Pracovní pohovor – jak se připravit

Dostala jste se do užší selekce výběrového řízení a máte před sebou přijímací pohovor? Nemusíte se bát, stačí jen vědět, jak se na pohovor připravit a co očekávat. Máme pro Vás pár užitečných rad, se kterými si můžete být jistější. A to je při pohovoru také důležité.

Buďte připravená

Příprava na pohovor začíná už doma. Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, jaká je její hlavní činnost, jak je úspěšná, jaká je její firemní kultura. Jak se říká, štěstí přeje připraveným, proto se můžete informovat i ohledně konkurence firmy. Připravte si odpovědi na otázky.

Před pohovorem byste měla mít jasno ohledně platového ohodnocení, měla byste umět odpovědět na to, proč zrovna vy jste dobrá na tuto pozici a čím budete firmě přínosná. Je možné, že budete dotazována i ohledně rodinného zázemí a dětí. Odpověď si připravte také na to, proč jste odešla z minulého zaměstnání.

Na pracovní pohovor se dostavte minimálně pět až deset minut předem. Za tímto účelem je dobré zjistit si přesnou adresu a spočítat si, za jak dlouho můžete dorazit na místo. Důležitý je i výběr oblečení, kterým také dáváte najevo Váš zájem a připravenost. Určitě byste měla volit formální, slušné oblečení.

Během pohovoru

Určitě není nutno zde psát, že máte být milá a zdvořilá, to každý ví. Důležitý je určitě i pozitivní přístup. Také si nezapomeňte vypnout, či alespoň ztišit mobilní telefon a zbavte se žvýkačky. Pohovor by neměl být o přeříkání Vašeho životopisu, půjde spíše o kladení otázek a Vaše pohotové odpovídání, které by mělo být vyčerpávající a zároveň konkrétní, profesní a výstižné.

Důležité je projevovat zájem o danou společnost. Vyhýbejte se otázkám na plat, na ten by se Vás měl zeptat tázající. Nesnažte se vést diskuzi a nechce vždy druhou stranu domluvit. Když dostanete slovo a budete se moci ptát, můžete se zeptat na chod společnosti, případně na Vašeho nadřízeného či na cokoli jiného, co Vás zajímá.

Určitě si ale také připravte dostatek argumentů na to, proč Vás právě tyto informace zajímají. Na konci pohovoru je vhodné poděkovat za čas, který Vám byl věnován a zeptat se na další průběh v souvislosti s výběrovým řízením.

Pokud Vás tedy čeká přijímací pohovor, ničeho se nebojte, pokud budete připravená, určitě vše dobře dopadne. A kdyby to náhodou nevyšlo, nic si z toho nedělejte a z případných chyb se poučte pro příští pohovor.