Bílý čaj – elixír mládí

Milovníci čajů jej určitě znají, pro ostatní smrtelníky však může být bílý čaj vcelku neznámým pojmem. Bílý čaj totiž patří k nejméně známým, ovšem na druhou stranu zároveň k nejcennějším sortám čaje. Vzhledem k jeho příznivým účinkům na lidské zdraví se však v posledních letech prodral do popředí zájmu.

Proč je bílý čaj tak vzácný? Protože pro výrobu jednoho kilogramu čaje je potřeba až neuvěřitelných 30 000 mladých nerozvinutých čajových lístečků. A sbírat tyto křehké čajové lístky je navíc možné pouze během krátkého ročního období

Proč pojmenování bílý čaj? 

Názvem bílý čaj se označuje takový druh čaje, který obsahuje mladé či jen lehce zpracované lístky čajovníku čínského. Vyrábí se tedy ze stejné rostliny jako zelený a černý čaj.

Ovšem lístky nejsou na rozdíl od čaje zeleného nebo černého ani svinovány, ani oxidovány. Díky tomu vyniká bílý čaj nažloutlou až žlutohnědou barvou, velmi jemnou a sladší chutí a dá se popíjet celý den.

Své jméno nese bílý čaj podle jemných stříbřitých chloupků, které pokrývají neotevřené pupeny čajovníku.

Sonda do historie bílého čaje

Tento lahodný druh čaje má své kořeny v čínské provincii Fu-ťien, kde se těší dlouhé tradici už přes 1200 let. Už tenkrát se bílému čaji přisuzovaly léčivé a zdraví posilující účinky, ale vzhledem k jeho vzácnosti ho v dávných dobách mohli popíjet pouze čínští císaři.

V současnosti se bílý čaj tradičně sklízí ve zmíněné čínské provincii, ale také ve východním Nepálu, severním Thajsku, na Tchaj-wanu nebo jižní Srí Lance a Indii.

Co se skrývá v bílém čaji?

Vedle kofeinu obsahují lístky bílého čaje také další látky v tak vysoké koncentraci, jako nenajdete v žádném jiném druhu čaje. Nejdůležitější je bezpochyby jeho vysoký obsah přírodních antioxidantů, které na sebe umí navázat volné radikály z buněk, posilují imunitní systém a také působí při hubnutí.

Zdraví prospěšné látky

Nálev z bílého čaje je pro naše tělo skutečně zdravotní bomba. Bílý čaj totiž obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, z nichž nejvíce převažuje fluor a draslík, dále zinek, železo, vápník, sodík.

Z vitaminů má největší podíl vitamin B1. Tento je nepostradatelný pro správné fungování nervového systému a také ovlivňuje naši náladu. Nedostatek vitaminu B1 může způsobit bolesti hlavy, deprese, anémii a zvýšené riziko infekcí.

Kromě toho bílý čaj obsahuje třikrát větší množství katechinů než zelený čaj. Katechiny jsou přírodní třísloviny (taniny), které mají antibakteriální, antioxidační a antikarcinogenní účinky.

Další složkou bílého čaje je methylxantin mimo jiné ve formě kofeinu a teofylinu. Methyloxanthiny stimulují centrální nervový systém a používají se i pro léčbu respiračních onemocnění. Rozšiřují dýchací cesty a snižují bolesti hlavy a migrény.

S obsahem kofeinu je však bílý čaj se svými 6 mg kofeinu na 100 ml daleko za čajem černým, který obsahuje nejméně 25 mg kofeinu na 100 ml.

Mezi další aktivní složky v bílém čaji patří flavonoidy, které působí na zpevnění pokožky.

Konkrétní účinky bílého čaje pro náš organismus

  • Celkově podporuje imunitní systém
  • Kladně působí na zdravou funkci srdce
  • Díky obsahu flavonoidů zabraňuje vzniku rakovinotvorných buněk
  • Zpevňuje zuby a kosti, snižuje výskyt paradentózy i zubního kamene
  • Pomáhá snižovat hladin cholesterolu v krvi
  • Zlepšuje stav pokožky
  • Je dobrý při snižování krevního tlaku, dokáže zředit krev a díky antioxidantům-katechinům zabraňuje kornatění cév
  • Je účinným pomocníkem při hubnutí

Jak správně připravit bílý čaj?

Při přípravě bílého čaje se ujistěte, že voda nedosáhla bodu varu. Optimální teplota vody pro zalití lístků je 75 až 80 °C.

Tato nižší teplota zaručuje, že v čaji zůstanou zachovány všechny příznivé látky.  Na 1 šálek použijte cca 1 čajovou lžičku čaje a nechte louhovat  2-5 minut.

Protože bílý čaj nezhořkne, můžete z čajových lístků bez obav připravito pakovaně více nálevů. Změní se sice mírně síla a barva čaje, ale chuť tohoto elixíru mládí zůstane.