Děti a plavání – prospívá v jakémkoliv ročním období

Plavání v jakémkoliv ročním období prospívá zdraví a dětem zvláště. Potomek si zcela nenásilně zafixuje zásady otužování i správného pohybu. Ovšem je nutno dodržet několik zásad, aby docházka do bazénu nebyla narušena nemocemi a plavání všechny bavilo.

Plavání v podzimních a zimních měsících lékaři vřele doporučují. Je to období plískanic, pošmourného počasí, je brzy tma. Lekce plavání tak bývají takovým světýlkem v tunelu a krásným chvilkovým návratem k létu. A pochopitelně je přínosem pro děti pohyb.

Při výběru kurzů plavání je ideální se ubezpečit, že nedílnou součástí bazénu je i herna pro děti – ta je totiž zcela nezbytná kvůli správné aklimatizaci po plavání. Pokud po plavání rodiče dodrží tyto nutné rituály, přesvědčí se, že je plavání velmi příjemnou formou otužování právě v období nejčastějších nachlazení.

Jak se po plavání vyhnout nachlazení

Správná aklimatizace po plavání v bazénu je velmi důležitá, zejména v zimním období. Dítě může venku v nízkých teplotách snadno prochladnout, nejsou-li dodrženy podstatné činnosti:

  1. Vysoušení uší: Postačí vysušit zevní ucho krajem ručníku, u malých dětí vysušit jemnější látkovou plenou. V některých klubech se doporučuje udělat smotek z buničiny a jemně jej vložit do ouška a nechat nasáknout vlhkost.
  2. Suché ponožky: Stává se, že dítě omylem vběhne do převlékárny, kde je vlhko a namočí si ponožky. Proto je vhodné mít ponožky či punčocháče náhradní.
  3. Teplá místnost: Je nezbytně nutné po plavání s malým človíčkem minimálně 30 minut, v zimním období až 60 minut pobýt v teplé místnosti. Teplé nápoje a pitný režim jsou po plavání obzvlášť důležité.
  4. Propocené tričko: Může se stát, že se dítě v herně rozdovádí a propotí si tričko. Opět je prozíravé mít s sebou zabalené triko náhradní.
  5. Vysušení vlasů: Dokonalé vysušení vlasů je nezbytné. Při odchodu ze sportoviště nezapomenout nasadit na hlavu zimní čepici.

Správné zahřátí po plavání je důležité i proto, aby se dítě na plavání těšilo a neobávalo se následného pocitu zimy a chladu. V některých zařízeních je po plavání přístupná i sauna nebo pára, kde je možné po sportování v zimě opětovně prohřát organismus.

Plavání po celý rok

Je pravidlem, že většina lidí chce před létem rychle naučit dítě plavat, případně miminko adaptovat na vodu, protože rodiče plánují cestu k moři. Avšak všechno, a plavání především, chce svůj čas. Za měsíc se toho dítě mnoho nenaučí.

Pokud dítě zahájí kurzy už na podzim, budou rodiče mile překvapeni obrovským pokrokem dítěte, i v případě plavání kojenců. A v červenci a v srpnu si pobyt u vody budou moci všichni dosyta užít.

Pro děti je navíc příjemnější začít chodit na kurzy plavání už od velmi raného věku. Děti se učí něco přirozeného, a hlavně: užívají si plavání společně s rodičem. V tu dobu je to nedocenitelná a ničím nerušená společná rodinná chvilka.

Adaptací na vodu a naučením se základních plaveckých dovedností odpadají také nákupy nadlehčovacích vest všitých do plavek a dalších podpůrných nafukovacích předmětů. I rodiče se v kurzech naučí spoustu zajímavých vodních triků a u moře pak bohatě postačí vlastní ruce a nohy.