20 tipů, jak v létě doplnit energii i bez dovolené

Jakmile začne být venku hezky, svítí více sluníčko, vzduch je teplejší a my konečně můžeme odložit teplé kabáty a bundy, začneme být zároveň i více unavení. Zvýšená únava je důsledkem změny teplot ovzduší, se kterými se tělo musí vypořádat. Jak ale dobít energii, aniž by si člověk musel brát dovolenou z práce nebo rovnou někam odjet? 

Každý z nás má svůj způsob, jak čas od času dobít baterky. Někdo chodí do lesa, jiný sportuje, někdo je doma s rodinou nebo dobíjí baterky vařením. Co když je ale únava dlouhodobější a zaručené fígle nezabírají? Dá se dlouhodobé únavě předejít? 

1. Navštivte nové místo

Často se stane, že i když člověk bydlí na jednom místě několik let, nezná pořádně svoje okolí. Proto je dobré v rámci načerpání energie vyrazit na procházku a svoje okolí pořádně prozkoumat. Variantou je také zajít do informačního centra, nabrat si propagační materiály a pořádně se o místě svého bydliště vzdělat.

2. Pozdravte Slunce

Den se dá začít jinak. Pokud člověk vstane o 10 minut dříve, než je běžné, nejen že bude mít na ranní rutinu více času, ale může vyzkoušet i zdravé ranní cvičení. Jógový pozdrav Slunci je zde již po staletí. Protažení energetických drah a jógový dech dokáže prozářit nejen ráno, ale může člověka namotivovat k návštěvě jógové lekce. Krok ke změně mysli, kondice i života může začít nenápadně.

Praktikování jógy je skvělé na dobití energie.

3. Zasaďte si rostlinky

Práce s půdou je velmi uklidňující a člověk při ní tráví čas na čerstvém vzduchu, ať už se jedná o balkon, terasu nebo zahradu, výsledek je vždy stejný. Pokud se člověk hned necítí na sázení velkého množství rostlin, může začít třeba jen s bylinkami. Bylinková zahrádka hezky vypadá, dá se skvěle využít při vaření a bylinky krásně voní. 

4. Zkuste keramiku

Keramika není pouze pro umělecky založené duše, ale může si ji vyzkoušet opravdu každý. Člověk může navštívit keramický kurz, kde keramiku vypálí a natřou glazurou. Takový výrobek krásně vypadá a lze si ho vystavit přímo doma v obývacím pokoji. Levnější variantou je poté keramika schnoucí na vzduchu, kterou lze sehnat ve velkém množství obchodů.  

5. Zkuste ruční práce 

Nejen keramika, i další ruční práce jsou skvělá zábava i rozcvička pro naše ruce. Ruční práce sice nejsou pro každého, protože vyžadují velké soustředění a trpělivost, ale lze si vyrobit i něco pro sebe, co nám bude dělat radost.  Příkladem může být ručně šitá deka, koláž z fotek, namalovaný obraz, háčkovaná dečka, upletený svetr apod. 

6. Uvařte nové jídlo

Při vaření se člověk snadno dostane do stereotypu a opakovaně vaří stále ta samá jídla. Pokud má člověk rád určitou destinaci a miluje místní kuchyni, není nic jednoduššího, než něco podobného zkusit uvařit doma. Exotické suroviny jsou dostupné ve většině větších měst, popřípadě lze všechno koupit na internetu. S recepty by také neměl být problém, protože na trhu je k dispozici velké množství kuchařek, nebo se lze inspirovat online. 

7. Najděte novou inspiraci

Inspiraci lze najít na mnoha místech a v mnoha různých podobách. Může k nám přijít nečekaným způsobem, z pozitivního zážitku nebo z něčeho, co jsme viděli a co podnítilo novou myšlenku a nápad. Nebo z něčeho, co bylo obtížné, ale nakonec se to ukázalo jako skvělá zkušenost, která nás posunula dál.

Být otevřený inspiraci může být jednou z nejlepších věcí, které nám pomohou udržet si motivaci a kreativitu. Ze začátku je dobré se zamyslet, co nás baví a o čem bychom se chtěli dozvědět více. Poté stačí si promluvit s lidmi, kteří danému tématu rozumí nebo si pořídit odpovídající literaturu. 

8. Procvičte si paměť

Trénování paměti je proces, který vyžaduje odhodlání a tvrdou práci. Nejlepším způsobem, jak trénovat paměť, je vytvořit si důsledný, strukturovaný program cvičení a dodržovat ho. Nejprve je důležité začít s vyhodnocením svých současných paměťových schopností. Dalším krokem je vytvoření plánu. Jakmile si člověk určí oblasti, které potřebuje zlepšit, vytvoří si organizovaný, strukturovaný plán, v němž provádí konkrétní cvičení na zlepšení paměti. 

9. Zatoulejte se

V létě člověk tráví přirozeně více času na čerstvém vzduchu. Ten nejčerstvější vzduch však najdeme v lese, kde je i příjemná teplota. Pobyt v lese prokazatelně prospívá organismu i psychice. V lese je dobré vydat se na místa, kam se člověk běžně nedostane, posadit se na klidné místo, z hluboka dýchat, přemýšlet a užívat si chvilky pro sebe. 

10. Začněte s novým sportem

V létě se nabízí spousta možností pro nové sporty. Kdo ještě nezkusil běhání, má v létě nejlepší možnost to zkusit. Další možností jsou vodní sporty, jako např. nenáročný paddleboard nebo třeba kajak. 

11. Přečtěte si motivační knížku

Motivační knihy mohou někomu přijít hloupé a plné planých řečí. Opak je ale pravdou, protože motivační knihy nabíjí pozitivní energií a donutí člověka přemýšlet. Pro čtení těchto typů knih je dobré si vybrat klidné místo někde venku, u vody a plně se oddat sám sobě.  Pokud máte zahradu, můžete si s knihou lehnout na lehátko pod stínící plachtu a vychutnat si četbu na čerstvém vzduchu.

12. Meditujte

Léto je na nalezení duševní rovnováhy, motivace a energie ideálním obdobím, protože lze trávit více času venku a dny jsou delší. 

Meditovat se dá všude, vhodné je nějaké místo, kde se člověk cítí dobře a kde má klid. Meditace je vhodná po ránu nebo večer a člověk do ní může zařadit také vizualizaci. Pokud si člověk není meditací jistý a neví, zda skutečně medituje, na internetu existuje velké množství slovně vedených meditací, které je dobré ze začátku vyzkoušet. 

13. Dejte si dohromady staré fotky

Dnes sice spousta lidí hledá, jak nainstalovat WhatsApp do mobilu, protože aplikace umožňuje snadné posílání fotek, avšak doma je lepší mít vlastní fotoalbum.

Vytvoření domácího fotoalba je skvělý způsob, jak uchovat vzpomínky na spoustu let a hlavně mít k dispozici fotoalbum, které si čas od času někdo opravdu prohlédne. Nikoho totiž nebaví prohlížet si fotky na počítači. Fotoalbum si člověk může vytvořit sám tak, že vytiskne fotografie a nalepí si je do příslušného fotoalba. Další možností je vytvoření fotoknihy na míru. 

14. Staňte se barmanem

Zvednout náladu a dodat energii si člověk může i časem stráveným s přáteli. K posezení se hodí něco dobrého k jídlu a také k pití, tak proč nevyzkoušet nějaký osvědčený alkoholický či nealkoholický drink. Možností je spousta a člověk si užije spoustu zábavy. 

15. Vyrazte na piknik

Piknik je příjemný a zábavný způsob, jak se odpoutat od každodenního shonu a přitom si dopřát pohodlí čas strávený s přáteli. Pikniky jsou skvělým způsobem, jak strávit čas s přáteli a rodinou a zároveň si užít krásné přírody a chutného jídla. Ať už si piknik naplánujeme jakkoli, vždy by to měl být zábavný den plný smíchu a spousty vzpomínek. 

Piknik je vhodný způsob, jak trávit čas s přáteli.

Krása pikniku spočívá v tom, že nemusí být složitý, aby byl výjimečný. Lze ho udělat velmi jednoduše, postačí deka, nějaké jídlo a několik přátel nebo členů rodiny, a krásný den je na světě.

17. Zabavte se s přáteli společnou hrou

Petangue zná každý, ale ne každý ho hraje, protože nemá v blízkosti k dispozici písčité hřiště. Na kroket je ale potřeba pouze trávník a nerovnosti v terénu nejsou vůbec na škodu. Pravidla kroketu jsou velmi jednoduchá a jedná se o nenáročnou hru pro všechny generace. 

18. Velký úklid

Velký úklid přináší řadu výhod, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Po fyzické stránce pomáhá úklid fyzického prostředí odstranit potenciální alergeny, zlepšuje kvalitu vzduchu a vytváří potenciál pro zdravější pracovní prostředí. 

Po psychické stránce nám akt „velkého úklidu“ přináší pocit úspěchu. Úklid prostoru často vytváří pocit větší kontroly nad naším fyzickým prostředím, což může vést ke klidnější a mírumilovnější mysli. Studie také ukázaly, že pustit se do organizování našich věcí může vést k lepšímu soustředění a koncentraci. 

19. One day OFF

Pokud se člověk cítí opravdu vyčerpaný a bez energie, není na škodu si udělat jeden volný den. Ať už je to víkendový den, který lze strávit celý v posteli, nebo všední den, kdy si vezmeme dovolenou v práci. Ve volném dni je dobré dělat pouze opravdu to, na co se cítíme. Vhodné je vyrazit na výlet, za kulturou nebo za sportem. 

20. Vytvořte si plán

Někdy může být samotná cesta cíl, ale v každém případě je dobré stanovit si jasný směr. Bezduché bloumání a minimální kreativita využití volného času člověka ubíjí a unavuje mysl. 

Stanovit si cíle pomáhá tříbit volný čas a určit směr našeho působení. Velké cíle je dobré rozdělit si na menší a v případě nesplnění vytyčeného cíle nebýt frustrovaný. Důležité je vytrvat a pokračovat.