5 tipů, jak začít žít zeleně

Víte, že je to již více jak měsíc, co lidstvo žije na ekologický dluh? Vyčerpalo totiž roční zásoby planety Země. To znamená, že již několik týdnů spotřebováváme více přírodní zdrojů, než kolik zvládne Země za jeden rok obnovit. Přečtěte si, co můžete udělat, abyste žili zeleněji a Zemi alespoň trochu odlehčili.

Přírodě a i sami sobě můžete pomoci používáním přírodní kosmetiky. Ta je navíc šetrnější k alergikům a lidem s citlivou pokožkou. Překvapivě se jí však vysoké procento lidí stále vyhýbá, za což pravděpodobně může obecně známé tvrzení, že vše s nálepkou eco-friendly nebo bio je třikrát tak dražší. To ovšem nemusí být nutně pravda. Ke kosmetickým rituálům totiž můžete využít i to, co vám nabízí vaše lednička či spižírna.

Na pokožku místo hydratačních krémů používejte například kokosový olej, který ocení i ti z vás, co nemají přílišně problematickou pleť. Dá se jím totiž i úspěšně nahradit čistící a odličovací mléko. Co se týče vlasů, vyzkoušejte ženami i muži opěvovanou no poo metodu, která vychází z naprosté minimalizace všech chemických zásahů do vlasů. To znamená žádné chemické barvení, žádný šampon, žádný kondicionér, laky na vlasy, apod.

Místo šamponu však vyzkoušejte například marocký jíl, žitnou mouku či vejce a místo kondicionéru zase jablečný ocet. O kvalitu vlasů se nebojte. Naopak, ta se po několika měsících na no poo metodě začne zlepšovat.

Recyklace

Přestože by recyklace měla být v dnešní době již naprosto samozřejmá, byli byste překvapeni, kolik domácností ji stále nepraktikuje. Z průzkumů například vychází, že v současnosti třídí odpady 72 % procent obyvatel České republiky, a to i přesto, že je průměrná vzdálenost k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad 97 metrů.

Začít recyklovat vám může usnadnit koupě speciálního odpadkového koše domů, který obsahuje čtyři přihrádky, a to na papír, plasty, sklo a bioodpad.

Nábytek

Eco-friendly lze mít i nábytek a další vybavení domácnosti. Stačí dát přednost přírodním materiálům. Základem by tak mělo být dřevo. Hitem je například nábytek z palet nebo bedýnek na ovoce, poslední dobou ale slaví úspěchy i nábytek kartonový. Ten nabízí výrobce obalových materiálů Paketo.cz, v jeho nabídce zatím naleznete křesla, taburety, konferenční stolky, regály a šuplíky.

Nábytek je vyroben z pěti až sedmi vrstvé vlnité lepenky, je bytelný a přitom lehký a snadno přenosný. Co se týče podlahových krytin, vybírejte linoleum, nikoli PVC.

Šetrná domácnost

Dalším krokem k ekologičtějšímu myšlení je i šetrnost při provozu domácnosti. Pokud chcete myslet ve velkém, doporučujeme začít od takových základů, jako je například izolace. Ta je základem všeho, jelikož spotřeba energie na topení se podílí na produkci skleníkových plynů z největší části.

Dále je efektivní vymalovat prostory na bílo, jelikož světlé odstíny odrážejí mnohem více světla, a používat LED svítidla. Ty mají několikaletou životnost a úsporu elektrické energie až o 50 %. Pokud zařizujete domácnost a vybíráte nové spotřebiče, investujte do takových, které patří do energetické třídy A+ nebo A++.

Cestování

Šetřit přírodu můžete i při další každodenní činnosti, jakou je například dojíždění do práce. Využívejte častěji prostředky městské hromadné dopravy, kolo či koloběžku. Uděláte něco pro své zdraví a v případě dojíždění MHD, ušetříte i čas. V autobuse či tramvaji totiž můžete vyřídit korespondenci nebo relaxovat a využít čas, který vám zabere cesta do práce, čtením.