Nákup školních pomůcek – ceny, jak ušetřit, kolik stojí

Kdo má děti, musí řešit spoustu finančních výdajů. Mezi ně patří i výdaje za školní pomůcky. Kolik čeští rodiče v průměru za školní pomůcky utratí? Kde se dá ušetřit a do čeho se naopak vyplatí investovat?

Školní potřeby a pomůcky jsou nezbytné pro každého žáka od základní až po střední školu. Ať už rodiče nakupují na první školní den, nebo doplňují zásoby, správné materiály pomohou udržet si pořádek a třeba i ušetřit.

Samozřejmostí je, že největší investice je vždy na počátku školního roku hlavně u prvňáčků nebo u studentů, kteří nastupují do prvního ročníku středních škol a učilišť.

Většina rodičů, jejichž děti se do školy chystají vůbec poprvé, se shoduje, že nejdražší položkou je školní aktovka. Jaké další školní pomůcky je třeba koupit? A kolik stojí?

Školní pomůcky

Školní pomůcky jsou pro úspěch žáků zásadní. Jsou to materiály a nástroje nezbytné pro učení a rozvoj žáků. Školní potřeby jsou základem studijního úspěchu žáka – od sešitů a tužek až po kalkulačky a počítače.

Nejzákladnější školní pomůcky, které každý student potřebuje, jsou sešity, pera a tužky. Mnozí učitelé také vyžadují, aby studenti měli kroužkový pořadač a rozdělovače, aby mohli mít své poznámky a pomůcky uspořádané.

Pera a tužky jsou nezbytné pro psaní poznámek a plnění úkolů, proto by jich měl mít student několik kusů. Zvýrazňovače, zápisníky a plánovače mohou být také užitečné pro udržení pořádku a přehledu o úkolech.

Pro menší děti a také ty, kteří se věnují kreativním činnostem, jsou nezbytné také výtvarné potřeby. Jedná se o pastelky, fixy, tužky, gumy a všechny speciální pomůcky, které může žák potřebovat.

Nezbytný je také kvalitní batoh. Žák by měl mít takový, který se pohodlně nosí a má dostatek místa pro všechny potřeby. Batohy by měl být s pevnými popruhy, velkým množstvím kapes a pohodlným nošením.

Mnoho škol poskytuje studentům seznam povinných pomůcek, které je třeba zakoupit před začátkem školního roku. Tento seznam se může lišit v závislosti na ročníku a konkrétních předmětech, do kterých jsou studenti zapsáni.

Kromě tradičních školních potřeb mnoho učitelů vyžaduje, aby studenti měli i další předměty, jako jsou sluchátka, flash disky a paměťové karty. Tyto předměty mohou studentům pomoci při ukládání a přenášení jejich práce z jednoho zařízení do druhého.

Školní aktovka s předstihem

Školní tašku je dobré vybírat s předstihem a mělo by se hledět především na kvalitu. Doporučuje se vyhledat výrobce, kteří mají již několikaletou tradici na trhu a v jejichž řadách jsou profesionálové, kteří se v dané problematice orientují a dokážou rodičům při výběru poradit.

Zatímco děti často škemrají o dětský batoh s motivy známých superhrdinů či princezen, je vhodnější vybírat nadčasový design, který se jen tak neomrzí.

Výběr správného školního batohu může být pro mnoho studentů obtížným rozhodnutím. Jelikož je na výběr tolik různých velikostí, stylů a funkcí, může být těžké zjistit, jaký batoh nejlépe vyhovuje potřebám dítěte. Naštěstí existuje několik tipů, které mohou rozhodování usnadnit.

Nejprve se musí zvážit velikost a hmotnost batohu. Měl by se pohodlně vejít na záda a neměl by být příliš těžký. Ramenní popruhy musí být nastavitelné a dostatečně široké, aby poskytovaly oporu. Batoh s polstrovanými ramenními popruhy a zádovými panely zajistí pohodlnější nošení.

Pokud dítě nosí hodně učebnic, měl by mít batoh spoustu kapes a přihrádek. Kapsy by měly být dostatečně velké, aby se do nich vešly všechny věci, a zipy pevné a bezpečné.

Mnoho batohů je vybaveno pouzdrem na notebook a kapsou na láhev s vodou, což užitečné pro starší studenty, kteří potřebují nosit notebook do třídy.

Vyplatí se kupovat školní aktovku s předstihem, aby měl člověk dostatečný výběr.

V případě, že chcete školní potřeby označit, aby se dítěti neztratili, využijte labels.

Ceny školních pomůcek – konec srpna přináší slevy

Školní pomůcky mohou být drahé, avšak nemusí. Zejména koncem srpna totiž nejeden supermarket nabízí na školní pomůcky markantní slevy.

Pokud jde o sešity a další papírové potřeby, ceny se mohou značně lišit. Základní sešity lze sehnat levně, zatímco prémiovější varianty mohou být poměrně drahé. Totéž platí pro pera a tužky.

Při troše pátrání lze najít různé potřeby, které se vejdou do každého rozpočtu. Od základních sešitů a batohů až po boxy na svačinu – pro každého se něco najde.

Rozdíly v cenách jsou zapříčiněny hlavně vzhledem. Zde je třeba si opět uspořádat priority a zamyslet se nad tím, jestli bude dítě do sešitů psát nebo na ně koukat.

U psacích potřeb je však lepší vybírat o něco dražší typy, které chvíli vydrží. To samé platí i u přezůvek, děti se v nich ve škole přece jen pohybují celý den.

Jak na nákup školních pomůcek a jak ušetřit?

Přestože mají rodiče tendence nakupovat školní pomůcky tak, aby dítě mělo všechno, co by mohlo i nemuselo potřebovat, některé věci jsou opravdu zbytečné. Snaha nakoupit všechny potřebné věci může být zdrcující.

Zde je několik tipů, jak se ujistit, že při nákupu školních rodič na nic nezapomene. Při nákupu školních pomůcek je dobré se držet následujícího:

  • Začít se seznamem: Ještě než rodič vstoupí do obchodu, měl by si udělat seznam všech potřeb, které potřebuje nakoupit. Tím zajistí, že na nic nezapomene. Mnoho škol svým žákům seznam potřebných pomůcek dává.
  • Stanovit si rozpočet: Školní potřeby se mohou rychle sčítat, proto je důležité stanovit si rozpočet a držet se ho. Rozhodnout se, kolik peněz je člověk ochoten utratit a toho se držet.
  • Využít výprodejů: Mnoho obchodů nabízí výprodeje a slevy na školní potřeby. Vyhledáním těchto akcí rodiče ušetří spoustu peněz.
  • Nakupovat ve velkém: Nakupování ve velkém může být skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za školní pomůcky. Často lze najít balení položek, jako jsou pera, tužky a fixy, za zvýhodněnou cenu. Pokud navíc někdo nakupuje pro více dětí, může být dobrý nápad koupit několik balíčků pomůcek a rozdělit je mezi ně.
  • Být kreativní: Nemusí se kupovat všechny potřeby v obchodě. Lze se poohlédnout doma po věcech, které lze znovu použít, jako jsou staré pořadače a složky. Lze také hledat kreativní způsoby, jak předměty znovu využít, například použít prázdnou krabici od kapesníků k uložení tužek.

Nákup školních potřeb nemusí být náročný úkol. S trochou plánování a kreativního myšlení může rodič získat vše, co potřebuje, aniž by přišel na mizinu.