Dětský batoh – jaký vybrat do školy i do přírody, 11 pravidel

V září zaplní ulice děti s batohy na zádech. Některé jdou hezky rovně, jiné se pod vahou zavazadla sotva vlečou… Jak vybrat batoh do školy či na výlet, aby děti neobtěžoval a nehrbil jim záda? Přinášíme 11 pravidel, která vám pomohou vybrat ten nejlepší.

„Děti na batohu nejvíc zaujme barevnost a celkový design, ovšem podstatným měřítkem, které musí „ohlídat“ právě rodiče, je jeho správné ergonomické řešení, které je důležité pro zdravý vývoj dětské páteře. Důležitá je i hmotnost batohu, který by po naplnění neměl přesáhnout 10 % hmotnosti dítěte,“ upozorňuje Kateřina Princová ze Ski a Bike Centra Radotín. Na základě jejích doporučení jsme sestavili seznam nejdůležitějších hledisek, na která je třeba se při výběru dětského batohu zaměřit.

11 pravidel správného výběru

1) Nízká hmotnost – u batohů pro malé školáky by se měla pohybovat do 1,3 kg.

2) Vyztužení zádové části – batoh by měl mít polstrovaná a přitom prodyšná záda. Polstrování odvádí vlhkost a pot od těla, zároveň chrání i před tlakem a námahou.

3) Nastavitelný zádový systém – popruhy s nastavitelnou délkou umožní přizpůsobit batoh výšce školáka. Musí být dostatečně široké a z příjemného materiálu.

4) Bederní a prsní pás – je ideální, pokud má batoh oba pásy, protože pak dobře drží na zádech a nesjíždí ramenní popruhy.

5) Bezpečnostní prvky – čím víc, tím lépe. Výhodou jsou signální barvy, reflexní materiály, kontrastní lemování, svíticí odrazky.

6) Snadná údržba – batoh by měl být zhotoven z odolných a funkčních materiálů, které se dají snadno ošetřovat (zbytky zmrzliny či banánu pak stačí otřít vlhkým hadříkem).

7) Odolné dno – pokud je batoh vybavený pryžovými nožkami, šetří se tím jeho dno.

8) Pevné držadlo – i když slouží jen ke krátkodobému přenášení batohu, musí být pevné a z materiálu, který nebude v ruce klouzat.

9) Praktické háčky a klipy – u všech batohů jsou výhodou háčky pro přichycení konců popruhů, klipy pro uchycení lahve, mobilu…

10) Odolné zipy – masivní zipy s kovovými jezdci vydrží víc než umělohmotné.

11) Poutko – aby se batoh neválel pod lavicí, nesmí chybět dostatečně široké a pevné poutko.

Který vyberete?

Batoh pro rovná záda!

Klasický batoh Fjällräven Kånken o objemu 16 l je zhotovený z trvanlivé tkaniny Vinylon. Celý úložný prostor se otevírá jedním zipem. Batoh má odepínací sedák, malou přední kapsu a jednoduché ramenní popruhy a držadla.

Pojme i laptop

Studentský batoh Fjällräven Kanken Laptop o objemu 18 l je dostatečně odolný díky pevnému a voděodolnému materiálu Vinylon. Velký úložný prostor na zip obsahuje i polstrovanou přihrádku na notebook do 15”.

Do školy i do přírody

Batoh Dakine Willow má úložný prostor na notebook se zapínáním na zip, malou kapsou na přední straně na zip a klopou na velké knoflíky. Nastavitelné ramenní popruhy umožňují regulovat výšku podle postavy dítěte. Hlavně dívkám se budou líbit světlé barvy s potiskem ikonek z přírody.

Ideální zavazadlo

Dětský batoh Burton Gromlet je odolné a funkční zavazadlo, navíc v moderním batikovaném designu, které dětem umožní mít všechny věci s sebou, dobře roztříděné a snadno dostupné. Má velkou kapsu na učení, doplněnou ochrannou síťovanou kapsou na tablet nebo notebook. Do dvou předních kapes se vejde svačina i psací potřeby, postranní kapsy pojmou lahve na pití. Praktický je i hrudní pás.