Dětský batoh – jaký vybrat do školy i do přírody, 11 pravidel

V září zaplní ulice děti s batohy na zádech. Některé jdou hezky rovně, jiné se pod vahou zavazadla sotva vlečou… Jak vybrat batoh do školy či na výlet, aby děti neobtěžoval a nehrbil jim záda? Zde je 11 pravidel, která pomohou vybrat ten nejlepší.

„Děti na batohu nejvíc zaujme barevnost a celkový design, ovšem podstatným měřítkem, které musí „ohlídat“ právě rodiče, je jeho správné ergonomické řešení. To je zásadní pro zdravý vývoj dětské páteře. Důležitá je i hmotnost batohu, který by po naplnění neměl přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte,“ upozorňuje odbornice.

Na základě odborných doporučení je sestaven seznam nejdůležitějších hledisek, na která je třeba se při výběru dětského batohu zaměřit.

11 pravidel správného výběru

Na základě odborných doporučení je sestaven seznam nejdůležitějších hledisek, na která je třeba se při výběru dětského batohu zaměřit.

 • Nízká hmotnost – u batohů pro malé školáky by se měla pohybovat do 1,3 kg.
 • Vyztužení zádové části – batoh by měl mít polstrovaná a přitom prodyšná záda. Polstrování odvádí vlhkost a pot od těla, zároveň chrání i před tlakem a námahou.
 • Nastavitelný zádový systém – popruhy s nastavitelnou délkou umožní přizpůsobit batoh výšce školáka. Musí být dostatečně široké a z příjemného materiálu.
 • Bederní a prsní pás – je ideální, pokud má batoh oba pásy, protože pak dobře drží na zádech a nesjíždí ramenní popruhy.
 • Bezpečnostní prvky – čím víc, tím lépe. Výhodou jsou signální barvy, reflexní materiály, kontrastní lemování, svíticí odrazky.
 • Snadná údržba – batoh by měl být zhotoven z odolných a funkčních materiálů, které se dají snadno ošetřovat (zbytky zmrzliny či banánu pak stačí otřít vlhkým hadříkem).
 • Odolné dno – pokud je batoh vybavený pryžovými nožkami, šetří se tím jeho dno.
 • Pevné držadlo – i když slouží jen ke krátkodobému přenášení batohu, musí být pevné a z materiálu, který nebude v ruce klouzat.
 • Praktické háčky a klipy – u všech batohů jsou výhodou háčky pro přichycení konců popruhů, klipy pro uchycení lahve, mobilu…
 • Odolné zipy – masivní zipy s kovovými jezdci vydrží víc než umělohmotné.
 • Poutko – aby se batoh neválel pod lavicí, nesmí chybět dostatečně široké a pevné poutko.

Tyto zásady pomohou vybrat ratolesti ten nejvhodnější batoh. Pak už zbývá jen pár otázek. Kam s dětmi na hory a kde najít nejlepší tipy na výlety ?

Batoh pro rovná záda!

Klasický batoh Fjällräven Kånken o objemu 16 l je zhotovený z trvanlivé tkaniny Vinylon. Celý úložný prostor se otevírá jedním zipem.

Batoh má odepínací sedák, malou přední kapsu a jednoduché ramenní popruhy a držadla.

Pojme i laptop

Studentský batoh Fjällräven Kanken Laptop o objemu 18 l je dostatečně odolný díky pevnému a voděodolnému materiálu Vinylon.

Velký úložný prostor na zip obsahuje i polstrovanou přihrádku na notebook do 15”.

Do školy i do přírody

Batoh Dakine Willow má úložný prostor na notebook se zapínáním na zip, malou kapsou na přední straně na zip a klopou na velké knoflíky.

Nastavitelné ramenní popruhy umožňují regulovat výšku podle postavy dítěte. Hlavně dívkám se budou líbit světlé barvy s potiskem ikonek z přírody.

Ideální zavazadlo

Dětský batoh Burton Gromlet je odolné a funkční zavazadlo, navíc v moderním batikovaném designu, které dětem umožní mít všechny věci s sebou, dobře roztříděné a snadno dostupné.

Má velkou kapsu na učení, doplněnou ochrannou síťovanou kapsou na tablet nebo notebook. Do dvou předních kapes se vejde svačina i psací potřeby, postranní kapsy pojmou lahve na pití. Praktický je i hrudní pás.

Oblíbené barvy dětských batohů

Oblíbené barvy dětských batohů se mohou lišit v závislosti na věku dětí, pohlaví, kulturních tradicích a osobních preferencích. Nicméně, některé barvy jsou obecně populárnější u dětských batohů:

 • Růžová a fialová jsou často oblíbené barvy pro dívčí batohy.
 • Modrá a zelená jsou často oblíbené barvy pro chlapecké batohy.
 • Oranžová, žlutá a červená jsou často využívané pro batohy pro oba pohlaví.
 • Bílá a černá jsou také populární barvy pro dětské batohy, zvláště pokud jsou kombinovány s jinými barvami nebo vzory.

Výrobci dětských batohů nabízejí širokou paletu barev, vzorů a designů, aby vyhověli různým vkusům a preferencím. Některé batohy mohou mít oblíbené postavy z animovaných filmů, knih nebo televizních programů, což může být také důležitým faktorem pro výběr dětského batohu.