Jak předejít zvracení dětí v autě – ověřené rady, zkušenosti

Některé děti zvládají jízdu autem bez větších problémů, pro jiné je přímo utrpením. Trápí je totiž kinetóza – nemoc z pohybu, která se projevuje zvracením.

Kinetóza je laicky řečeno stav, kdy je mozek zmatený ze signálů, které k němu přicházejí. Organismus „nechápe“, že se pohybuje, i když pro to nic nedělá. A nejhorší je to při čtení. Oko sleduje statická písmena, ale tělo zaznamenává změnu polohy.

Při cestování autem se nedoporučuje prohlížení a čtení knížek, které u citlivých jedinců kinetózu spolehlivě spustí. Lepší je dopřát dětem písničky či pohádku, věnovat se slovním hrám či společnému pozorování okolní krajiny.

Dobře načasovaná jízda

Pokud má vůz tři řady sedadel, dítě by vždy mělo sedět vepředu co nejblíže řidiči (i malé dítě může sedět na místě spolujezdce – ve „vajíčku“ nebo v autosedačce). Jestliže je to možné, je lepší cestovat v noci. A pokud to jde, vyplatí se zvolit dálnice a rovné úseky. Serpentiny snadno rozhoupou i dospělácký žaludek.

Během jízdy jsou důležité časté přestávky, během nichž se všichni protáhnou a občerství. Je třeba plně respektovat dětské potřeby – u nejmenších je signálem něčeho špatného pofňukávání. Starší dítě si třeba řekne, že chce, aby „auto jelo pomaleji“. To je jasný signál pro přestávku.

Pomáhá zázvor i máta

Na klidný průběh cesty může mít vliv i složení potravy, kterou dítě jedlo před nástupem do auta. Doporučují se jen netučné, nekořeněné pokrmy. Skvělé jsou i zázvorové sušenky a bonbony, jež zklidní žaludek.

Dětem většinou zázvor nechutná, v tom případě jsou řešením zázvorové tablety, které chuť a vůni koření postrádají. Důležitý je pravidelný pitný režim. Pro žaludek je vhodný např. mátový čaj. Pokud se dětem osladí medem či hroznovým cukrem, rychle si na něj zvyknou.

Co se osvědčilo

Tyto rady mohou pomoci každému malému castovateli:

 • Pozitivní nálada – hlavně neříkat věty typu „Tak snad to tentokrát, Pepíčku, zvládneš, a nebudeš zas blinkat…“ anebo „Musím vzít sáčky na zvracení, kdyby ti bylo zle jako posledně…“
 • Placebo efekt – rozdělit hroznový cukr na čtvrtky a před cestou jej dítěti dopřát jako „kouzelnou tabletku pro radost v bříšku“.
 • Najedené, nebo hladové? Je třeba vysledovat, co je pro dítě lepší. Obecně platí, že prázdný žaludek je špatný spolucestující, ovšem každé dítě reaguje jinak.
 • Hra na doktora – přikládat chladný obklad na čelo a zapojit hluboké dýchání
 • Pohodlné oblečení – starší děti si umí postěžovat, ovšem ty nejmenší na kalhoty s příliš utaženou gumou neupozorní, jen budou mrzuté…
 • Pozor na nepříjemné pachy – čichové buňky bývají častým spouštěčem negativních pocitů. Dětem můžou zvednout žaludek exhalace z výfukových plynů, cigaretový dým, ale i silné parfémy.
 • Sledování filmu na DVD – vždy je lepší větší obrazovka než třeba jen video na mobilním telefonu.

V každém případě se hodí mít po ruce lékárničku.

TIP: Kam s dětmi na hory a jaké jsou nejlepší zimní výlety s dětmi?

Lékárnička první pomoci při kinetóze

Pokud nic nezabralo, nebo rodič chce mít jistotu, že dítě bude v klidu třeba při školním autobusovém zájezdu, hodí se využít některá z volně dostupných farmak, jako je kynedril, dimenhydrinat a moxastin.

Dá se vyzkoušet i homeopatika – např. cocculine. Anebo lízátka Gravipop či žvýkačky Travel Gum (dětem mladším 15 let jen ½ žvýkačky).

Ovšem existují i tablety, které jsou už svým názvem pro děti přitažlivější – např. „Autíčka pro pohodové cestování“. Vždy je třeba pozorně číst příbalový leták. Většina léků má tlumivé účinky, s nimiž je třeba počítat.

Jak to vidí lékař

O průběhu kinetózy hovoří i lékař z VFN a 1. LF UK v Praze:

„Při kinetóze dochází ke „zmatení“ našeho mozku. Ten dostává rozporuplné informace z očí a ze statokinetického čidla ve vestibulárním aparátu, který odpovídá za udržení naší rovnováhy. Pokud se s tím mozek nedokáže dostatečně vyrovnat, reaguje po svém – nejčastěji nějakou obrannou reakcí – např. zvracením, bolestí hlavy, pocitem závrati či motáním hlavy.

Problémem je především rychlost, s jakou k této změně dochází. Statokinetickému čidlu totiž chvilku trvá, než se na změnu připraví. Stejně tak si hůře poradí s požadavky na rychlé změny ve smyslu tam a zpátky – typicky v automobilu opakované střídání zatáček pravá/levá nebo prudká zrychlení a následná brzdění.

Typické jsou v tomto ohledu serpentiny na silnicích do horských středisek. I ty se ale dají dobře zvládnout, pokud řidič pojede plynule a opravdu hodně pomalu.

Na závěr je dobré připomenout, že každý je jiný a každý se s výše uvedenými „zmatky v hlavě“ vyrovnává jinak. Navíc platí, že děti jsou ke kinetóze většinou citlivější než dospělí.“

Jak zabavit dítě v autě

Zabavit dítě v autě je rozhodně výzva. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak udržet dítě zaneprázdněné a zabavit ho během jízdy. Některé z nápadů mohou být:

 • Hry na pozorování – s dítětem lze hrát hry jako „Hledání auta určité značky“ nebo „Kdo první zahlédne zvíře“.
 • Zpěv a poslech hudby – hodí se s dítětem zpívat písničky, které miluje, nebo si přehrát jeho oblíbenou hudbu.
 • Audioknihy – dobrý nápad je s dítětem poslouchat audioknihy nebo příběhy na CD, které jsou vhodné pro jeho věk.
 • Knihy – v některých případech lze dítěti nabídnout knihy, které si může prohlížet během jízdy. Doporučuje se na rovných dálnicích u dětí, kterým v autě nebývá špatně.
 • Přenosné hry – dá se sehnat přenosné hry, které dítě může hrát v autě.
 • Nálepky a kresby – rodič může dítěti dát nálepky, které může nalepit do speciálních knih, nebo mu nabídnout papír a pastelky na kreslení.
 • Tablety a chytré telefony – dítě se v autě dobře zabaví hrami nebo sledováním videa na tabletu nebo chytrém telefonu. Je však důležité dbát na to, aby čas strávený na těchto zařízeních nebyl příliš dlouhý a aby obsah byl vhodný pro dítě.

Je důležité si uvědomit, že i při použití některé z těchto aktivit může dítě cítit nevolnost, protože každé dítě je jiné. Pokud se dítě necítí dobře, je lepší udělat v jízdě pauzu a dát si občerstvení a krátkou procházku.