Závislost na rodičích – a také závislost na partnerovi

Říkáte, že nevíte o čem je řeč? Možná, že to sami na sobě nepociťujete, ovšem je kolem nás mnoho lidí, kteří mají problém. Problém se závislostí. Není to ale jen tak ledajaká závislost. V tomto případě se nejedná o žádnou chemickou látku, nýbrž o člověka. Ať už jste závislí na rodičích, dětech, na přátelích či partnerovi, je třeba problém řešit.

Maminka nebo peněženka?

Přejděme tedy k rovnou k závislosti na rodičích. Takových rodin je celá spousta. Matka, otec, dítě či dvě. Typická rodina. Není to ale vždy ideální se vztahy mezi nimi. Jsou jedinci, kteří ze svých dětí, ať už vědomě nebo ne, vychovávají „závisláky“ a nesamostatně jednající osoby.

Tím, že matka nepustí dítě k žádné domácí práci, školní úkoly píše za něj, koupí dítěti vše, co mu na očích vidí, vyroste z dítěte člověk, který doslova nezná slovo zodpovědnost. Ano, pro potomka je to velice pohodlné. Nemusí dělat nic, nemá žádné starosti ani povinnosti. To ale vůbec není dobré.

Někteří v tom dokonce pokračují i v dospělosti. „Proč bych se stěhoval od maminky, když mám u ní denně teplou večeři a čisté prádlo?“ „Proč bych chodil do zaměstnání, když zdroj veškerých mých financí může být můj rodič?“ Je to směšné. Každý by se měl naučit se dříve nebo později osamostatnit. Ať se nám to líbí nebo ne, rodiče tu s Vámi nebudou věčně.

Dítě jako mazlíček

Se závislostí na rodičích úzce souvisí závislost na dětech. Jsou případy, kdy právě matka či otec brání dítěti v mnoha činnostech. Jejich láska je tak přehnaná, že dítěti nedovoluje svobodně se pohybovat a jednat. Věčné telefonáty, esemesky, zákazy a tak podobně přestanou potomka po určité době bavit. Je jasné, že ne pokaždé to rodiče myslí zle.

Ovšem chtít být neustále v kontaktu, ať už fyzickém či jiném se svou ratolestí, není nejlepším řešením, jak projevit lásku. Takové případy nekončí vždy nejlépe. Začíná to vypínáním mobilních telefonů a končí to minimálně útěky z domova. Až poté rodiče zjistí, že jejich způsob výchovy nebyl tím nejlepším, který mohli dítěti poskytnout.

Láska či závislost?

Myslíte si, že jste našli partnera svých snů? Jste zamilovaní jak se říká „až po uši“? Kde je ale ona pomyslná hranice mezi láskou a závislostí? Je normální, chtít mít vedle sebe milovanou osobu. Každý si přeje usínat noc co noc vedle někoho, o kom víme, že nás má rád. Ovšem nesmí se to přehánět.

V tomto případě je závislost na partnerovi podobná závislosti na dětech. Neustálé hovory, zprávy, netolerantní chování či žárlivost vedou často k rozchodu. „Všeho s mírou!“ To je ten správný výraz. Ano, projevujte partnerovi lásku, to je potřeba.

Ale uvědomte si, že to, že budete partnerovi neustále v patách, není nic dobrého. Dovolte mu dýchat. Najděte si koníčka, něco co Vás bude bavit. Choďte se bavit se svými přáteli a nechte partnera, aby si dělal své. Uvidíte, že to Vašemu vztahu jen a jen prospěje.

Poznáváte se snad v některém z těchto případů? Nebo máte ve svém okolí někoho, kdo se v takové situaci momentálně nachází? Nenechte ho kazit život sobě a ostatním. Zkuste se zamyslet a přehodnotit své priority. Vyplatí se to.