6 tipů na originální knížky pohádek pro děti

Čtete svým dětem pohádky před spaním? Pokud ano, je to jedině dobře, protože pohádky má ráda většina dětí, jsou neodmyslitelnou součástí dětství i bezbřehé fantazie dětského světa. Čtení i poslech pohádek hraje důležitou roli ve vývoji myšlení a řeči dítěte, učí dítě chápat rozdíl mezi dobrem a zlem, učí ho morálním zásadám. Pohádkový děj navíc může být tak uklidňující, že si nějakou tu pohádku s chutí občas rádi přečtou i dospělí.

Pokud právě hledáte inspiraci na nějakou originální či netradiční knihu pohádek, máme pro vás tip na 6 titulů z různých pohádkových žánrů. Udělejte si rodinný výlet do pohádky.Od klasických Karafiátových Broučků až po Buddhovy pohádky nebo bajky. Všechny vybrané knížky pohádek vydala renomovaná nakladatelství, což samo o sobě přináší jistotu, že se nejedná o tituly podřadné kategorie.

1) Broučci – Jan Karafiát

Nové vydání oblíbené knížky o rodině svatojánských broučků a jednom malém neposlušném Broučkovi, kterou znají snad všechny generace dětí i jejich rodičů. Poetika a krása Karafiátových Broučků uspěje u každého dítěte.

Přitom stačilo málo a zůstala by v naprostém zapomnění. Kniha poprvé vyšla roku 1876 jako anonymní, skromný svazek bez ilustrací, a to celkem bez povšimnutí veřenosti. Teprve po dlouhých 17 letech ji pro české čtenáře objevil novinář Gusav Jaroš, který ji zpopularizoval a Jana Karafiáta nazval českým Andersenem.

Anotace:

Oblíbená Karafiátova knížka vychází z prvního vydání Broučků s původními Trnkovými ilustracemi. Jiří Trnka ilustroval Broučky dvakrát, poprvé vyšly v roce 1941 v nakladatelství J. Otto. Původní ilustrace jsou oproti pozdějším prostší, ale neztratily svůj nostalgický půvab a umělcův nezaměnitelný rukopis. Původní Broučci jsou tichou vzpomínkou na ilustrátora, malíře a filmaře, od jehož úmrtí uplyne letos 50 let.

Pozn. Jiří Trnka zemřel v r 1969.

2) Léčivé pohádky pro dětskou duši – Romana Suchá

Netypická knížka pro děti (předškoláky i větší děti), která pracuje se sugescemi. Uvidíte, že vaše děti bude bavit. Nejedná se o tradiční pohádky. Spíše o návod pro rodiče, jak pohádky dítěti vyprávět a jak s dítětem pracovat formou sutesce. Je koncipována tak, aby dítě vtáhla do děje např. tak, že se na něj přímo obrací, vyzývá ho k nějakým úkonům apod.

Součástí je také oddíl s instrukcemi pro rodiče, aby věděli, jak s knihou pracovat a jak uchopit a dítěti převyprávět jednotlivé příběhy. V příbězích jsou použity obecné sugesce na posílení bezpečí, jistoty, sebevědomí, odvahy, ale rodiče do nich mohou volně přidávat i sugesce vlastní a různě je obměňovat.

Vše je postaveno na principu, že děti jsou velmi sugestibilní a mají živou představivost. Což se dá využít např. na podporu léčení a mobilizace sil, pokud třeba dítě něco trápí.

Kniha je doplněna bohatými ilustracemi a obrázky, které mají podnítit fantazii malých čtenářů.

Anotace knihy:

Když otevřeš tuto knížku, objevíš říši plnou kouzel. Můžeš se vydat do čarovných skal, které se rozestoupí, když se jich dotkneš. Nebo vyšplháš po zlatém žebříku až do nebe. S Kaštánkem objevíš v aleji tajemný strom, budeš si povídat se sněhovými vločkami a stavět s nimi sněhuláka. Taky se projedeš s Hvězdičkou ve Velkém voze po noční obloze a v lese se naučíš najít skřítka Vítka. Tato knížka je plná zázračných pohádek, které ti můžou pomoci v těžkých chvílích.

3) Pohádkové uspávanky – Zuzana Pospíšilová

Jedná se o knihu moderních pohádek pro předškolní děti ve věku 4 až 6 let. Obsahuje 20 pohádkových příběhů o dětech, zvířátkách, vílách či skřítcích. Ideální pro navození příjemného usínání a zklidnění před spaním. Kniha je doplněna velmi zdařilými ilustracemi.

Anotace:

Komu by se chtělo do postýlky, když svět je plný zajímavých věcí a zážitků? Spát se ale musí a usínání může být také báječné dobrodružství. Kdy jindy se potkat s pohádkou než chvilku před usnutím? Než se zavrtáte pod peřinu, přečtěte si zbrusu nové pohádky, které zklidní i ty největší neposedy a spolehlivě přivolají krásné a možná i trochu dobrodružné sny.

Ve dvaceti originálních pohádkových příbězích najdete zvířátka, víly, skřítky, princezny i čaroděje a překvapí vás také neobyčejná kouzla obyčejných věcí. Zjistěte, co umí vykouzlit župánek, čajová konvička nebo třeba hejno vlaštovek. Až se dozvíte, co je spinkulinka, budete spát, jako když vás do vody hodí.

4) Jógátky – Barbora Hu

Anotace:

Jóga je starý filozofický systém pocházející z Indie. Prastará moudrost a odkaz cizích kultur je aktuální i v dnešní uspěchané době. Jógátky – pohádky na motivy eticko-morálního základu jógy – jsou určeny hloubavým rodičům a jejich dětem, kteří se chtějí na chvilku zastavit a zklidnit.

Prostřednictvím krásných příběhů se vydají na dobrodružnou a inspirativní výpravu za pochopením sebe sama, za hledáním cesty k vlastnímu srdci a k životní rovnováze. Každá pohádka je doplněna návodem na provedení jógových ásan, které zahrnují metody koncentrace, relaxace, protažení těla, zklidnění mysli či dětskou meditaci.

Jedná se o velmi netradiční pohádky inspirované východní filozofií. Pokud chcete, aby vaše děti měli rozhled a poznaly něco z moudrosti východních kultru, konkrétně jógovou filozovií, určitě po této knize sáhněte. Pohádky jsou psané pěkným, čtivým jazykem, přitom to s “duchovnem” zase nijak nepřehání.  V každém příběhu se odkrývá nějaké životní moudro, pravda, návod, jak žít “správně”.

Příběhy jsou vhodné spíše pro děti školou povinné.

5) Pohádky pro malé Buddhy – Nagaraja Dharmachari

Anotace:

Pro velký úspěch bestselleru Buddhovy pohádky na dobrou noc vám v této knížce přinášíme dalších dvacet pohádek, které také údajně vycházejí z vyprávění samotného Buddhy. Noc nepřitáhne malé posluchače tak, jako dobrý příběh. Ve chvíli, kdy budou vaše děti naslouchat pohádkám z této knihy, přenesou se do kouzelných míst plných zajímavých postav a dostane se jim cenného poznání o sobě a světě kolem, aniž by měli pocit, že na ně někdo tlačí nebo je poučuje.

Příběhy v této knize dodají dětem odvahu vytvořit si pozitivní přístup k obtížím, které je mohou v životě potkat, a pomůžou jim nalézt vnitřní klid a bezpečné útočiště uvnitř sebe samých. Každá pohádka je uvedena krásnou ilustrací, která umožňuje proniknou dítěti do děje, a na závěr příběhu je vždy shrnuto hlavní poselství. Pohádky jsou napsané tak, aby umožnily dětem se zklidnit, pozorně naslouchat vyprávění, a pokud je budete číst před spaním, tak i lépe usnout.

Velmi netradiční knížka “pohádek” obsahující 18 příběhů zasazených do dnešní doby, je (podobně jako výše uvedené Jógátky) určena rodičům které zajímá filozofie východních kultur a chtějí do ní nenásilnou formou zasvětit také své děti.

V úvodu knihy se dozvíme něco málo o buddhismu a pro rodiče je připraven také návod, jak s knihou pracovat. Předností knihy je, že není přesycena duchovnem a náboženstvím. Z každého příběhu/pohádky pak plyne nějaké ponaučení a moudro. Nechybí ani hezké ilustrace.

6) Nejznámější bajky – Jana Eislerová

Také tato poslední kniha neobsahuje klasické pohádky, ale nezjnámější Ezopovy, Krylovovy a La Fontainovy bajky. Bajky jsou alegorické příběhy zvířat, které se chovají stejně jako lidé.

Prostřednictvím chování zvířat se v bajkách demostrují dobré i špatné lidské vlastnosti (mazaný jako liška, tvrdohlavý jako koza apod.) Z každého příběhu pak plyne jisté ponaučení, upozornění na chybu apod.

Kniha je určena nejmenším dětem. Obsahuje celkem 34 bajek doplněných ilustracemi od Antonína Šplíchala. Každá bajka má pro lepší pochopení i obrazový doprovod a vysvětlení na závěr, které má pomoci dětem orientovat se v tom, co je dobré, co špatné a jak se správně chovat k ostatním lidem.

Anotace:

Nejznámější příběhy od Ezopa, La Fontaina a Krylova, ve kterých zvířata jednají jako lidé a které chytrou a humornou formou ukazují na nešvary a vlastnosti, kterých bychom se měli vyvarovat: Liška a havran – Medvědí služba – Liška a hrozny – Zajíc a želva- Liška a čápBajky jsou převyprávěny tak, aby jim pomocí krásných ilustrací Antonína Šplíchala porozuměly i malé děti.