Jablečné velehory – nejlepší recept

Jablečné velehory

Jste připraveni na lahodnou pochoutku? Jablečné velehory vám přináší osobitý pokrm, který jistě potěší celou rodinu. Tento dezert má křupavou, vločkovou kůrku a je až po okraj naplněný sladkými, lahodnými jablky.

Velehory jsou z tence rozváleného těsta obklopujícího jablka, který se peče dozlatova. Jedná se o chuťově výrazný, sladký a nadýchaný dezert, který je ideální na svátky.

Jablečné velehory

Jablka jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce na světě a používají se v nesčetných receptech. Jedním z nejznámějších způsobů použití jablek je jablečná hora. Jablečná hora je pečivo ze dvou kusů koláčového těsta, které se naplní jablky a posype skořicí. Těsto se pak přeloží tak, aby vznikl kruh, a přebytečné těsto se přitiskne k sobě, aby vznikla „hora“.

Recept zahrnuje dva kusy těsta, které se uprostřed stlačí k sobě a přidají se do nich na tenké plátky nakrájená jablka, cukr a koření. Okraje se pak „zmačkají“ a vrch se posype skořicí a cukrem. Nakonec se hora upeče v troubě, často až získá zlatohnědý nádech.

Ingredience

 • 4 jablka
 • 1/4 hrnku cukru
 • 2 šálky hladké mouky
 • 1/2 hrnku moučkového cukru
 • 1/2 hrnku rozpuštěného másla
 • 2 vejce
 • 1 lžička prášku do pečiva
 • 2/3 šálku zakysané smetany
 • skořicový cukr na posypání
Jablečné velehory se hodí pro každou příležitost.

Postup

 1. Předehřejte troubu na 200 °C.
 2. Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte je na plátky. Jablka vložte do pánve a přidejte cukr.
 3. Vařte na středním ohni asi 8 minut za občasného míchání, dokud nezměknou a lehce nezhnědnou. Odstavte.
 4. Ve velké míse smíchejte mouku, moučkový cukr, rozpuštěné máslo, vejce, prášek do pečiva a zakysanou smetanu. Těsto hněťte rukama asi 5 minut, dokud nebude mít jednotnou nelepivou konzistenci.
 5. Rozdělte těsto na dva kusy, jeden o něco větší než druhý. Větší kus těsta rozválejte na kruh o něco větší než standardní jídelní talíř.
 6. Kruh těsta položte na plech vyložený pečicím papírem. Do středu těsta naaranžujte uvařená jablka.
 7. Menší kus těsta rozválejte na kruh, který je o něco větší než talíř. Položte jej na jablka. Jemně přitiskněte okraje obou koleček těsta k sobě, aby se velehory uzavřely.
 8. Velehory pečte 30-40 minut, dokud nebudou sytě zlatavé.
 9. Posypte velehory skořicovým cukrem, nakrájejte na klínky a podávejte.

Jablečná hora s sebou přináší nostalgii; jako oblíbená pochoutka je známá již po staletí. Až budete příště připravovat sladkou pochoutku, proč si nezkusit připravit domácí jablečnou horu? Nebo z jablek připravte třeba jablečné šátečky z listového těsta, rýžový nákyp s jablky, rychlý jablečný koláč nebo jablka v karamelu.