. Z toho důvodu tedy odborníci nepovažují keto dietu za vhodný způsob stravování na delší dobu. Lepší je držet ji jen krátkodobě např. max. na 1 měsíc.

Malý příjem sacharidů také u někoho může (podobně jako u paleo stravy) zapříčinit únavu, nedostatek energie nebo i bolesti hlavy zejména v prvních dnech diety.

3. Cambridge dieta

Nevím, jak vy, ale v mém okolí se s Cambridge dietou v posledních 2 letech doslova roztrhl pytel. Drží ji snad každá třetí kolegyně a dokonce vím i o několika mužích, kteří jejímu trendu také úspěšně podlehli. Tuhle dietu původně vymysleli odborníci na výživu ve Velké Británii.

Jejím primárním cílem byla léčba nadměrně obézních pacientů, u kterých bylo potřeba snížit hmotnost opravdu radikálně, třeba až o 50 kg. Vzhledem k tomu, že dieta měla prokazatelný efekt, rozšířila se pak rychlostí blesku mezi běžnou populaci a dnes ji drží i ten, kdo chce shodit třeba i jen pár kil.

Cambridge dieta se od paleo nebo keto liší už v tom, že je v prvé řadě potřeba navštívit certifikovaného poradce, který vám nejprve provede základní diagnostiku, zváží vás, poptá se vás na pár otázek a poté navrhne ideální dietní jídelníček.

Cambridge je zpočátku postavena na jídelníčku z instantních jídel, ve kterých by měl být větší podíl bílkovin a zdravých tuků a minimum sacharidů. V první fázi diety tak budete jíst pouze instantní koktejly, kaše, polévky a výživové tyčinky či smoothie.

Běžné potraviny jsou nepřípustné. Ty se přidávají až postupně a to tak, abyste se drželi na nízkosacharidové vlně, podobně jako je tomu u keto diety.

Co se této dietě nedá upřít je fakt, že po ní skutečně dochází k relativně rychlému úbytku hmotnosti. Během měsíce můžete zhubnout až 8 kil. Ale to hlavně díky tomu, že strava je postavena na nižším příjmu kalorií. Po pár dnech však můžete mít instantních jídel doslova plné zuby, proto tento typ diety nemusí vyhovovat každému.

Navíc tento způsob stravování není nejlevnější. Jedno jídlo stojí asi 75 Kč, jelikož denně máte předepsaná 3 jídla, cenově vychází měsíc na instantní „cambridge stravě“ na zhruba 6.800 Kč. Tato investice se však s postupem času, kdy začnete přidávat klasickou stravu, snižuje.

Co kalorie a kontrola porcí?

Pokud se rozhodnete pro nízkosacharidový stravovací plán, není nutné počítat kalorie, pokud udržujete nízký příjem sacharidů a jíte převážně bílkoviny, tuky a zeleninu s nízkým obsahem sacharidů. Pokud zjistíte, že nehubnete, možná budete chtít sledovat své kalorie, abyste zjistili, zda to nepřispívá k poklesu hmotnosti.

Pokud se při hubnutí držíte kalorického deficitu, můžete k odhadu své kalorické potřeby použít bezplatnou online kalkulačku, jako je tato. Z webových stránek a obchodů s aplikacemi si můžete také stáhnout bezplatné a snadno použitelné počítadlo kalorií.

Upozorňujeme, že konzumace příliš malého množství kalorií může být nebezpečná a pro hubnutí méně účinná. Snažte se snížit množství kalorií o udržitelné a zdravé množství na základě doporučení lékaře.

Závěrem: Zhubněte bez diet!

Dietní stravování nás v každém případě může nastartovat a pomoci při hubnutí. Ale žádná zázračná dieta, po které by vám nenáviděné tukové prstence z bříška navždy bez námahy zmizely jako mávnutím kouzelného proutku, prostě neexistuje. Nebo ji alespoň dosud nikdo neobjevil.

Navíc pokud se po skončení jakékoli diety postupně vrátíte do starých stravovacích kolejí, budete mít kvůli jojo efektu kila brzo zpět. Takže bez pevné vůle, zdravé životosprávy a dostatku pohybu to stejně nakonec asi nepůjde. Ale to jste asi slyšet nechtěli…