Přírodní oleje místo opalovacích krémů – ano, či ne

Preferujete čistou přírodní kosmetiku před konvenčními přípravky z drogerie? Potom jste minimálně před cestou na dovolenou jistě hledali také vhodný opalovací krém vyrobený bez zbytečné syntetiky, parabenů a jiných nežádoucích látek. Přitom pátrání  jste narazili na rostlinné oleje. Olivový, kokosový, malinový, karotkový. Všechny slibují šetrnou ochranu před UV paprsky. Opravdu to dokáží? Kde je pravda?

Ochrana naší kůže před UV paprsky je důležitá. Že naše kožní buňky může slunce nevratně poškodit, je už všeobecně známo.

Klasické opalovací přípravky (mléka, krémy a oleje), které koupíme v drogerii, jsou však převážně vyrobeny z ropných derivátů, obsahují různé chemické konzervanty, barviva a toxické látky, které na sebe prostě mazat nechceme. Navíc nám ucpávají póry a pokožka tak nemůže volně dýchat.

Taktéž je zde otevřena otázka, zda při používání takových opalovacích krémů paradoxně nepřispíváme tvorbě rakoviny kůže, místo abychom jejímu vzniku bránili – přece jen, veškeré chemikálie v krému obsažené (parabeny, ftaláty, oxybenzon, triclosan a další) pronikají okamžitě do hlubších vrstev kůže a do krevního oběhu.

Je tedy zcela pochopitelné, že pro sebe a pro své děti hledáme lepší, přírodnější alternativy opalovací kosmetiky.

V poslední době se na internetu vyrojilo množství rozporuplných informací o tom, že místo klasických opalovacích krémů můžete bez obav použít přírodní oleje, které mají samy o sobě působit jako přirozený UV filtr. Narazíte dokonce na mnoho návodů na domácí výrobu vlastních opalovacích přípravků z běžně dostupných surovin.

Mohou ale přírodní oleje skutečně plně nahradit konvenční opalovací krémy a poskytnout nám dostatečnou ochranu před UVA i UVB paprsky?

Co když si v dobré víře, že svému tělu poskytujeme tu nejlepší přírodní péči, můžeme spíše ublížit? Protože vědecký výzkum týkající se účinnosti ochrany těchto olejů před slunečním zářením je pořád ještě na začátku a neexistují z něj věrohodné závěry.

Jak je to vůbec s ochranným filtrem u přípravků na opalování?

Aby se zabránilo pronikání UV paprsků do kůže, používají se v opalovacích přípravcích ochranné filtry, které mají záření pohlcovat nebo odrážet. Tyto filtry mohou být chemické (syntetické) nebo minerální (fyzikální). Stupeň ochrany pak udává tzv. SPF (sun protection faktor) uvedený na obalu krému.

Například krém se SPF 15 blokuje asi 93 % UV záření, kdežto krém se SPF 50 téměř 98 % paprsků. Rozdíl v procentu ochrany je u jednotlivých hodnot SPF na první pohled nepatrný, přesto zejména u citlivých jedinců a malých dětí může i tento malý rozdíl hrát při pobytu na slunci důležitou roli.

Rozdíl mezi syntetickým a minerálním filtrem

Základní rozdíl je ten, že látky obsažené v syntetickém filtru se vstřebávají do kůže a tam neutralizují sluneční paprsky. Minerální filtry naopak tvoří bariéru přímo na kůži, slunce tak filtrem vůbec nepronikne, ale paprsky se od bariéry odrazí.

Syntetické filtry jsou obsaženy ve většině konvenčních opalovacích krémů a jejich problém je hlavně to, že obsahují některé chemické látky, které mohou být zdraví škodlivé a způsobovat alergie.

Na které látky si dát pozor? Jedná se zejména o hormonální disruptor oxybenzon, benzofenon a další látky, jehož rozkladem se uvolňují volné radikály a může tak být pro náš organismus karcinogenní.

Minerální filtry jsou pro naše zdraví potenciálně neškodné a to díky tomu, že se nevstřebávají do kůže. Proto u nich nehrozí ani riziko alergických reakcí. Hlavní složkou minerálních filtrů bývá většinou oxid titaničitý a oxid zinečnatý.

Nevýhodou opalovacích přípravků s minerálními filtry je fakt, že na kůži zanechávají bílý potah, film, který se ne každému může líbit. Hlavně pak každý pozná, že jste se právě namazali. Naštěstí s neustálým vývojem technologií je už i tato otázka „bělícího efektu“ u některých přípravků vyřešena.

Pokud budete kupovat krém s vysokým ochranným SPF (nad 30) vhodný pro děti a citlivou pokožku, bude pravděpodobně obsahovat právě minerální filtry, které poskytují vysoký stupeň ochrany.

A jak je to tedy s těmi přírodními oleji?

O užití přírodních olejů při opalování se na internetu vedou docela vášnivé diskuze. Například takový kokosový olej je doporučován jako všelék snad na všechno. Užívat vnitřně, natírat zvnějšku. Olivový olej zase zaručí krásné hnědé opálení.

Musím přiznat, že i já jsem mánii kolem opalování se s rostlinnými oleji na chvíli podlehla. Jedno léto jsem se tak poctivě mazala olivovým olejem před opalováním a kokosovým olejem zase po opalování. Opálení jsem si vytvořila opravdu pěkné a pokožka byla po použití olejů krásně hladká a vláčná.

Ale co to UV záření? Byla kůže dostatečně chráněna, nebo jsem se vystavila takové dávce UV paprsků, že jsem si nevědomky zlikvidovala elasticitu pokožky a do budoucna tak zadělala na mraky nových vrásek, ne-li na něco horšího?

Problém s užitím olejů na opalování je hlavně ten, že skutečně zatím neexistuje odborná studie, která by potvrdila, že zvláště některé propagované typy olejů mají tak vysoký SPF, jak se z prodejních důvodů uvádí. Jen těžko se hledají relevantní výstupy, které nám dají jasné informace. Je tedy dosud sporné, zda vás oleje skutečně ochrání před paprsky UVA i UVB.

Oleje údajně totiž vůbec neochrání před UVA, jen před UVB, a ani to není 100% jisté!

Nejpopulárnější oleje a jejich udávané SPF faktory

  • Olej z malinových semen – udávaný SPF 28–50 – malinový olej vyniká vysokým obsahem vitaminu E, proto je skvělý pro regeneraci pokožky. Dle dostupných informací má chránit pleť před UVA i UVB paprsky.
  • Olej z mrkvových semen – udávaný SPF 38–40 – mrkvový olej je oblíbený podobně jako malinový. Má antiseptické účinky.
  • Olej z pšeničných klíčků – uváděný SPF 20 – obsahuje hodně vitaminů skupiny B, vitamin E a K. Chrání tak před volnými radikály.
  • Mandlový olej – udávaný SPF 6
  • Olej z konopných semen – udávaný SPF 6
  • Sezamový olej – udávaný SPF 4
  • Kokosový olej – udávaný SPF je 2–8 – je univerzálně použitelný, vyživuje, hydratuje a zvláčňuje pokožku a příjemně voní.

Dále se můžete setkat také s méně známými oleji, jako jsou nimbový, karanjový a tamanu olej.

Některé oleje naopak není vhodné na sluníčku používat vůbec. Je to z důvodu možné fotosenzibilní reakce. Při opalování se tedy vyhněte třezalkovému oleji, opatrní buďte také u olejů z citrusových plodů jako jsou pomerančový nebo citronový esenciální olej, které jsou citlivé na světlo.

Nespornou výhodou všech olejů je ze strany péče o pokožku fakt, že se rychle vstřebávají do kůže. Chrání tak pokožku před nadměrným odpařování vlhkosti a zabraňují tak jejímu vysušení. Spousta z nich má antioxidační účinky a pohlcují volné radikály, které se na pokožce při opalování tvoří.

Z hlediska použitelnosti oleje jako UV filtru je ale naopak toto rychlé vstřebávání do kůže nežádoucí.

Co o SPF přírodních olejů říkají dostupné studie?

Věrohodných studií není mnoho a není snadné je nalézt. Přece jen je výzkum využití rostlinných látek v olejích pro ochranu před UV zářením stále na začátku. Přesto několik málo oficiálních výstupů již existuje.

Na internetu bohužel ale jako první spíše narazíte na různě nepodložené a stále dokola opakované informace uváděné v lifestylových článcích a volnočasových blozích o tom, jak jsou rostlinné oleje na opalování skvělé.

Pár dat o hodnotě SPF v olejích:

Faktem je že kokosový olej absorbuje až 20 % UV záření a sezamový zablokuje dokonce 30 % škodlivých paprsků. To zní na první pohled hodně dobře, že? Ale ve skutečnosti to není zas tak skvělé číslo. Tyhle údaje totiž rozhodně nesmíme porovnávat s ochranným faktorem SPF. Proč? Ukážeme si to na příkladu:

Např. klasický opalovací přípravek s oficiálním SPF 10 propustí jen jednu desetinu UV paprsků, takže na rozdíl od olejů zdrží až 90 % UV záření. Krém se SPF 15 zablokuje 93 % paprsků a SPF 30 až kolem 97 %. Pokud tedy olej blokuje cca 30 % paprsků, zdá se to sice na první pohled dost, ale v přepočtu to odpovídá výši SPF menšímu než 2 %. Takové číslo se snad ani nedá považovat za ochranný faktor.

Jaké hodnoty SPF mají oleje ve skutečnosti?

Existují dvě dostupné studie, ve kterých se uvádí skutečně naměřené hodnoty ochranného faktoru vybraných olejů. Jedna z nich (indická studie) uvádí, kolik UVB záření jsou schopny jednotlivé rostlinné oleje pohltit. UVA záření, zodpovědné za vznik rakoviny kůže, se zde nezohledňovalo.

Testován byl kokosový olej, neemový olej, sezamový olej, ricínový olej, arašídový olej, olej z tresčích jater, hořčičný olej a kuřecí olej, získaný vařením kuřecích kostí při 140 °C.

Ve studii vyšlo najevo, že kokosový olej, arašídový olej, olej z tresčích jater a hořčičných olej propustí téměř 100 % paprsků, tím pádem neposkytují žádnou ochranu před UV zářením.

Ricinový olej propustil 75 % záření, neemový olej 65 %. Žádný z těchto olejů tedy nedosahuje vyššího SPF než 2 %.

Kupodivu jen kuřecí olej absorboval celých 75 % záření, takže dosáhl na hodnotu SPF 4, ale i to je pořád málo. Navíc kdo z nás by chtěl při opalování vonět jako kuře, že?

Ve druhé studii, rovněž indické, se zkoumal účinek olejů „in vitro“. Tedy ne na kůži člověka, ale jako experiment, kolik UVB záření mohou absorbovat různé těkavé a netěkavé oleje a jakému SPF hodnoty odpovídají. I tyto výsledky jsou docela střízlivé, ačkoli o něco příznivější, než ve ve studii první. Ani zde nebylo zohledněno UVA záření.

Typ oleje:Naměřený SPF:
Olivový olej7,5
Kokosový olej7
Ricinový olej5,7
Mandlový olej4,6
Hořčičný olej2
Sezamový olej1,7
Levandulový olej5,6
Pomerančový olej3,9
Eukalyptový olej2,6
Naměřené SPF u jednotlivých typů olejů.

Autoři studie také upozorňují na to, že SPF opalovacích prostředků ovlivňují i další přísady, jako jsou různé emulgátory a aromata, která mohou SPF zvýšit nebo snížit. Důležité bylo také zjištění, že žádný z olejů neposkytnul ochranu proti UVA zářením. Ačkoli to je dle posledních výzkumů snad ještě nebezpečnější než UVB.

Proč jsou paprsky UVA tak nebezpečné? UVA záření totiž na rozdíl od UVB proniká totiž hluboko do kůže, vytváří zde volné radikály, oslabuje imunitní systém, může změnit DNA buněk kůže a nastartovat rakovinotvorný proces. Taktéž urychluje stárnutí pokožky.

Co populární mrkvový olej?

Mrkvový (karotkový) olej je zmíněn v jedné studii uvedené v r. 2009 ve farmakologickém magazínu. O tomto oleji se prohlašuje, že má vysoký ochranný faktor 38–40. Pokud si ale studii přečteme pozorně, zjistíte, že s zde vůbec nezkoumalo, jak vysoké SPF karotkový olej má.

Nezkoumal se totiž olej samotný, nýbrž se testoval jen jeden anonymní opalovací krém, který byl volně dostupný ke koupi v indických obchodech. A tento krém kromě karotenu (o oleji nemůže být řeč) obsahoval také další přísady.

Malinový olej prošel, ale nebyl testován na lidech

Jak je to s malinovým olejem, respektive oleje z malinových semínek, zjišťoval Kanadský zemědělský výzkumný ústav. Studie byla publikována v časopise Food Chemistry v r. 2000.

Zkoumaly se vlastnosti oleje z malinových semen. Důvodem pro studii byl prostý fakt, že při výrobě malinové šťávy zůstávají semena jako zbytkový odpad. Studie měla za úkol zjistit, zda se dá tento „odpadní produkt“ nějak dále vhodně využít.

Zjistilo se, že olej z malinových semen může absorbovat UVA i UVB záření v podobném rozsahu, jako to dokáže oxid titaničitý, který má SPF mezi 28 až 50 pro UVB a 6,75 až 7,5 pro UVA záření. (Oxid titaničitý je jednou z hlavních součástí opalovacích přípravků s minerálními filtry viz syntetické versus minerální filtry výše).

Jaký je tedy výsledek?

Dle slov autora studie by olej z malinových semen, pokud bude vysoce koncentrovaný, mohl být použit na ochranu před UVA i UVB zářením.

Bohužel v době studie (před 19 lety) zatím tento olej nebyl testován na lidech. A aby mohl být malinový olej schválen jako kosmetická surovina pro ochranu před sluncem, musel by se nejprve důkladně otestovat na určitém vzorku lidí s různými typy pleti. Což se doposud nestalo.

Z toho důvodu se SPF malinového oleje jako ochranného faktoru nikde neuvádí.

Co z toho plyne pro nás, obyčejné smrtelníky?

Pokud hledáte opalovací kosmetiku, která vás na 100 % ochrání před UVA i UVB paprsky, vybírejte ze standardně schválených opalovacích krémů, které splňují přísné zdravotní normy. Naštěstí už i mezi přípravky na opalování se nemusíme spoléhat jen na „chemické“ opalovací krémy, ale dá se vybrat takový opalovací krém,  který obsahuje množství přírodních látek a nula parabenů.

Určitě tak při ochraně před sluncem nevsázejte jen na olej. A pokud už nějaký přírodní olej jako ochranu zvolíte, zkuste malinový, který je sice dražší, ale dle studií má solidní ochranný faktor vůči oběma typům UV záření. Na druhou stranu, správně a pravidelně aplikovaný olej před i po opalování vám může zajistit do bronzova opálenou a zdravě vypadající pokožku.

Možná je tedy řešení opět někde uprostřed: Pro vysokou ochranu si vyberte opalovací mléko, krém či olej se zdravotně nezávadným minerálním filtrem s obsahem oxidu titaničitého a pro docílení pěkné barvičky při opálení si můžete čas od času dopřát kvalitní přírodní olej.

Historie opalovacích krémů

Pochopení původu a vývoje opalovacích krémů s bohatou a zajímavou historií sahající tisíce let zpět může objasnit jejich klíčovou roli při ochraně naší pokožky před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením.

Koncept ochrany pokožky před slunečními paprsky má hluboké kořeny ve starověkých civilizacích, kde se objevují záznamy o prvních pokusech o vytvoření opalovacích krémů. Staří Egypťané používali směs rýžových otrub, jasmínu a lupiny, ze které vytvořili pastu chránící pokožku před nepříznivými účinky slunce. V Číně se jako ochranný prostředek používal roztok z rozdrcených bílých skořápek a rýžových otrub.

Řecký vliv

Řecký lékař Dioskoridés, známý svými příspěvky k farmakologii, popsal používání olivového oleje jako ochranu před sluncem. Staří Řekové používali proti poškození pokožky UV zářením také přírodní látky, jako je oxid zinečnatý, který působil jako fyzikální bariéra.

Průkopnický vývoj

V 18. a 19. století došlo k významnému pokroku ve výrobě opalovacích krémů. Evropané začali experimentovat s různými látkami, aby vytvořili účinné opalovací krémy. Britský chemik Benjamin Green se zasloužil o vytvoření jednoho z prvních rozpoznatelných přípravků na ochranu proti slunečnímu záření v roce 1823. Zkombinoval oxid zinečnatý a kakaové máslo a svůj vynález pojmenoval „Greenův sníh“.

Další inovace

Na počátku 20. století se pozornost přesunula na zlepšení textury a použitelnosti opalovacího krému. Rakouský chemik Franz Greiter zavedl v roce 1962 systém ochranného faktoru (SPF), který kvantifikoval schopnost opalovacího krému blokovat UV záření. To způsobilo revoluci v průmyslu opalovacích krémů a umožnilo spotřebitelům informovaně se rozhodovat o úrovni ochrany, kterou potřebují.

Vzestup moderních opalovacích krémů

Zásadní průlom nastal ve 30. letech 20. století, kdy miamský lékárník Benjamin Franklin Norris Jr. vyvinul průhledný opalovací krém s použitím látky zvané červená veterinární vazelína. Tento vynález byl následně uveden na trh pod názvem Coppertone. V 60. a 70. letech 20. století se objevily voděodolné opalovací krémy, které umožnily návštěvníkům pláží delší pobyt na slunci bez nutnosti neustálého nanášení.

Regulační opatření

Důležitost opalovacích krémů získala uznání v celosvětovém měřítku, což vedlo ke zpřísnění předpisů a směrnic. V roce 1978 vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) první předpisy pro opalovací krémy ve Spojených státech, které stanovily požadavky na označování a normy pro testování ochrany proti slunečnímu záření. Dnes musí výrobci dodržovat přísné testovací protokoly, aby zajistili bezpečnost a účinnost svých opalovacích krémů.

Inovace pro lepší ochranu

Vědci nadále pracují na zdokonalování složení opalovacích krémů, aby poskytovaly lepší ochranu před UVA a UVB zářením. V moderních opalovacích krémech se běžně používají složky jako avobenzon, oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které vytvářejí bariéru proti škodlivým paprskům.

Nad rámec ochrany: Opalovací krémy jako péče o pleť

V posledních letech se opalovací krémy vyvinuly tak, že kromě pouhé ochrany před sluncem zahrnují i další výhody v oblasti péče o pleť. Mnoho přípravků nyní obsahuje antioxidanty, hydratační látky a složky pro péči o pokožku, které ji vyživují a hydratují a zároveň chrání před poškozením UV zářením.

Historie opalovacích krémů svědčí o touze lidstva chránit se před škodlivými slunečními paprsky. Opalovací krémy prošly dlouhou cestu od inovativních přípravků na rostlinné bázi starověkých civilizací až po moderní pokroky ve složení a předpisech. Nezapomeňte dát ochraně před sluncem přednost v každodenní rutině a využívejte výhod zdravé a zářivé pokožky, zatímco si budete užívat letní sezónu.