Kam vyrazit v Praze – na piknik, s přáteli, tipy

Tři ze čtyř Čechů si léto bez grilování nedovedou vůbec představit. Oblíbenou činnost si mohou užít Pražané přímo v metropoli. Dokonce nepotřebují ani vlastní gril. V Praze existuje celkem 16 oficiálních míst, kde je možné rozdělat oheň. Ke standardnímu vybavení patří ohniště, dřevěný piknikový stůl s lavicemi a odpadkový koš. S dekou a piknikovým košem mohou ale Pražané vyrazit téměř kamkoli.

„Už v roce 2009 vznikl seznam oficiálních piknikových míst, která v Praze nabízejí možnost rozdělání ohně. Jejich počet se ale za sedm let existence v podstatě nerozšířil. Na území Prahy je v lesích a lesoparcích umístěno osm piknikových míst s ohništěm a dalších osm piknikových míst v parcích s přenosným grilem. Naši uživatelé hodnotí úroveň těchto míst obecně velmi dobře. Všem bych ale doporučila, než na piknik vyrazí, aby si recenze pročetli. Najdou tam řadu užitečných informací od popisu úrovně toalet až po vybavení konkrétního místa. Nebo se naopak mohou zaregistrovat a podělit se o zážitky s ostatními uživateli,“ doporučila Michaela Plesníková, regionální manažerka Yelp.cz.

Posedět na dece s přáteli

Pořádání pikniků přímo v centru metropole se stalo skutečným fenoménem a této záliby využila řada pražských restaurací, které nabízejí vytvoření piknikových košů. „Líbí se mi možnost nechat si v létě zabalit piknikový koš, půjčit deku a vyrazit na molo,“ popsala službu modřanské restaurace Port62 Lucie L., uživatelka aplikace Yelp.cz.

Posedět na dece u koše plného dobrého jídla můžete i na Malé Straně. Restaurace Pastař nabízí hned několik druhů piknikových košů a navíc zájemcům půjčí i deku a malý stolek. „Od předkrmů až po zákusky jsem neobjevil nic, co by nebylo vynikající. Čerstvé těstoviny, kvalitní suroviny a prvotřídní úprava jsou samozřejmostí,“ pochvaluje službu Petr V., další z uživatelů aplikace.

Grilování versus piknik

Obliba pikniků sice stále roste, grilování zatím ale pořád vede. O tom svědčí i neustále se rozrůstající nabídka „grilovacích atrakcí“. Pražané si mohou například už od roku 2008 grilování užít přímo na Vltavě, navíc s sebou nepotřebují vůbec nic. Jídlo i pití je na grilovací loďce k dispozici.

„Na nafukovací prostorné loďce obsluha servíruje výborně naložené maso a z Německa dovážené klobásky, podává pivo a servíruje víno. Maso je úplná lahůdka, klobásky delikátní a nabízené víno vůbec není špatné. Doporučuji výlet na dvě hodiny – na hodinu je to málo, na tři, vzhledem k absenci toalety, by to mohlo být moc,“ zhodnotila službu Michaela R., uživatelka aplikace Yelp.cz.

Pražská místa s grilem nebo ohništěm

Grilování v lese: Ďáblický háj – V Lomu, Hloubětín – Louka u Hořejšího rybníka, Kunratický les – vyhlídka, Kunratický les – U Gizely, Hostivař – parkoviště u přehrady, Prokopské údolí – Klukovice u dětského hřiště, Chuchelský háj – V Lomu, Řepy/Motol – v areálu zdraví, Divoká Šárka – Na Rovinách.

Grilování v parcích: Královská obora – u cesty na Císařský ostrov, Královská obora – u Malé říčky, Královská obora – u cesty podél Podmokelské dráhy, Obora Hvězda – pod rybníkem, Obora Hvězda – u domu oborníka, Petřín – v Růžovém sadu u Hladové zdi, Vítkov – u Nových schodů, Vítkov – Pražačka.