Lekárnička – jak vybavit na doma i na cesty, na odřeniny a štípance

Dobře vybavená lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Říznutí, odřeniny, štípance, nebo různé bolesti a škrábání v krku nás potkávají každou chvíli. Poradíme vám několik tipů, co si rozhodně pořídit do lékárničky domácí i cestovní.

„Spolu s létem nám hrozí vyšší výskyt možností poštípání hmyzem, ale i drobné úrazy ve smyslu oděrek zejména u dětí. Štípance jsou kolikrát nepříjemné, svědivé, bolestivé, provázené lokálním otokem  a mnohdy můžou vést až k alergické reakci v případě píchnutí včelou, vosou. Důležité je ošetřit pokožku desinfekcí, a poté promazat zklidňujícím gelem popřípadě můžeme promazat i zklidňující konopnou mastí, která sníží svědivost a uleví od bolesti. Zároveň chrání pokožku a promašťuje ji. Konopná mast se dá také použít na oděrky a drobné ranky, protože má hojivý a změkčující účinek, pokožku chrání. Promazání je možné několikrát za den, bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších účinku,“ říká MUDr. Marcela Turčínková, odborník z Carun Pharmacy.

V domácnosti s dětmi jsou drobná poranění častější než kde jinde. Ty dnešní se téměř nehnou od počítače a rozbitá kolena z lezení po stromech nebo běhání za balónem na ulici nejsou na denním pořádku, přesto je dobré být (nejen) na ně připraven. Zvlášť teď, když začíná být teplo a mnoho z nás se těší na dovolenou. Ať už jedete k moři nebo na domácí cyklovýlet, vyplatí se mít s sebou vybavenou lékárničku.

Na rozbité koleno i štípnutí hmyzem

Balíček první pomoci nepřijde zkrátka nikdy: sterilní vata, obvazy, gázové čtverečky, polštářkové náplasti různých velikostí, snadno trhatelná náplast, elastické obinadlo, trojcípý šátek. A vhod přijdou i spínací špendlíky, nůžky a pinzeta. Na cesty můžete zvolit jednodušší verzi z gázových čtverečků, náplastí a obvazu. Nůžky a pinzeta postačí ty, které máte v kosmetické taštičce.

Než ale koleno nebo jinou odřeninu, škrábnutí či říznutí zavážete, nezapomeňte ho vyčistit. Vybírejte roztok, který neštípe a děti ho tak lépe snesou.

„Konopná mast je velmi univerzální a hodí se i pro tak banální zranění, jakými jsou právě odřeniny. Látky obsažené v konopí působí protizánětlivě, antibakteriálně a zároveň urychlují hojení,“ popisuje zakladatel Konopných lékáren a Carun Pharmacy Jiří Stabla.

Mast aplikujte na jemně osušenou pokožku ve velmi tenké vrstvě, aby mohla pokožka dýchat. Konopná mast je univerzálním řešením pro mnoho problémů. Od zmíněných odřenin po štípnutí hmyzem, opary, kožní potíže, bolavé klouby, vysušenou pokožku, až po spálení sluníčkem. Konopná mast pro děti Carun Baby navíc místo vazelíny obsahuje jemnější bambucké máslo.

Když trápí zažívání

I na další potíže, jakými jsou například průjem, zácpa nebo nadýmání, může pomoci příroda. Vyzkoušejte například konopný olej, konopné semínko nebo čaj z konopných lístků. Obsažená látka kanabidiol (CBD) i další látky obsažené v konopných produktech dokáží ulevit mimo jiné i od bolestí a křečí žaludku a zmírnit zažívací potíže. Výhodou těchto produktů je i to, že je můžete používat i preventivně a problémům tak snadno předejdete.

„Obzvlášť mohu doporučit CBD olej Carun, který obsahuje 3 % účinné látky kanabidiol. Ta má na naše tělo velmi pozitivní účinky. Je vhodný pro pomoc i prevenci u mnoha zdravotních problémů. Neméně vhodný je pak i panenský konopný olej, který můžeme užívat na lžičku nebo přidávat například do salátových zálivek. Konopné semínko je pro změnu bohaté na bílkoviny, minerály, rostlinné steroly a aminokyseliny,“ vypočítává Jiří Stabla.

Nesmí chybět ani teploměr

Teploměr v domácí lékárničce je naprostou nutností a to nejen v rodinách s malými dětmi. Nastydnutí ani úžeh nejsou žádnou výjimkou, proto je měření teploty důležité pro následnou pomoc. Přípravky vybírejte určená jak dětem, tak dospělým, ale nikdy je nezaměňujte!

Na nastydnutí, ucpaný nos a škrábání v krku nejlépe pomáhají přírodní prostředky. Bylinné sirupy ulevují od bolestí krku, čaje a nálevy zmírňují celkový stav nemoci a od ucpaných nosních dutin pomůže například mořská voda.

A dokonce i tady můžeme vybírat z konopných produktů: například konopný sirup připomíná svou konzistencí, chutí a dokonce i účinky sirup jitrocelový, který si z dětství pamatuje snad každý. Konopné lístky jsou vhodné pro přípravy ulevujícího čaje.