10 vychytávek pro děti, které pomohou rozvinout kreativitu

Rozvíjet dětskou kreativitu je se současným obrovským množstvím technologií čím dál tím složitější. Děti jsou schopné sedět před televizními obrazovkami či s tablety a chytrými telefony v rukou i celé hodiny a na rodičích je, aby tomuto způsobu trávení volného času nastavili hranice.

Řada her na telefonu či tabletu sice může kreativitu podpořit, online prostředí však děti vybízí stále jen k jednostrannému pohybu ukazováku po obrazovce, při kterém chybí složitější pohybové vzorce koordinace prstů a celé ruky. S tím souvisí i nastavení páteře. Už u mladších dětí se nově objevují bolesti ruky z přetížení.

Stavebnice

Nejrůznější stavebnice jsou přímo na špici mezi hračkami, co se rozvoje kreativity u dětí týče. Těžko hledat dítě, které nebaví Lego. Volit lze mezi sadami kreativnějšími, se spoustou rozličných kostek a speciálních dílů, či jednoduššími tematickými sadami. Ať stavění podle návodu, či bez, jde o efektivní způsob stimulace a trénink dětské kreativity a fantazie.

Kromě této nesmrtelné klasiky jsou na trhu nejrůznější dřevěné stavebnice a také se do módy vrací Merkur. Často se stává, že stavebnice dokážou skvěle zabavit nejen děti, nýbrž také jejich hravé rodiče.

Hudební hračky

Že dítě tíhne k hudbě lze často poznat už ve velmi útlém věku. Některé děti si rády zpívají nedlouho potom, co se naučí první slova.

Než dítě doroste do věku, kdy zvládne skutečný hudební nástroj, lze jako podporu talentu použít hudební hračky, které jsou v dnešní době už tak sofistikované, že se s nimi dítě může mnohé naučit. Hudebními interaktivními hračkami, vyťukáváním melodií podle barev, stimulací nástrojů lze v dětech podpořit cit pro rytmus.

Hudební nástroje je možné s dětmi vytvořit z doma dostupných předmětů. Jako bubny mohou posloužit obrácené hrnce a mísy. Rumba koule lze vyrobit z láhve naplněné korálky nebo luštěninou, tamburínu z papírového talířku apod.

Plastelína, modelína

Plastelína je velmi kreativní hračkou, která zároveň rozvíjí jemnou motoriku a představivost. Skvěle zabaví nejen malé děti zhruba od 3 let, ba i ty starší, školou povinné. Je přínosnější nechat děti vytvářet cokoliv, co je napadne a nesvazovat je pravidly. Proč by třeba sněhulák nemohl být fialový a medvídek nemohl mít křídla? Podobně jako z plastelíny se pak dá tvořit z keramické hlíny či jiných hmot, které po zapečení ztvrdnou.

Dětské foťáky a kamery

Vychytávkou, která rozhodně podpoří tvořivé myšlení, je také fotoaparát. V současnosti lze na trhu najít spoustu modelů určených přímo pro děti, které jsou odolné a s veselými motivy. Starší děti se mohou učit fotografie upravovat. V současné době, kdy jsou dětskými idoly videoblogeři a youtubeři, děti ocení také možnost natáčení a stříhání videa.

Cool doplňky

Dnešní trh nabízí spoustu doplňků a věcí denního využití, které si děti mohou nějakým způsobem samy dotvořit. Nabídka je štědrá k holčičkám, které mají na výběr z široké škály sad na výrobu ozdob, šperků či vlastního oblečení. Ani kluci nepřicházejí zkrátka. Co si třeba upravit vlastní batoh, penál či diář?

Slovní hry

Volné chvíle například na procházce či cestou do školy je možné vyplnit různými slovními hrami, které udrží pozornost dětí. Slovní fotbal je klasikou, dětem se však bude líbit také například vymýšlení příběhů, kdy každý řekne jednu větu a postupně rozvíjí zápletku.

Kreativitu rozvíjí také hra „coby, kdyby“, kdy rodiče a děti společně vymyslí jednu věc, která by mohla být na světě jinak a představují si, co by poté nastalo, například „co by se dělo, kdyby lidé měli ploutve?“

Kreslení a malování

Kreativitu rozvíjí také výtvarná činnost. Střídání pastelek, fixů, vodových barev či temper je dobré proto, aby se dítě naučilo, jak se jednotlivé materiály chovají.

Spontánní kresba neomezovaná instrukcemi podporuje fantazii a osobitý projev. Přináší dítěti radost z procesu kreslení. Rodičům je doporučováno nechat si popsat nakreslenou situaci a rozhodně nehodnotit, jak moc je obrázek reálný, neporovnávat s ostatními dětmi. Děti mohou také s pomocí prstových nebo jiných barev namalovat abstraktní obraz a nechat pracovat svou fantazii.

Origami

Pokud dítě příliš nebaví kreslení, avšak rodič máte chuť s ním rozvíjet kreativitu pomocí papíru, mohou zkusit skládat. Začít lze obyčejnou lodičkou, parníkem či skládačkou „nebe, peklo, ráj“ a postupně se propracovat ke složitějším návodům nebo dokonce vlastním nápadům. Origami výrobky krásně ozdobí domov.

Běžné činnosti

Kreativně se děti mohou vyřádit také při pomoci s běžnými činnostmi, jako je například vaření. Nechat je přichystat chlebíčky či jednohubky nebo s nimi upéct domácí sušenky či perníčky, které si děti budou samy vykrajovat a zdobit dle svých představ. V období Vánoc lze děti zapojit do výroby adventního věnce, na Velikonoce zase mohou pomoci plést pomlázku nebo zdobit kraslice.

Kreativitu lze trénovat a procvičovat i při hrách venku – například při stavění báboviček na pískovišti, při hře s kamínky a dalšími přírodninami na procházce v parku, nebo třeba při stavení domečků pro skřítky na výletě v lese.

Výzdoba pokojíčku a domácnosti

Dítě by mělo dostat prostor, který si může samo upravit a vyzdobit podle svých představ. Je možné mu pomoci vyrobit si vlastní dekorace či vymalovat zdi podle jeho nápadů i s jeho pomocí.