10 vychytávek pro děti, které pomohou rozvinout kreativitu

Rozvíjet dětskou kreativitu je se současným obrovským množstvím technologií kolem nás čím dál tím složitější. Děti jsou schopné sedět před obrazovkami či s tablety a chytrými telefony v rukou i celé hodiny a na rodičích je, aby tomuto způsobu trávení volného času nastavili hranice.

Řada her na telefonu či tabletu sice může kreativitu podpořit, děti ale vybízí stále jen k jednostrannému pohybu ukazováku po obrazovce, při kterém chybí složitější pohybové vzorce koordinace prstů a celé ruky. S tím souvisí i nastavení páteře. Už u mladších dětí se nově objevují bolesti ruky z přetížení.

Nejrůznější stavebnice jsou přímo na špici mezi hračkami, co se rozvoje kreativity týče. Těžko budete hledat dítě, které nebaví Lego. Volit lze mezi sadami kreativnějšími, se spoustou rozličných kostek a speciálních dílů, či jednoduššími tematickými sadami. Ať stavění podle návodu, či bez, jde o efektivní způsob stimulace a trénink dětské kreativity a fantazie.

Kromě této nesmrtelné klasiky jsou na trhu nejrůznější dřevěné stavebnice a také se do módy vrací Merkur. Často se stává, že stavebnice dokážou skvěle zabavit nejen děti, ale také jejich hravé rodiče.

2. Hudební hračky

Že dítě tíhne k hudbě často poznáte už ve velmi útlém věku. Některé děti si rády zpívají nedlouho potom, co se naučí první slova.

Než dítě doroste do věku, kdy zvládne skutečný hudební nástroj, můžete jeho talent podpořit hudebními hračkami, které jsou v dnešní době už tak sofistikované, že se s nimi dítě může mnohé naučit. Hudebními interaktivními hračkami, vyťukáváním melodií podle barev, stimulací nástrojů lze v dětech podpořit cit pro rytmus.

Hudební nástroje můžete s dětmi klidně vytvořit z doma dostupných předmětů. Jako bubny mohou posloužit obrácené hrnce a mísy. Rumba koule lze vyrobit z láhve naplněné korálky nebo luštěninou, tamburínu z papírového talířku apod. Další zajímavá řešení najdete volně k dispozici v různých videonávodech.

3. Plastelína, modelína

Plastelína je další velmi kreativní hračkou, která zároveň rozvíjí jemnou motoriku a představivost. Skvěle zabaví malé děti zhruba od 3 let, ale i ty starší, školou povinné. Nechte děti vytvářet cokoliv, co je napadne a nesvazujte je pravidly. Proč by třeba sněhulák nemohl být fialový a medvídek nemohl mít křídla? Podobně jako z plastelíny se pak dá tvořit z keramické hlíny či jiných hmot, které po zapečení ztvrdnou.

4. Dětské foťáky a kamery

Vychytávkou, která rozhodně podpoří tvořivé myšlení, je také fotoaparát. V současnosti můžete na trhu najít spoustu modelů určených přímo pro děti, které jsou odolné a s veselými motivy. Starší děti se mohou učit také fotografie upravovat. V současné době, kdy jsou dětskými idoly videoblogeři a youtubeři, děti ocení také možnost natáčení a stříhání videa.

5. Cool doplňky

Dnešní trh nabízí spoustu doplňků a věcí denního využití, které si děti mohou nějakým způsobem samy dotvořit. Nabídka je štědrá k holčičkám, které mají na výběr z široké škály sad na výrobu různých šperků či vlastního oblečení. Ani kluci ale nepřicházejí zkrátka. Co si třeba upravit vlastní batoh, penál či diář? Právě touhle cestou podporuje dětskou kreativitu značka PIXIE CREW. 

6. Slovní hry

Volné chvíle například na procházce či cestou do školy můžete vyplnit různými slovními hrami. Slovní fotbal je klasikou, ale dětem se bude líbit také například vymýšlení příběhů, kdy každý řekne jednu větu a postupně rozvíjí zápletku. Kreativitu rozvíjí také hra „coby, kdyby“, kdy společně vymyslíte jednu věc, která by mohla být na světě jinak a představujete si, co by poté nastalo, například „co by se dělo, kdyby lidé měli ploutve?“

7. Kreslení a malování

Kreativitu rozvíjí také výtvarná činnost. Střídejte pastelky, fixy, vodové barvy či tempery, aby se dítě naučilo, jak se jednotlivé materiály chovají.

„Spontánní kresba neomezovaná instrukcemi podporuje fantazii a osobitý projev. Přináší dítěti radost z procesu kreslení. Nechte si popsat nakreslenou situaci a rozhodně nehodnoťte, jak moc je obrázek reálný, neporovnávejte s ostatními dětmi,“ radí Bc. Petra Krůtová, ergoterapeut-konzultant společnosti PIXIE CREW.

8. Origami

Pokud vaše dítě příliš nebaví kreslení, ale máte chuť s ním rozvíjet kreativitu pomocí papíru, zkuste skládat. Začít můžete obyčejnou lodičkou, parníkem či skládačkou „nebe, peklo, ráj“ a postupně se propracovat ke složitějším návodům nebo dokonce vlastním nápadům. Origami výrobky také krásně ozdobí váš domov.

9. Stačí běžné činnosti

Kreativně se děti mohou vyřádit také při pomoci s běžnými činnostmi, jako je například vaření. Nechte je přichystat chlebíčky či jednohubky nebo s nimi upečte domácí sušenky či perníčky, které si děti budou samy vykrajovat a zdobit dle svých představ.

10. Výzdoba pokojíčku a domácnosti

Nechte dítěti prostor, který si může samo upravit a vyzdobit podle svých představ. Můžete mu pomoci vyrobit si vlastní dekorace či vymalovat zdi podle jeho představ i s jeho pomocí. Vše s ním konzultujte.