Zimní dovolená – v zahraničí, s cestovkou či bez?

Kdo se chystá se na lyže do ciziny, má výběr hned z několika možností. Může si objednat kompletní zájezd u cestovní kanceláře, nebo využít jen některé z nabízených služeb, či vyrazit na vlastní pěst. Jaké jsou výhody a nevýhody různých verzí zimní dovolené v zahraničí?

Aby bylo možné zájezd opravdu nazývat zájezdem, musí se skládat z více služeb cestovního ruchu (tedy zahrnovat například dopravu, ubytování a další služby) a trvat alespoň 24 hodin. Pokud člověk cestuje s českou cestovní kanceláří, vztahuje se na zájezd české právo, přestože jsou služby poskytovány v zahraničí. Naopak u zahraniční cestovní kanceláře se bude smlouva obvykle řídit právem daného státu.

Pokud jsou cestující během zájezdu nespokojeni s kvalitou poskytovaných služeb, měli by se ohradit hned na místě u delegáta cestovní kanceláře nebo v recepci hotelu. Pořadatel je povinen zajistit nápravu, a pokud ji nezjedná včas, lze si ji zařídit na jeho náklady ve vlastní režii.

Reklamaci je nutné uplatnit nejpozději do jednoho měsíce po skončení zájezdu, jinak se cestující slevy nedočkají. Při závažných nedostatcích mohou navíc požadovat i náhradu takzvané ztráty radosti z dovolené, kdy například sportování v zimě nebylo zdaleka takové, jak cestovka slibovala.

Kdy se nejedná o zájezd

Zaplatí-li si turisté v cestovce pouze apartmán v Rakousku, kam se dopraví sami, o zájezd v pravém slova smyslu se nejedná. Vyplývá z toho mimo jiné, že se po návratu budou těžko domáhat náhrady za případné nedostatky, a pokud cestovní kancelář zkrachuje, nedostanou náhradu od pojišťovny.

Když si lidé budou hledat ubytování přes zprostředkovatelské servery jako Booking, také nepůjde o zájezd. Je třeba mít na paměti, že v takovém případě je smlouva uzavírána přímo s ubytovacím zařízením.

Přičemž tato smlouva se nebude řídit českým právem, nýbrž právem země, do které člověk cestuje. Z toho pak plynou specifické podmínky pro storno rezervace a také pro místní daně spojené s ubytováním, což je rozumné si vždy dopředu ověřit.

Neznamená to však, že by zprostředkovatel neodpovídal vůbec za nic. Ze zákona musí dbát na to, aby umožňoval uzavírání smluv pouze s důvěryhodnými subjekty. Dokonce nesmí ani navrhnout uzavření smlouvy se třetí osobou, u níž by měl pochybnosti, zda smlouvu dodrží. Pokud by to udělal, může cestující případnou náhradu škody požadovat právě po zprostředkovateli.

Je doporučováno u konkrétní nabídky zvážit, jestli je nabídka opravdu natolik výhodná, aby vyvážila právní nejistotu. Zprostředkovatelské servery, cestovní agentury či hotely sice mohou lákat na nižší cenu dovolené než cestovní kanceláře, řešení následných problémů se však může prodražit. Vybírat, kam s dětmi na hory, vyžaduje pečlivost.

Dovolená na vlastní pěst

Dovolená po své ose znamená zajištění vlastní dopravy, ubytování, stravování i cestovního pojištění. Na místě nečeká žádný asistent, který je připraven pomoci v nesnázích, překládat a zařizovat. Nikdo není zodpovědný na transfer, výběr pokoje či kvalitu občerstvení.

Na druhou stranu je dovolená bez cestovní kanceláře sázkou na svobodu. Není potřeba čekat na ostatní spolucestující, cestovat hromadně a v předem stanovený čas. Člověk si organizuje vše sám podle svých vlastních individuálních přání a potřeb.