Rodičovský manuál aneb s dětmi na hory

Vyrazit s dětmi na hory není jen tak, je třeba pořádně promyslet v první řadě výběr střediska, tak abyste své malé ratolesti neodradily hned při návštěvě hor. A v neposlední řadě je to pak výbava, nejen co se oblečení týče, ale také bezpečnosti. Kam vyrazit s dětmi na hory a co vzít s sebou, poradí František Peterka z Proděti.cz.

Na začátku určitě zvažte lyžařské schopnosti celé rodiny a vybírejte středisko zejména podle toho nejméně zdatného. Pokud letos vyrážíte na hory s potomkem začátečníkem, pak volte středisko jemu na míru. Lyžařské areály nabízející dětské školičky, instruktory, speciální sjezdovky a zázemí pro děti ušetří spoustu času, trápení a zpříjemní zimní dovolenou i vám.

V České republice nabízí takový komfort a na rodiče s dětmi jsou 100% připravené například krkonošské areály Herlíkovice a Šachty, na západě Čech pak třeba areál Mariánky.

Výbava malého lyžaře je základ

Lyže, přeskáče, hůlky, brýle, helma… Lyžařské vybavení pro malé i velké se v zásadě tolik neliší. U malých dětí se rozhodně vyplatí zvážit, zda je nutné lyžařskou výbavu koupit nebo si ji jen zapůjčit. Pokud jste na horách s dětmi každý víkend, pak se koupě vyplatí, v opačném případě je lépe výbavu vypůjčit.

Lyžařskou výbavou to totiž nekončí. Investovat je třeba také do oblečení. U malých dětí pamatujte, že častěji padají, proto volte teplejší oblečení a vezměte ho s sebou dostatečné množství v závislosti na délce pobytu.

„Vyplatí se investice do speciálních materiálů, jako je termo prádlo, bundy se speciálním odvětráváním či nepromokavé materiály. Veškerý takový komfort malí lyžaři ocení hned při prvních pádech do sněhu a oceníte jej i vy, protože vaši malí raubíři vydrží na svahu déle,“ říká František Peterka z Proděti.cz.

Pokud plánujete s dětmi kromě lyžování například také bobování nebo lehkou turistiku, nezapomeňte i na kvalitní obuv. „Do hor doporučuji například speciální dětské sněhule, které jsou nepromokavé, mají tkaničku pro utažení obvodu boty, aby do ní děti při hraní nenabíraly sníh. Dbejte i na zvolený materiál udržující v botě teplo a zabraňující pocení nohou a zápachu,“ dodává František Peterka.

Nepodceňujte bezpečnostní prvky

Ať už berete svého potomka na hory poprvé nebo je to ostřílený lyžař, nikdy nezapomínejte na kvalitní bezpečnostní prvky. „V první řadě je dobré, aby byl váš malý sportovec na sjezdovce vidět. Volte barevné oblečení a můžete je doplnit i reflexními prvky. Základem by pak měla být kvalitní helma a doporučuji i dětské chrániče páteře,“ uzavírá František Peterka z Proděti.cz.