Koblihy – nejlepší recept

Koblihy jsou oblíbenou, neodolatelnou a sladkou dobrotou, která se stala nedílnou součástí mnoha kuchyní. Tvar koblih se sice může lišit v závislosti na zemi či oblasti, ale jedno je jisté – jejich chuť a aroma jsou vždy fantastické.

Historie koblih sahá až do středověku, kdy se poprvé objevily v Německu a šířily se dále po Evropě. Jedná se o kulaté pečivo plněné nejrůznějšími náplněmi, jako je džem, tvarohová náplň nebo čokoláda. Tradiční koblihy jsou vyrobeny z kynutého těsta, které se vyválejí a vykrajují kruhovými formami. Poté se plní náplní, přikryjí druhým kolečkem těsta a až pak se upraví na charakteristický tvar koblihy.

V současné době existuje mnoho variant a druhů koblih, které se liší v závislosti na použitém těstě a náplni. Například v Americe se oblíbené koblihy připravují ze sádlového těsta a plní se náplní z jablečného džemu. V Kanadě jsou oblíbené koblihy z kvasnicového těsta s javorovým sirupem a v Polsku se používá klasické kynuté těsto s tvarohovou náplní a posypané moučkovým cukrem.

Kulatý tvar koblihy symbolizuje bohatství a zdá se, že je mnohem lákavější než klasický kruh z celého těsta. Nicméně existují i varianty ve tvaru kruhu nebo květinového okvětního lístku. V takových případech se těsto vykrajuje speciální formou, která propíchne i střed, aby se nevytvářela bublina během smažení.

Koblihy se tradičně smaží ve vysokém hrnci nebo fritovacím hrnci, ale mohou být také pečené v troubě. Když se nalijí do horkého oleje, začnou rychle nabývat na objemu a postupně se obrací na druhou stranu, dokud nejsou zlatavé a křupavé. Poté se vytahují ven a mohou být posypány cukrem nebo se můžou polít čokoládovou polevou.

Koblihy jsou obvykle spojovány s různými událostmi, jako jsou svatby, oslavy nebo výlety na zahradu. V některých zemích jsou také tradičním jídlem na přelomu nedělního oběda a večeře. Nicméně nejčastěji se jedí jako sladké občerstvení k odpolední kávě.

Ať už preferujete sladký nebo slaný zákusek, koblihy jsou vynikající volbou pro všechny milovníky sladkého. Navíc jsou snadné na přípravu a lze s nimi experimentovat s různými náplněmi a přísadami. Takže proč si neudělat příjemné odpoledne s rodinou a pochutnat si na domácích koblihách? Určitě nebudete litovat!

Za vyzkoušení také stojí určitě mini koblížky!

Připravte si také vynikající palačinky, vafle či lívance:

Koblihy – recept

Koblihy jsou oblíbeným a tradičním pokrmem mnoha lidí po celém světě. Jsou to malé, sladké a křupavé kuličky těsta, obvykle plněné různými druhy náplní – od ovocných marmelád po čokoládovou krémovou náplň. Tyto drobné lahůdky mají bohatou historii a jsou oblíbené pro svůj jedinečný vzhled, vůni a chuť.

Čas přípravy

 • 2 hodiny

Ingredience na koblihy

 • 1 kg hladké mouky
 • 100 g hrubé mouky
 • 2 lžíce krupicového cukru
 • 100 g másla
 • 5 žloutků
 • 70 g droždí
 • špetku soli
 • 1 lžíci strouhané citronové kůry
 • sáček vanilinového cukru
 • 5 lžic rumu
 • 1/2–3/4 l vlažného mléka
 • 1/2 l oleje na smažení
 • 1/2 kg zavařeniny nebo makové či jiné oblíbené náplně

Postup na koblihy

 1. Do hrnku mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru, vidličkou promícháme a necháme v teple vzejít. Droždí začne asi tak po čtvrt hodině pěnit a bublat – to se kvasinky probudily k životu.
 2. Máslo s cukrem ve velké míse utřeme a přidáme rum, vanilinový cukr a citronovou kůru.
 3. Do mísy prosejeme mouku, vlijeme vzešlý kvásek a zbylé mléko.
 4. Vařečkou všechno zpracujeme tak, aby vzniklo vláčné, pružné těsto.
 5. Zpracované těsto poprášíme trochou mouky, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě půl až tři čtvrtě hodiny kynout, až zdvojnásobí objem. Těsta tradičně ráda kynou pod peřinou, v teplé troubě nebo v koutku na kamnech – samozřejmě však stačí i jakékoli jiné místo, kde na něj netáhne.
 6. Těsto znovu prohněteme a vyválíme asi na dvoucentimetrovou tloušťku.
 7. Nožem postupně odkrajujeme takové množství, aby se nám výsledný koblížek vždy vešel do dlaně – budou to kousky o průměru zhruba 3 cm.
 8. Palcem je ještě trochu povytáhneme na placku a doprostřed dáme lžíci náplně.
 9. Utvoříme uzlíček, nahoře těsto pevně spojíme a spojenou částí dolů položíme na pomoučený plech s pečicím papírem nebo na utěrku a dáme znovu do tepla.
 10. Necháme ještě půl hodiny kynout.
 11. Mezitím nalijeme do hlubšího kastrůlku tolik oleje, aby v něm koblihy mohly plavat, a olej rozpálíme.
 12. Koblihy vkládáme tak, aby se nedotýkaly.
 13. Obrátí se buď samy, nebo jim můžeme pomoci vařečkou či naběračkou.
 14. Když stejnoměrně zezlátnou, je hotovo.

Zajímavosti o koblihách

Koblihy jsou oblíbeným sladkým pečivem po celém světě. Tyto malé kuličkovité výrobky jsou vyrobeny z těsta, které je smaženo v horkém oleji a často jsou následně posypány cukrem, posypkou nebo jsou s náplní.

 • Existuje mnoho různých druhů koblih, které se liší svým tvarem, velikostí a náplní. Nejznámějším typem je kobliha plněná marmeládou, která se obvykle označuje jako „dortík“. Další populární náplně zahrnují čokoládu, vanilkový krém, tvaroh nebo ovocné pyré. Koblihy se často podávají jako sladký dezert nebo svačina, ale někdy se také mohou podávat jako slané jídlo se syrovým masem nebo sýrem.
 • Koblihy mají dlouhou historii, sahající až do starověkého Říma, kde byly známy pod názvem „gaius“, což znamená „křehký koláč“. V Evropě se koblihy staly populární v 15. století, kdy se začaly prodávat na trzích a ve stáncích. V 19. století se koblihy staly oblíbeným dezertem pro vrstvy a začaly se vyrábět v mnoha různých podobách.
 • V dnešní době jsou koblihy oblíbené po celém světě a každá země má své vlastní verze této lahodné pochoutky. V USA jsou koblihy často větší a mají tvar koleček, které jsou plněné různými náplněmi. V Německu a České republice jsou rozšířené koblihy s marmeládou nebo tvarohem, zatímco v Polsku jsou oblíbené slané koblihy s náplní z masové směsi.
 • V poslední době se staly velkým trendem tzv. „donutí koblihy“, což jsou koblihy s dutinou uprostřed, která je poté plněná. Tyto moderní koblihy jsou obvykle zdobeny různými polevami a posypkami a jsou velmi populární u mladé generace.
 • Koblihy se staly také inspirací pro mnoho slavných kuchařů a pekařů, kteří experimentují s různými náplněmi a kombinacemi chutí. Existují například koblihy plněné zmrzlinou, nebo koblihy s náplní z kávy, karamelu nebo dokonce s alkoholickými náplněmi.
 • Zajímavostí je, že jedna z nejdražších koblih na světě byla prodána za 100 dolarů v New Yorku v roce 2016. Tato kobliha byla plněná dýňovým krémem a posypána zlatým prachem.
 • Koblihy jsou nejen lahodným dezertem, ale jsou také spojeny s mnoha tradicemi a zvyky. V některých zemích se koblihy pečou při svátcích a v mnoha kulturách jsou symbolem štěstí a hojnosti.
 • V poslední době se také stávají populární alternativou k tradiční svatební tortě. Mnoho mladých párů si vybírá jako svatební dezert právě koblihy, které nabízejí možnost různých náplní a ozdob.

Máte-li chuť na sladkou pochoutku, vyzkoušejte si připravit koblihy doma. Vyrobit je není tak složité, jak by se mohlo zdát a výsledek určitě stojí za to. A pokud nechcete vařit, zastavte se v pekárně a vychutnejte si jednu z nejoblíbenějších sladkých dobrot světa – koblihu.