Jarní úklid kosmetiky – na co nezapomenout

Chystá se velký jarní úklid domácnosti? Zapomenout by ženy během něj neměly ani na reorganizaci svého kosmetického arzenálu, který po zimě zaslouží trochu obměnit. Jak na jaro připravit svojí kosmetickou výbavu?

Jarní očistu potřebuje jak sama pleť, tak i kosmetické doplňky jako jsou štětce a pudrové a make-up houbičky. Zůstává na nich spousta nečistot a mastnoty, které mohou pokožku zanést a přivodit namátkou nepříjemné akné. Je dobré občas všechny štětečky a aplikátory vyprat ve vlažné vodě s trochou šampónu. Vše pak nechat přes noc důkladně uschnout.

K dosušení není radno používat fény ani topení. Citlivý materiál by se mohl poškodit. Štětce se také nedoporučuje sušit vlasem nahoru. Nejlépe vodorovně položené, například na ručníku.

Na štětce i houbičky je pak záhodno pravidelně aplikovat speciální antibakteriální spreje. Očistu si zaslouží i hřeben, který by měl být prán v šamponové lázni alespoň jednou za dva týdny. Znečištěný hřeben urychluje maštění vlasů.

Pozor na trvanlivost kosmetiky

Doba trvanlivosti se nevztahuje pouze na jídlo a léky, nýbrž je dobré ji sledovat i u kosmetických produktů. Jaro je ideální doba, kdy si udělat pořádek ve svém kosmetickém arsenálu.

K čemu jsou tři vyschlé řasenky nebo zatvrdlý krém? Pokud je řasenka používána déle než půl roku, je dobré se s ní navždy rozloučit a pořídit si novou. Stará řasenka může způsobit u citlivých jedinců nepříjemné podráždění očí až zánět spojivek.

Tekutý make-up je dobré nepoužívat déle než devět měsíců od data výroby. Naopak tuhý pudr při správném skladování vydrží i dva roky. Kosmetika, která je prošlá, může na pleti nadělat více škody než užitku. Obzvláště důležité je to u cestovní kosmetiky, na kterou si mnozí vzpomenout až příští rok před další dovolenou.

Pokud je kosmetika již prošlá, mění často svojí barvu, vůni i konzistenci. Při jarním kosmetickém úklidu se hodí ořezání všech tužek, aby se na hrotech neobjevovaly bakterie. Potřeba je to obzvlášť u tužek, s nimiž si žena maluje vnitřní linky.

Jaro je oproti zimě celkově odlehčené, a proto je lepší nechat si v kosmetické taštičce jen to nejnutnější. Přípravky, které si na sebe žena nevzala déle než čtvrt roku, odložit někam jinam a mít v koupelně nebo kosmetické tašce jen to, co používá na denní bázi. Vše ostatní může být schováno v poličkách nebo šuplíkách v koupelně.

Revize je doporučena též v parfémech. Těžké vůně si schovat opět na podzim a silné parfémy vyměnit za lehké květinové a citrusové vůně v podobě toaletních vod.

Kdo si potřebuje pořídit novou kosmetiku, může využít Dny Marianne kódy. Jsou k dostání buď v časopisu Marianne, nebo v mobilní aplikaci Dny Marianne.