Jak dbát o správnou výživu dítěte

Trápí vás obavy o správnou výživu Vašeho dítěte? Jí moc či naopak málo? Nepozře některé potraviny, které jsou nutričně důležité? Poradit se můžete například v poradenském centru Výživa dětí. To funguje úspěšně již 6. rokem. Mezi nejčastěji řešené problematiky ze strany rodičů dosud patří nadváha a obezita dětí, odmítání některých druhů potravin a nedostatečný příjem potravy bez jiné zdravotní příčiny.

Jedinečnost poradenství Poradenského centra Výživa dětí spočívá především v odborné kvalifikaci nutričních terapeutů, se kterými se rodiče a jejich děti dostanou do kontaktu. Odborné zázemí jim poskytují ostatní členové sdružení, především z řad pediatrů, kteří jsou k dispozici pro konzultace a výměnu zkušeností.

„Velmi často jsou rodiče zmateni z obrovského množství různých poradců v oblasti zdravého životního stylu, od výživy po sport. Zavádějící je také terminologie, která se v tomto oboru používá, vysvětluje MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Občanského sdružení Výživa dětí a upřesňuje: „Zatímco výživovým poradcem, konzultantem či nutričním specialistou může být každý, kdo má subjektivně pocit, že dané problematické rozumí a nemusí k tomu mít patřičné vzdělání ani zkušenosti, nutriční terapeut je zdravotník v pravém slova smyslu, tedy s ukončeným příslušným vzděláním a povinným celoživotním vzděláváním“.

Nezanedbatelný rozdíl je také v tom, že nutriční terapeuté nesou za svou činnost plnou zodpovědnost jako každý jiný zdravotník, zatímco výživoví poradci poskytují klientům rady, ale následky jejich naplňování nesou už v plné míře klienti sami.

Rodičům dětí ve věku 6 měsíců –18 let jsou připraveni poradit zdarma telefonicky, v on-line poradně nebo při osobní návštěvě v ambulantní poradně v prostorách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2 specializované nutriční terapeutky. Objednávat se je možné jak s doporučením lékaře, tak i bez něj. Pro všechny děti a jejich rodiče jsou na internetové adrese k dispozici veškeré potřebné informace.

Tip pro vás

Se správnou výživou úzce souvisí i pitný režim. Které nápoje jsou pro děti vhodné a kterým by bylo vhodnější se vyvarovat? Kolik by naše dítě mělo vypít v průběhu jednoho dne? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v článku Aby dítě rostlo jako z vody, zveřejněném v zimním čísle časopisu BeFresh.