Jahodová marmeláda s vínem – nejlepší recept

Jahodová marmeláda s vínem

Milujete sladkokyselou kombinaci jahod a červeného vína? Nebo jen chcete najít kreativní obměnu tradičních pokrmů? Pokud ano, měli byste si zkusit vyrobit vlastní jahodovou marmeládu s červeným vínem. Nejenže je to skvělý způsob, jak být v kuchyni kreativní, ale navíc je i chuťově výrazná.

Dnes pro vás máme klasický recept s novým nádechem: jahodovou marmeládu s červeným vínem. Tato směs starého a nového je skvělou pomazánkou, protože je správnou kombinací sladkého a trpkého s vyváženou chutí.

Jahodová marmeláda s vínem

Jahodová marmeláda je druh zavařeniny, která se vyrábí z dužiny rozmačkaných jahod, jež se pak vaří s velkým množstvím cukru, aby vznikl hustý a sladký džem. Použití červeného vína v marmeládě dodá jinak klasickému receptu jedinečnou chuť. Víno zvýrazní přirozenou sladkost jahod a udělá z marmelády zcela nový produkt.

Marmeládu můžete doplnit několika kopečky oblíbené domácí vanilkové zmrzliny a dopřát si tak sladkou pochoutku. Pokud chcete marmeládu uchovat, nechte ji zcela vychladnout, pak ji nalijte do sterilizovaných sklenic a vzduchotěsně je uzavřete. Jahodová marmeláda s červeným vínem vydrží až čtyři týdny.

Marmeládu lze použít k přípravě koláčů, dortů a dalších pokrmů.

TIP: Vyzkoušejte také rybízovou marmeládu, malinovou zmrzlinu ze salka nebo snídaňové smoothie s jahodami.

Ingredience

 • 1 kg čerstvých jahod
 • 2 šálky červeného vína
 • ¾ šálku krystalového cukru
 • 2 citrony, odšťavněné
 • 1 pomeranč, odšťavněný
 • 2 lžičky pektinového prášku
Jahodová marmeláda se hodí na toast, do jogurtu nebo samotná.

Postup

 1. Začněte tím, že ve velkém hrnci smícháte červené víno a jahody a na středním ohni je přivedete k varu.
 2. Snižte teplotu na minimum a za občasného míchání vařte 10-15 minut, dokud jahody nezměknou a většina tekutiny se neodpaří. Odstavte z ohně a uvařené jahody lehce rozmačkejte šťouchadlem na brambory.
 3. Přidejte cukr, citronovou a pomerančovou šťávu a promíchejte. Vraťte hrnec na sporák a na silném ohni přiveďte k varu.
 4. Snižte teplotu na středně nízkou a za častého míchání vařte 20-25 minut, dokud marmeláda nezhoustne.
 5. Přidejte pektinový prášek a míchejte, dokud se nezapracuje.
 6. Odstavte z ohně a přelijte marmeládu do žáruvzdorné nádoby s víkem.
 7. Před uzavřením a uložením do chladničky nechte marmeládu zcela vychladnout. Marmeládu lze skladovat až čtyři týdny.

Nyní si můžete vychutnat domácí jahodovou marmeládu se sladkým nádechem. Natřete si ji na toast, vmíchejte do jogurtu, navrstvěte na koláčky nebo si ji vychutnejte samotnou.