Vepřový guláš – nejlepší recept

Vepřový guláš je vydatný guláš, který si mnozí oblíbili. Obvykle se připravuje z kousků vepřového masa, které se pomalu vaří v rajčatové omáčce s různým kořením a zeleninou. Tento pikantní pokrm lze podávat jako hlavní jídlo nebo jako přílohu.

Jedním z nejpřitažlivějších aspektů vepřového guláše je to, že jeho příprava je neuvěřitelně snadná. Většinu ingrediencí najdete v kuchyňské spíži nebo je lze zakoupit v místním obchodě s potravinami. Stačí jen olivový olej, cibule, česnek, červená paprika, paprika, mletý černý pepř a vepřové maso. Pro dosažení nejlepších výsledků lze použít vepřový zadek nebo vepřovou panenku.

Na začátku rozehřejte olivový olej na velké pánvi na středně silném plameni. Jakmile se olej rozpálí, přidejte cibuli a česnek a vařte je, dokud nezískají zlatavou barvu.

Poté přidejte vepřové maso a několik minut ho na pánvi opékejte. Po zhnědnutí přidejte červenou papriku a koření. Směs za občasného míchání vařte dalších několik minut. Nakonec přidejte rajčatovou omáčku a šálek vody a směs přiveďte k mírnému varu. Pánev přikryjte a nechte vařit alespoň hodinu.

Jakmile je vepřové maso měkké, je guláš připraven k podávání. Podávejte ho s bramborovou kaší, rýží, nudlemi nebo křupavým chlebem.

Vepřový guláš se snadno připravuje a je skvělým způsobem, jak využít zbytky vepřového masa nebo si připravit vydatnou večeři. Je to skvělý způsob, jak si vychutnat chutný a uklidňující guláš.

Připravte si a vychutnejte si i další výborné guláše:

Vepřový guláš – recept

Vepřový guláš je pokrm z dušeného vepřového masa. Tento oblíbený maďarský pokrm je známý svou výraznou chutí a vydatnou konzistencí, díky čemuž je oblíbený po celém světě.

Čas přípravy

  • 1 hodina 15 minut

Ingredience na vepřový guláš

  • 60-70 dkg plecka
  • 5 dkg sádla
  • sůl
  • 1 cibule
  • kmín
  • sladká paprika
  • lžíce hladké mouky

Postup na vepřový guláš

  1. Na sádle zpěníme drobně nakrájenou cibuli.
  2. Přidáme na kostky pokrájené maso.
  3. Osolíme, přidáme papriku, kmín, dobře je podusíme nejdříve bez podlévání a pak podlijeme vždy jen malou naběračkou vody a necháme šťávu vysmahnout.
  4. Šťávu zaprášíme moukou, zasmahneme, pak znovu podlijeme a maso dodusíme doměkka (je možné místo zaprášení moukou zahustit šťávu asi 3 dkg strouhaného chleba).
  5. Jako přílohy je možné servírovat chléb, brambory, rýži, těstoviny, nočky, bramborové knedlíky.

TIP

Pokud bychom chtěli guláš tzv. cikánský, můžeme do šťávy přidat rajčata a krátce je podusit. Povrch posypeme osmaženou cibulkou.

Zajímavosti o vepřovém guláši

Vepřový guláš je tradiční maďarské jídlo, které je oblíbené pro svou výraznou chuť a lahodnou strukturu. Srdcem pokrmu je šťavnaté vepřové maso a papriková omáčka, která oplývá chutí a živinami. Guláš je dokonalou přílohou k různým přílohám; od pečených brambor přes křupavé knedlíky a kysané zelí až po mrazivé pivo. Tento pokrm je nejen chutnou variantou jídla, ale skrývá se za ním i několik zajímavých příběhů. Zde je několik zajímavostí o vepřovém guláši.

  • Vepřový guláš je známý již po staletí. Jeho původ sahá až do devátého století, kdy jej maďarští pastevci vařili na otevřeném ohni. Tyto rané verze byly jednoduché a obvykle se skládaly z nějakého druhu masa, zeleniny a koření.
  • Guláš se často jedl jako vydatný guláš, který pastýře živil během dlouhých dnů na pastvinách. Poskytoval snadno dostupný zdroj výživy a také jim pomáhal udržet teplo v chladném počasí.
  • Klasická verze guláše se připravuje z vepřového masa, ale používá se také telecí nebo hovězí maso. Někdy se používají i další zástupci čeledi kopytníků, například jehněčí.
  • Vepřové maso se běžně používá, protože je relativně levné, a přesto se jedná o kvalitní bílkovinu.
  • Hlavními kořeními vepřového guláše jsou paprika, kmín, nové koření, česnek a černý pepř. V maďarské kuchyni se používá paprika, která dodává pokrmu pálivost a sladkost.
  • Struktura guláše by měla být poněkud hustá. Neměl by být ani příliš suchý, ani příliš polévkový.
  • Guláš se často podává s přílohami, jako jsou pečené brambory, špecle a knedlíky. Může se také podávat s různými druhy zeleniny, jako je mrkev, hrášek a zelí.
  • Guláš je velmi oblíbeným pokrmem v celé východní Evropě. V Maďarsku se jako hlavní jídlo objevuje již od poloviny 17. století a stále je oblíbeným pokrmem domácností.
  • Odrůdy tohoto klasického pokrmu jsou oblíbené i v dalších zemích, například v Chorvatsku, Polsku a Rakousku.
  • Slovo „guláš“ je odvozeno od maďarského slova „gulyas“, což znamená „pastevec“. Tradiční název tohoto pokrmu je gulyasleves, což v překladu znamená „pastýřská polévka“.

Vepřový guláš si lidé vychutnávají již po staletí a stále patří k oblíbeným pokrmům mnoha kultur. Tento robustní a chuťově výrazný pokrm jistě oživí každé jídlo a uspokojí nejeden apetit.