5 tipů, jak začít žít zeleně

Lidstvo žije na ekologický dluh. Vyčerpalo totiž roční zásoby planety Země. To znamená, že již dlouho spotřebovává více přírodních zdrojů, než kolik zvládne Země za jeden rok obnovit.

Co může člověk udělat, aby žil zeleněji a Zemi alespoň trochu odlehčil?

Udržitelný způsob života

Udržitelný život je způsob života, který umožňuje uspokojovat současné potřeby lidí, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací uspokojovat své potřeby. Jedná se o způsob života, který bere v úvahu environmentální, sociální a ekonomické faktory a jejich dopad na planetu a společnost jako celek.

Udržitelný život zahrnuje řadu praktik a opatření, které mohou pomoci snížit negativní dopady na životní prostředí a podpořit udržitelný rozvoj. Mezi ně patří například:

  • Omezování spotřeby energie a vody
  • Využívání obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely nebo větrné turbíny
  • Snížení produkce odpadu a recyklace
  • Podpora místních zdrojů potravin a zemědělství
  • Podpora veřejné dopravy, cyklistiky a chůze
  • Podpora sociální spravedlnosti a rovnosti mezi lidmi
  • Omezování spotřeby a využívání produků, které jsou šetrné k životnímu prostředí

Udržitelný život je důležitý současnou společnos a především pro budoucí generace. Zahrnuje řadu opatření, která mohou pomoci chránit planetu a zlepšit kvalitu života pro všechny její obyvatele.

Přírodní kosmetika

Přírodě a i sami sobě se dá pomoci používáním přírodní kosmetiky. Ta je navíc šetrnější k alergikům a lidem s citlivou pokožkou. Překvapivě se jí však vysoké procento lidí stále vyhýbá, za což pravděpodobně může obecně známé tvrzení, že vše s nálepkou eco-friendly nebo bio je třikrát tak dražší.

To ovšem nemusí být nutně pravda. Ke kosmetickým rituálům totiž lze využít i to, co nabízí lednička či spižírna.

Na pokožku místo hydratačních krémů lze použít například kokosový olej, který ocení i ti, co nemají přílišně problematickou pleť. Dá se jím totiž i úspěšně nahradit čistící a odličovací mléko. Přírodní oleje lze využít i místo opalovacích krémů.

Co se týče vlasů, radí se vyzkoušet ženami i muži opěvovanou no poo metodu. Ta vychází z naprosté minimalizace všech chemických zásahů do vlasů. To znamená žádné chemické barvení, žádný šampon, žádný kondicionér, laky na vlasy, apod.

Místo šamponu se dá zkusit například marocký jíl, žitná mouku či vejce a místo kondicionéru zase jablečný ocet. O kvalitu vlasů se není třeba bát. Naopak, ta se po několika měsících na no poo metodě začne zlepšovat.

Recyklace

Přestože by recyklace měla být v dnešní době již naprosto samozřejmá, mnoho domácností ji stále nepraktikuje. Z průzkumů například vychází, že v současnosti třídí odpady 72 % procent obyvatel České republiky, a to i přesto, že je průměrná vzdálenost k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad 97 metrů.

Začít recyklovat usnadní koupě speciálního odpadkového koše na třídění odpadu domů, který obsahuje čtyři přihrádky, a to na papír, plasty, sklo a bioodpad.

Nábytek

Eco-friendly lze mít i nábytek a další vybavení domácnosti. Stačí dát přednost přírodním materiálům. Základem by tak mělo být dřevo, nebo bambus (je možné koupit třeba držák na toaletní papír bambus). Hitem je například nábytek z palet nebo bedýnek na ovoce, poslední dobou ale slaví úspěchy i nábytek kartonový.

Ten nabízí výrobce obalových materiálů Paketo.cz, v jeho nabídce jsou zatím křesla, taburety, konferenční stolky, regály a šuplíky.

Nábytek je vyroben z pěti až sedmi vrstvé vlnité lepenky, je bytelný a přitom lehký a snadno přenosný. Co se týče podlahových krytin, lepší je vybírat linoleum, nikoli PVC.

Šetrná domácnost

Dalším krokem k ekologičtějšímu myšlení je i šetrnost při provozu domácnosti. Pokud chcete myslet ve velkém, doporučujeme začít od takových základů, jako je například izolace. Ta je základem všeho, jelikož spotřeba energie na topení se podílí na produkci skleníkových plynů z největší části.

Dále je efektivní vymalovat prostory na bílo, jelikož světlé odstíny odrážejí mnohem více světla, a používat LED svítidla nebo solární světla. Ty mají několikaletou životnost a úsporu elektrické energie až o 50 %. Pokud zařizujete domácnost a vybíráte nové spotřebiče, investujte do takových, které patří do energetické třídy A+ nebo A++.

Cestování

Šetřit přírodu lze i při další každodenní činnosti, jakou je například dojíždění do práce. Pomůže využívat častěji prostředky městské hromadné dopravy, kolo či koloběžku.

Udělá se tak něco pro zdraví a v případě dojíždění MHD se ušetříte i čas. V autobuse či tramvaji totiž lze vyřídit korespondenci nebo relaxovat a využít čas, který zabere cesta do práce, čtením.