7 tipů, jak přežít čas doma při nemoci, úrazu nebo karanténě a nezlenivět

Nemoc nebo úraz může uzavřít lidi za zdmi svých domovů na dny, týdny nebo měsíce. Jakmile se dny promění v týdny a týdny v měsíce, tak odloučení od společnosti již trvá příliš dlouho. Co dělat, aby nedobrovolně strávený čas doma neměl negativní dopad nejen na naši psychiku? 

Ze začátku je každý rád, že může zůstat v klidu doma, odpočinout si, trávit čas s rodinou, dohnat resty apod. Později už i sledování oblíbených seriálů může nudit. Jak se tedy doma zabavit, aby člověk pouze tzv. nezabíjel čas? Období, které tráví člověk nedobrovolně doma je možné využít k posílení psychické či fyzické kondice, nebo vzdělávání a osobnímu rozvoji. 

Online trénink

Posílit fyzickou kondici lze i z pohodlí domova a od doby covidu je nabídka online kurzů velmi široká. Vybrat si lze téměř ze všech druhů cvičení, od jógy a pilates, přes posilovací cvičení, až po kardio fitness trénink

Online fitness trénink se rychle stává oblíbenou možností pro lidi, kteří chtějí cvičit, aniž by museli chodit do posilovny. Díky pohodlí, které nabízí možnost cvičit ve svém volném čase a z pohodlí domova, není divu, že se stává stále oblíbenějším.

Na online fitness tréninku je skvělá rozmanitost dostupných možností. Lze spolupracovat s osobním trenérem, který poskytne tréninky šité na míru. Lze také cvičit dle předem připravených programů, které nabízejí snadno proveditelné cviky, výživové rady a tipy na sestavení efektivního tréninkového režimu.

Pro ty, kteří chtějí brát trénink ještě zodpovědněji, lze dokonce najít online fitness tréninkové programy, které nabízejí týdenní kontroly, což vede k větší motivaci a dodržování cvičebního plánu. 

Díky technologiím lze na internetu najít nejrůznější cvičební videa s podrobnými instrukcemi, takže člověk nemusí hned využívat placených programů. 

Vzdělávání online

To, co platí ve fitness světě, kde existuje široká nabídka online cvičebních kurzů, platí i ve světě vzdělávání. Velké množstvé firem přesunulo své vzdělávací programy do online prostředí. Tento styl studia je vhodný také pro vytížené jedince, kteří si chtějí  doplnit znalosti či vzdělání, a nemají během roku tolik času. 

V online kurzech lze studovat jazyky, IT dovednosti, tvůrčí psaní, práci s fotografií apod. Nabídka kurzů je však velmi široká, protože se lze z pohodlí domova učit vařit, malovat nebo šít. 

Online kurzy způsobily revoluci ve způsobu vzdělávání a nabízejí nebývalé pohodlí, flexibilitu a dostupnost. Online kurzy poskytují studentům možnost učit se z pohodlí domova nebo odkudkoli, kde je připojení k internetu. Kurzy jsou nabízeny na různých úrovních, od úvodních po pokročilé a od základních po technické. 

Jednou z hlavních výhod online kurzů je pohodlí. Díky online kurzům mají studenti přístup ke studiu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což jim umožňuje pracovat a učit se svým vlastním tempem, a ne se přizpůsobovat předem stanovenému rozvrhu. Online kurzy navíc často nemají pevně stanovené časy schůzek a odpadají náklady na cestování, což je pro některé studenty může činit cenově dostupnějšími

Online kurzy také umožňují studentům pracovat vlastním tempem a ve vlastním časovém rámci. Vzhledem k tomu, že tradiční kurzy vyžadují pevnou docházku do hodin, nemusí nutně podporovat aktivní zapojení nebo zkoumání dané látky do větší hloubky. Zatímco v online kurzech mají studenti volnost a mohou si látku prostudovat, jak potřebují, a mohou k ní přistupovat tak často, jak chtějí. 

Další velkou výhodou online kurzů je, že mohou poskytnout individualizované studijní prostředí. To znamená, že se student může soustředit na látku, která ho zajímá. 

Videokonference mohou sloužit i pro setkání s přáteli nebo rodinou.

Video komunikace

Pokud člověk pracuje během nemoci nebo karantény z domu, časem zjistí, že ne vždy lze vyřešit vše po telefonu nebo emailovou komunikací. Pro tyto případy jsou vhodné tzv. videokonference nebo video schůzky.

Systémy k jejich využívání při aktuální situaci nabízí některé společnosti zdarma. Výhodou takového řešení je snadná a rychlá instalace, jednoduché ovládání a v neposlední řadě profesionální zabezpečení dat.

Videokonference nabízejí řadu výhod pro firmy i jednotlivce: 

  • efektivní způsob komunikace
  • časová úspora
  • spojení s lidmi z různých koutů světa

Tradiční způsoby komunikace, jako je cestování a osobní schůzky, vyžadují značné množství času a peněz. Videokonference lze naproti tomu vést z pohodlí domova nebo kanceláře, čímž odpadá nutnost nákladného cestování nebo pronájmu zasedacích místností. Videokonference nabízí stejně kvalitní komunikaci, ne-li lepší, než tradiční metody, a to za zlomek nákladů.

Protože odpadá nutnost cestovat na velké vzdálenosti, lze se účastnit schůzek nebo koordinovat činnost se členy týmu za zlomek času, který by to normálně zabralo. Dále je možné plánovat i v komunikačních programech, ukládat informace o příštích schůzkách, psát si poznámky apod. 

Videokonference jsou skvělým způsobem, jak se spojit s ostatními lidmi. Vzhledem k tomu, že mohou probíhat přes internet, mohou spolu lidé z různých míst a zemí snadno komunikovat, aniž by museli sedět ve stejné místnosti. 

Video komunikaci lze ale také využít pro mimopracovní aktivity. Právě setkání se členy rodiny či přáteli mohou být přes videokonferenci velmi zábavné. Tak proč si nedat přes videokonferenci, kromě klasického povídání na kameru, třeba partičku šachů, on-line kytarovou session, degustaci dobrého vína či společné vaření?

Samostudium offline

Pokud člověk nepatří mezi vyznavače online vzdělávání přes internetové kurzy a rád si od elektroniky odpočine, lze zvolit cestu nákupu klasických knih. Lze si tak najít nejen odpočinkovou četbu, ale také se vrhnout na samostudium jazyků, zlepšit se ve vaření, naučit se techniku malování nebo kreslení, či zvolit knihy pro další osobní rozvoj, jako jsou motivační knihy nebo tréninky mozku a paměti nebo verbální a neverbální komunikace a další.

Samostudium offline může být velmi účinným nástrojem učení, pokud je efektivně využíváno. Převzetí kontroly nad vlastním procesem učení a svoboda přizpůsobit si ho svému chápání a preferencím pomáhá studentům získat silnější pocit osobního úspěchu při jejich pokroku. Při offline samostudiu se mohou studenti učit svým vlastním tempem a ve svém vlastním čase, což je ideální řešení pro ty, kteří vedou zaneprázdněný život.

Studovat lze i z knih z knihovny.

Důraz na samostudium umožňuje studentům zaměřit se na své vlastní zájmy. Kromě toho může okamžitá zpětná vazba o tom, jak člověk postupuje a jak využívá poskytnuté materiály, pomoci zlepšit a usměrnit jeho porozumění předmětu. Navíc absence sociálních rozptýlení v online prostředí může pomoci udržet soustředění na daný úkol, a tím zvýšit produktivitu procesu učení

Užitečná práce

Pokud člověk nemůže, např. vlivem karantény, vykonávat své povolání, je dobré si najít krátkodobou brigádu u firem, které zaměstnance postrádají.  Jedná se především o kurýry rozvážející jídlo a potraviny, ale také další spotřební zboží, zdravotníky, pečovatele apod. 

Přihlásit se lze také jako dobrovolník do nemocnice nebo do pečovatelského domova, či jen pomáhat seniorům ve svém okolí. 

Rekonstrukce domu či bytu

Pokud člověk již delší dobu zvažuje rekonstrukci nebo úpravy svého domova, je na to vhodná doba, pokud musí zůstat nuceně doma. Svépomocí jde udělat velké množství základních úprav, jako např. přivrtání poliček, pověšení obrázků nebo malování pokojů. Na složitější práce si lze pozvat i odborníky.

Pokud je člověk donucený strávit více času doma, tak se přímo nabízí také možnost, jak svůj domov prosvětlit. Více denního světla do tmavých částí místností přivedou světlovody. Jejich instalace zkušenou firmou zabere přibližně čtyři hodiny práce. Denní světlo má na lidskou psychiku daleko pozitivnější vliv, než je tomu u umělého osvětlení žárovkami.

Pro všechny majitele zahrad, kteří dosud neměli čas či si stále nacházeli výmluvy, proč není správná doba na její rekonstrukci či dovybavení, možná nastal čas právě nyní. Vzniklou situaci lze také využít pro vybudování pergoly, výsadbu nových stromů či květin či dalšímu zvelebování.

Úklid a čas na vzpomínky

Čas, který musí člověk strávit nuceně doma, může být vhodný na generální úklid domácnosti. Ve volném čase lze uklidit např. kuchyň, umýt okna, vydrhnout dlažbu, vyklepat koberce, protřídit oblečení a boty apod. Důležité je, aby člověk  nepotřebné věci vyhodil. Jednou z možností je zanést je  do nejbližšího sběrného místa, ať už to jsou kontejnery na textil, sběrné dvory, charity apod. Další možnost je prodej nepotřebných věcí na internetu. 

Protřídit nebo pročistit může člověk i u paměti svých telefonů nebo počítačů. Uspořádat a roztřídit fotografie a videa z dovolených zabere také spoustu času a člověk se k tomu často během roku nedostane.