Finance – pár vychytávek, jak je lépe řešit – zkušenosti

Utrácení naspořených financí, třeba za pěkné nové oblečení, je rozhodně příjemnější záležitost, než řešit, jak peníze vydělat a dobře je uschovat. Bohužel se první aktivita neobejde bez té druhé. Pojďme se tedy v rychlosti na to nutné zlo podívat. Jaké používáme finanční produkty a co by se na nich dalo najít za vychytávky?

Téměř všichni máme běžný bankovní účet vedený v bance. Dobrou zprávou je, že jsme schopni jej ovládat pomocí internetového bankovnictví, které používá 73 % populace. To je skvělé. Problém přichází s otázkou, zda víte, kolik za něj platíte. „Čas od času by bylo fajn tuto informaci zjistit a poptat se, zda v bance již nenabízejí jiný podobný produkt za výhodnější cenu,“ radí Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Co se týče platebních karet a rozdílu mezi kreditkou a debetkou, to už bylo vysvětleno mnohokrát. Kreditní kartu, díky níž si můžeme bezplatně půjčit peníze na krátkou dobu, nejčastěji kolem 40 dní, má v Česku každý pátý. Šikovnou věcí je v tomto případě nastavení automatického splacení kreditky k jednomu datu, abyste na to nemusela každý měsíc myslet a třeba dané období neprošvihla a zbytečně neplatila peníze navíc.

Řada z nás využívá také spořicí účet, který je pátým nejpoužívanějším bankovním produktem. Dle bankéřů to je ale na zajištění budoucnosti bohužel málo. Spořicí účty v dnešní době nenesou až tak zajímavé úroky. Zejména ženy se pak i bojí pustit do nějakých větších investic.

„Klienti si často myslí, že investování je pouze pro odborníky a boháče. Je to ale přesně naopak. Investovat může prakticky úplně každý a nemusí k tomu mít ani žádnou vysokou finanční částku. Dá se začít již od 500 Kč měsíčně. Stačí se pouze rozhodnout, jaká částka mi měsíčně zbývá v rozpočtu, a tu pravidelně posílat do vybraného podílového fondu. Osobní ani rodinný rozpočet to nezatíží a po nějaké době se tak klient může dočkat velmi zajímavého zhodnocení,“ vysvětluje Libor Svoboda z ČSOB Asset Management.

Vyřešit akutní finanční nouzi lze i pomocí spotřebitelského úvěru, tedy půjčky na cokoliv, kterou má podle průzkumu ČSOB každý desátý člověk. Bankéři radí, že bychom si neměli půjčovat na věci, které již nebudou mít trvání v době splacení úvěru. Rozumná je tedy například půjčka na vzdělání nebo na novou pračku, nikoliv na telefon nebo dovolenou.