Radovat se z maličkostí – cesta ke šťastnějšímu životu

Co je důvodem ke štěstí? Dlouhodobé plnění snů a ambicí je důležité pro životní posun, ovšem co dělá každodenní život výjimečným? Jsou to drobnosti, které bývají tak nenápadné, že si jejich vliv na štěstí lidé mnohdy již nepřipouštějí.

Hektický život současné doby je velmi náročný a ubíjející. Lidé žijí pod velkým tlakem ze všech stran. A nelze se divit, že se cítí vyčerpaní, mračí se na celý svět a chybí jim sebevědomí. A to je důvod, proč se naučit radovat z maličkostí a užít si vše, co daný den přinese.

Štěstí hledá každý. Většina lidí má tendenci myslet si: „Až dosáhnu tohoto cíle, budu šťastný“ nebo „Až mě povýší, budu konečně šťastný“ nebo „Až konečně najdu toho pravého, tak budu šťastná“… a věnují tolik času a úsilí plánování, že zapomínají, že štěstí nepřichází v podobě cíle, nýbrž ve skutečnosti je skryto v maličkostech kolem.

Pokud se člověk nedokáže radovat z cesty, pak po dosažení cíle, na kterém tak tvrdě pracoval, pocítí jen dočasnou mizivou radost. Dokud si nevymyslí nový cíl, kterého musí dosáhnout, aby byl opět šťastný. Je to hloupá hra, kdy se nakonec štěstí stává přeludem – vypadá skutečně, ovšem když k němu člověk dojde, je pomíjivé a zmizí.

Místo toho, aby se člověk neustále honil za přeludem, měl by se soustředit na drobné detaily svého života. Ty jsou vstupenkou ke šťastnějšímu životu a dosáhne jich tehdy, pokud se naučí soustředit na maličkosti.

Stačí začít tím, že se rodič soustředí na své děti, protože ty jsou jedním z nejlepších příkladů šťastných lidí. Děti své rodiče obvykle přivítají nadšeným smíchem, zábavnými příběhy a pobaví údivem i nad těmi nejmenšími věcmi, což dospělým přináší velkou radost a pocit uspokojení.

Děti jsou nadšené prakticky z čehokoliv: z bublinek ve vaně, ze skákání v kalužích, ze čtení knížky, z učení se nějakému novému triku… vlastně z čehokoliv. To proto, že stále nacházejí radost v každé maličkosti. Celý svět je pro ně stále vzrušující.

S přibývajícími roky a věkem se člověk stává unavenějším. Začne se soustředit na to, co musí stihnout, a to natolik, že přestane věnovat pozornost těm drobnostem v životě, které mu v mládí přinášely tolik radosti.

Když se člověk dokáže zastavit a přivonět si k růžím, dává si příležitost připomenout si všechny ty maličkosti, které mu v mládí přinášely radost a které ji s největší pravděpodobností stále přinášejí. Drobnosti v životě jsou přirozeným zdrojem boje proti pocitům smutku, strachu a prázdnoty. Právě návratem k těmto maličkostem lze znovu nalézt radost.

Tipy, které pomohou najít radost z maličkostí v životě

Tip č. 1: Dát si pauzu

Zastavte se a uvědomte si tento okamžik. Zamyslete se nad tím, jak se cítíte, nad věcmi, které vás obklopují, nad světem, který jste si vytvořili. Zastavení pomůže rozpoznat a ocenit jednoduché radosti, které jsou všude kolem. Věci, jako je smích dětí, zvuk zpívajících ptáků, omamná vůně kávy, měnící se barvy západu slunce.

Tip č. 2: Malé oběti

Řekněte ano věcem, které byste kvůli své zaneprázdněnosti obvykle odkládali. Řekněte ano tomu, že přestanete pracovat a jen si v klidu vypijete kávu. Řekněte ano tomu, že si přečtete několik kapitol z knihy, kterou jste před chvílí začali číst, i když máte před sebou prádlo. Řekněte ano poslechu podcastu, na který byste se možná obvykle nedali.

Tip č. 3: Vděčnost

Udělejte si čas, posaďte se a rozhlédněte se kolem sebe. Je pravděpodobné, že uvidíte mnoho věcí, za které můžete být vděční: věci v přírodě, které vás inspirují, i materiální věci, na kterých jste v životě tvrdě pracovali. Když si začnete uvědomovat, že veškerá práce, kterou jste vynaložili, má tyto drobné odměny, které vás obklopují po celý den, je snazší vidět, co představují, a najít v nich radost.

Tip č. 4: Odpojení od technologií

Telefony, chytré hodinky a tablety se staly naší prodlouženou rukou, a to je skvělé, protože nás udržují ve spojení. Když jsme posedlí tím, abychom byli ve spojení se zbytkem světa, začneme ignorovat svět, který je přímo kolem nás. Spojte se s přírodou, se svými domácími mazlíčky, s manželem, s kolegyní, se spolubydlícím, s dětmi. Spojte se s kýmkoli nebo čímkoli, co je kolem vás – bez technologií.

Tip č. 5: Dělat to, co vás baví

Pusťte si svou oblíbenou písničku… a pusťte si ji nahlas. Máte pocit, že si chcete zpívat? Udělejte to! A nemusíte přitom hloubat, jak se naučit zpívat, aby to znělo libozvučně. Máte chuť tančit? Jděte do toho… i když se někdo dívá!
Kupte si květiny. Tak jednoduché a tak účinné. Pohled na ně a jejich vůně poskytnou okamžitou radost.
Pijte kávu ze svého oblíbeného hrnku. Nemáte žádný? Běžte si ho pořídit a užijte si ho.
Jděte na procházku nebo na výlet. Někdy je těžké se k tomu skutečně donutit, ovšem nikdo nikdy nelituje, že šel na výlet. A když už budete venku, opravdu si to všechno uvědomte. Zvuky, vůně, pohledy. Dopřejte si volný pobyt v přírodě.
Pozorujte západ slunce… nebo východ slunce. Prostě si tam sedněte a opravdu to obdivujte. V těch několika minutách je kouzlo. Čas se jakoby zastaví, barvy, které se objeví, mohou být docela podmanivé a je to jedna z těch malých věcí v životě, které se jen tak neomrzí. J
Úsměv. Je to jedna z největších maličkostí, kterou můžete udělat a která může opravdu změnit váš život. Je prokázáno, že je nakažlivý.
Dopřát si speciální pochoutku. Může to být cukroví, čokoláda nebo oblíbené jídlo pro potěšení. Opravdu si udělejte čas na to, abyste ocenili každé sousto nebo doušek, každou chuť a každý kousek radosti, který z toho máte. Nepřehánějte to však s požitkem, protože to ubírá na jeho výjimečnosti.