Jak se starat o notebook, aby dlouho vydržel?

Pořídili jste si svůj vysněný notebook? Jste z něj okouzleni? Je rychlý, spolehlivý a vše funguje tak, jak má? Tak to vám gratulujeme. Na tomto místě vám přidáme ke gratulaci ještě pár osvědčených tipů, jak s vaším notebookem nakládat, aby vám spolehlivě fungoval, a to i po dlouhá léta.

Notebook má na rozdíl od klasického stolního počítače jednu velkou výhodu. Je mobilní. Ano, dáte ho do brašny a můžete ho snadno přenést, a to i tam, kde není zdroj energie. Tato výhoda je ale vyvážena „starostí“ o baterii. Tu je nutné pravidelně dobíjet a časem ztrácí i svoji kapacitu.

Pravidlo číslo jedna, jak můžete prodloužit životnost vaší baterie je – maximálně využívejte síťový adaptér. Ano, když je to možné, prostě ho připojte. Z minulosti vládnou chiméry, že můžete permanentním připojením adaptéru přebít baterii, to už však dávno není pravda.

Životnost baterie významně prodloužíte také, když necháte baterii jednou měsíčně zcela vybít a opět nabít. Dražší počítače mají také speciální software, jenž udržuje kapacitu baterie na 40 až 60 %. Což je ideální stav.

Nezapomeňte na pravidelné čištění

Zatímco stolní počítač je prakticky bezúdržbový, váš notebook si žádá vaši péči. A to ať máte tenký a výkonný MacBook nebo nejlevnější notebook s Windows. Prach je totiž největším nepřítelem a práší se všude.

Doporučujeme jednou měsíčně prostříknout klávesnici stlačeným vzduchem nebo vysát vysavačem a celý notebook otřít mírně navlhčeným hadříkem. Monitor čistěte zásadně specializovaným přípravkem na čištění monitorů, který je nejčastěji ve spreji a je dodáván i se speciálním hadříkem.

Také poslechem zkontrolujte čas od času hardware, zda běží tiše a dotykem, jestli se notebook nepřehřívá. Jestliže máte plastový notebook, doporučujeme si při práci o něj neopírat ruce plnou silou. U kovových notebooků můžete směle přitlačit.

Také nezapomínejte na pravidelný servis. Pokud se váš notebook zahřívá, a vaše údržba již nepomáhá, navštivte ihned specializovaný servis. Tam vám vyladí notebook zpět do dobré formy.

Myslete také na software

Stává se, že si často stáhnete do vašeho notebooku programy, které již časem nepoužíváte, nebo je využijete jen občas.

S nimi se obvykle stáhnou, a zabírají zbytečně místo, i další „otravné prográmky“ a aplikace, jež mají za úkol zobrazovat reklamy apod. Ty počítač významně zpomalují, a navíc většina těchto programů se spouští ihned po zapnutí notebooku a pracuje na pozadí, takže notebook postupně ztrácí výkon.

Na tyto „škůdce“ nejsou tak háklivé snad jen počítače firmy Apple, například MacBook Pro. Věnujte proto čas pravidelné kontrole softwaru na přítomnost spyware programů, virů a dalších nežádoucích „hostů“, a také čištění mezipaměti od nepotřebných či duplicitních souborů.

Pomocníkem vám budou volně dostupné programy jako CCleaner, Clean Master či Windows Repair Tool. Držte se pravidla, že zbytečný a nepoužívaný software je nejlepší ihned odinstalovat.

MacBook Pro, stejně tak jako ostatní z rodiny Mac, není náchylný na “chycení” spyware programů či virů.

Jednou ročně proveďte velkou softwarovou údržbu

Ano. Je to nutné. Jednou ročně je ideální u vašeho notebooku přeinstalovat operační systém nebo se vrátit k továrnímu nastavení. Tento krok je pro běžného uživatele docela obtížný, a proto je lépe vše přenechat odborníkům. Hlavním předpokladem tohoto kroku je zálohování dat, reinstalací byste mohli totiž o důležitá data nenávratně přijít.

Dalším způsobem pro „oživení“ vašeho notebooku je defragmentace. Tato akce spolehlivě vyčistí a uspořádá „vnitřnosti“ vašeho compu. Nové verze Windows (od verze XP výš) defragmentaci provádějí již automaticky, ale vy si můžete ručně nastavit její četnost či ji úplně zakázat. Zakázání defragmentace disku je důležité, pokud máte v notebooku SSD disk, ten totiž defragmentaci nepotřebuje.

Notebook můžete udržet v kondici i tím, že máte pořádek ve svých souborech. Pravidelně čistěte složku se staženými soubory a soustřeďte se i na plochu, nenechávejte zde „ležet“ zbytečně ikony a soubory. Videa, fotografie a všechny dokumenty zařaďte do příslušných složek.

Při organizaci souborů nezapomeňte také na záložky. Všechny stránky, které máte v záložkách, se po spuštění otvírají do pohotovostní polohy, a i ony zpomalují počítač.

Co říci na závěr?

Při koupi nového notebooku si pořiďte také kvalitní pevné pouzdro pro přenášení počítače. Jedině tak ochráníte váš notebook před mechanickým poškozením, a bude vám fungovat ke spokojenosti i po dlouhá léta.