Lekárnička – jak vybavit na doma i na cesty, na odřeniny a štípance

Dobře vybavená lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Říznutí, odřeniny, štípance, nebo různé bolesti a škrábání v krku potkávají dospělé i děti každou chvíli. Zde je několik tipů, co si rozhodně pořídit do lékárničky domácí i cestovní.

„Spolu s létem hrozí lidem vyšší výskyt možností poštípání hmyzemdrobné úrazy ve smyslu oděrek, zejména u dětí. Štípance jsou kolikrát nepříjemné, svědivé, bolestivé, provázené lokálním otokem a mnohdy můžou vést až k alergické reakci v případě píchnutí včelou nebo vosou.

Důležité je ošetřit pokožku desinfekcí, a poté promazat zklidňujícím gelem popřípadě lze promazat i zklidňující konopnou mastí, která sníží svědivost a uleví od bolesti. Zároveň chrání pokožku a promašťuje ji.

Konopná mast se dá také použít na oděrky a drobné ranky, protože má hojivý a změkčující účinek, pokožku chrání. Promazání je možné několikrát za den, bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších účinku,“ říká odborník z Carun Pharmacy.

V domácnosti s dětmi jsou drobná poranění častější než kde jinde. Ty dnešní se téměř nehnou od počítače a rozbitá kolena z lezení po stromech nebo běhání za balónem na ulici nejsou na denním pořádku, přesto je dobré být (nejen) na ně připraven.

Zvlášť, když začíná být teplo a mnoho rodin se těší na dovolenou. Ať už se jede k moři nebo na domácí cyklovýlet, vyplatí se mít s sebou vybavenou lékárničku. Správně vybavená lékárnička se doma hodí i pro případy, kdy nejsou otevřené lékárny o svátcích.

Na rozbité koleno i štípnutí hmyzem

Balíček první pomoci nepřijde zkrátka nikdy:

  • sterilní vata
  • obvazy
  • gázové čtverečky
  • polštářkové náplasti různých velikostí
  • snadno trhatelná náplast
  • elastické obinadlo
  • spínací špendlíky
  • nůžky
  • pinzeta

Na cesty se dá zvolit jednodušší verzi z gázových čtverečků, náplastí a obvazu. Nůžky a pinzeta postačí ty, které jsou v kosmetické taštičce.

Než koleno nebo jinou odřeninu, škrábnutí či říznutí člověk zavážete, musí ho vyčistit. Hodí se roztok, který neštípe a děti ho tak lépe snesou.

„Konopná mast je velmi univerzální a hodí se i pro tak banální zranění, jakými jsou právě odřeniny. Látky obsažené v konopí působí protizánětlivě, antibakteriálně a zároveň urychlují hojení,“ popisuje zakladatel Konopných lékáren a Carun Pharmacy.

Mast se aplikuje na jemně osušenou pokožku ve velmi tenké vrstvě, aby mohla pokožka dýchat. Konopná mast je univerzálním řešením pro mnoho problémů. Od zmíněných odřenin po štípnutí hmyzem, opary, kožní potíže, bolavé klouby, vysušenou pokožku, až po spálení sluníčkem. Konopná mast pro děti Carun Baby navíc místo vazelíny obsahuje jemnější bambucké máslo.

Když trápí zažívání

I na další potíže, jakými jsou například průjem, zácpa nebo nadýmání, může pomoci příroda. Například konopný olej, konopné semínko nebo čaj z konopných lístků. Obsažená látka kanabidiol (CBD) i další látky obsažené v konopných produktech dokáží ulevit mimo jiné i od bolestí a křečí žaludku a zmírnit zažívací potíže.

Výhodou těchto produktů je i to, že se mohou používat i preventivně a problémům tak člověk snadno předejde.

TIP: Do výbavy na dovolenou patří i opalovací krém. Mohou jej nahradit přírodní oleje na opalování?

Nesmí chybět ani teploměr

Teploměr v domácí lékárničce je naprostou nutností a to nejen v rodinách s malými dětmi. Nastydnutí ani úžeh nejsou žádnou výjimkou, proto je měření teploty důležité pro následnou pomoc. Přípravky musí být určeny jak dětem, tak dospělým. Nikdy se nesmí zaměňovat!

Na nastydnutí, ucpaný nos a škrábání v krku nejlépe pomáhají přírodní prostředky. Bylinné sirupy ulevují od bolestí krku, čaje a nálevy zmírňují celkový stav nemoci a od ucpaných nosních dutin pomůže například mořská voda.

A dokonce i zde se dá vybírat z konopných produktů: například konopný sirup připomíná svou konzistencí, chutí a dokonce i účinky sirup jitrocelový, který si z dětství pamatuje snad každý. Konopné lístky jsou vhodné pro přípravy ulevujícího teplého čaje.

Jak pořídit správnou castovní lékárničku

Dobrá cestovní lékárnička by měla obsahovat základní léky a pomůcky, které pomohou v případě zranění nebo nemoci během cesty. Zde je několik tipů, jak vybrat správnou lékárničku:

  • Zvážit délku cesty a cílovou destinaci: Základní léky, které člověk potřebuje na jednodenní výlet, se liší od léků, které potřebuje na delší dobu. Pokud se cestuje do oblasti, kde hrozí riziko určitých nemocí nebo zdravotních problémů, je třeba pořídit patřičné léky.
  • Konzultovat s lékařem: Pokud má člověk nějaké zdravotní problémy nebo užívá nějaké léky na předpis, měl by se poradit s lékařem ohledně toho, jaké léky by měly být součástí lékárničky.
  • Zahrnout základní léky: Každá cestovní lékárnička by měla obsahovat základní léky, jako jsou analgetika (např. ibuprofen), antihistaminika (např. loratadin), antiseptika (např. peroxid vodíku) a obvazový materiál (např. gázy, náplasti). Tyto léky pomohou v případě zranění, bolesti hlavy nebo jiných běžných problémů.
  • Přidat léky na specifické potíže: Pokud člověk trpí nějakými specifickými zdravotními problémy, jako jsou migrény, trávicí potíže nebo alergie, měl by zahrnout do své lékárničky léky, které pomohou v případě těchto potíží.
  • Zkontrolovat platnost léků: Před každou cestou je třeba zkontrolovat platnost léků v lékárničce a doplnit je v případě potřeby.
  • Zvážit rozměry a váhu lékárničky: Lékárnička by měla být dostatečně malá a lehká, aby se vešla do cestovní tašky a neměla by zbytečně zatěžovat.

Všechny tyto faktory by měly pomoci vybrat dobrou cestovní lékárničku, která bude vybavena léky a pomůckami, které pomohou v případě potřeby.