Kontaktní čočky – jak vybrat ty nejvhodnější?

Dioptrické brýle jsou skvělý módní doplněk, jenže co až vysvitne slunce? Nosit s sebou stále dvoje brýle pro případ, že budou potřeba i sluneční? Lepším řešením jsou kontaktní čočky, díky nimž se není nutné omezovat. Moderní kontaktní čočky je možné nosit 7 dní v týdnu od rána do večera, problémem již není ani občasné 24hodinové nošení.

Díky širokému výběru najde ty svoje každý – jednodenní čočky jsou vhodné pro sváteční sportovce, čtrnáctidenní pro lidi pohybující se v prašném prostředí nebo speciální měsíční pro ty, kteří pracují s počítačem a jsou ohroženi únavou očí.

Výběr vhodných kontaktních čoček závisí na mnoha faktorech, proto je lepší se vždy poradit s odborníkem (nejlépe optometristou nebo kontaktologem) a pravidelně nechávat své oči kontrolovat.

Mnoho lidí, kteří nosí kontaktní čočky, dělá jednu základní chybu. K odborníkovi přijdou pouze na první aplikaci čoček, a poté si již kontaktní čočky sami objednávají přes internet, kde jsou čočky levnější než v optice. Na druhou stranu se však oko mění a tak kontaktní čočky, které byly vhodné před rokem, nyní mohou vadit.

Jak vybrat kontaktní čočky

Technický pokrok v oblasti vývoje kontaktních čoček jde velmi rychle dopředu a bez vyzkoušení pod dohledem odborníka není vhodné volit nový typ čoček. Podle čeho vybírat kontaktní čočky?

  • prostředí – při delším pobytu v prašném nebo pylově bohatém prostředí jsou ideální jednodenní, maximálně 14denní kontaktní čočky;
  • zdravotní stav – pro alergiky jsou ideální jednodenní čočky, zvláště v období akutní fáze alergie;
  • životní styl – pokud chce člověk nosit kontaktní čočky téměř každý den, vyplatí se čočky s měsíční nebo dvoutýdenní výměnou;
  • frekvence sportovních a společenských příležitostí – pro nošení kontaktních čoček méně než 3× týdně pouze pro specifické příležitosti je výhodné zakoupit čočky jednodenní;
  • pracovní náplň – kvalitu vidění velmi ovlivňuje pracovní náplň; např. při každodenní práci s počítačem jsou vhodné kontaktní čočky proti digitální únavě očí; ty slouží jako prevence i řešení digitální únavy zraku, při které kvůli užívání digitálních zařízení začnou pálit oči, člověk vidí rozmazaně nebo se objeví problémy se zaostřením a bolestí hlavy;
  • tvar oka – existují kontaktní čočky s různým zakřivením, průměrem a z různých materiálů. Lékař zvolí na základě zjištění potřeb, vyšetření tvaru oka a svých zkušeností tu nejvhodnější variantu kontaktních čoček, kterou dá klientovi vyzkoušet.

Kontaktní čočka má být na oku pohodlná. Jakmile cokoliv dráždí, člověk špatně vidí nebo oko červená, kontaktní čočku je nutné ihned vyndat, nasadit brýle a při přetrvávání obtíží řešit tento problém se specialistou. Ten může doporučit kontaktní čočky s kratší dobou nošení nebo speciální kontaktní čočky dle pracovní náplně.

Podle čeho dále vybírat kontaktní čočky

Výběr správných kontaktních čoček je rozhodnutí, které se činí s očním lékařem. Správná volba závisí na mnoha faktorech, včetně refrakční vady, míry nošení kontaktních čoček, očekávání a ochoty o čočky řádně pečovat.

Míra péče o kontaktní čočky

Aby se člověk vyhnul vážným problémům spojeným s kontaktními čočkami, včetně plísňových infekcí oka a vředů rohovky, je nezbytné používat roztoky na kontaktní čočky, které doporučí oční lékař.

Přestože jednorázové kontaktní čočky snížily riziko některých očních infekcí, každodenní péče o čočky je stále nezbytná pro zachování zdravých očí. Kdo se raději vyhýbá každodennímu čištění a dezinfekci čoček, může zvážit jednodenní kontaktní čočky. U tohoto typu stačí po jednom použití čočky vyhodit a druhý den si nasadit nový pár.

Je noční nošení důležité?

Je lákavá představa nepřetržitého nošení kontaktních čoček, včetně nošení přes noc? Nepřetržité nošení kontaktních čoček není bezpečné pro každého. Pokud má člověk zájem o prodloužené nošení kontaktních čoček, oční lékař zhodnotí, jak dobře oči snášejí nošení přes noc, a určí, zda je to bezpečné.

Změna barvy očí?

K dispozici jsou barevné kontaktní čočky, které dodávají nový vzhled. Tyto speciální měkké kontaktní čočky mohou zvýraznit barvu očí nebo ji zcela změnit, a to i v případě, že má člověk oči tmavé. Kontaktní čočky se speciálním efektem mohou výrazně změnit vzhled očí. Dokonce mohou z člověka udělat upíra jako třeba z populární filmové série Twilight sága.

Jak je to s náklady na kontaktní čočky?

Brýle nebo čočky? Kontaktní čočky neodstraňují potřebu brýlí, takže je třeba zvážit náklady na kontaktní čočky a jejich vliv na rozpočet. Při zvažování nákladů na kontaktní čočky nezapomenout připočítat náklady na roztoky na kontaktní čočky.

Alergie nebo suché oči?

Oční alergie nebo suché oči mohou ovlivnit pohodlí kontaktních čoček nebo omezit schopnost nosit kontaktní čočky. Jednodenní kontaktní čočky mohou pomoci snížit příznaky alergie spojené s kontaktními čočkami a existují specifické značky kontaktních čoček pro suché oči.

Po zvážení všech výše uvedených skutečností je na čase navštívit optometristu nebo oftalmologa, který provede komplexní oční vyšetření a konzultaci ohledně kontaktních čoček.

Oční lékař je tou nejlepší osobou, která pomůže rozhodnout, zda je člověk vhodným kandidátem pro nošení kontaktních čoček, a pomůže vybrat kontaktní čočky, které nejlépe vyhovují individuálním potřebám.