7 tipů, jak originálně zabalit dárky

Co se týče balení dárků, dělí se lidé většinou do dvou táborů. Jedni tuto činnost milují a s každým balením jsou si schopni naprosto kreativně vyhrát, druzí ji naopak považují za jakési nutné zlo, kdy místo náročného balení s nejistým výsledkem raději rovnou sáhnou po dárkové taštičce, která vyřeší vše.

K jaké straně se přikláníte vy? Možná si říkáte, že to máte tak nějak uprostřed… Zabalit dárky zvládnete, ale občas byste už rádi vyměnili klasický papír s potiskem za něco zajímavějšího. Přinášíme vám proto pár netradičních tipů, díky kterým můžete překvapit své blízké neutuchající originalitou.

Vsaďte na „obyčejný“ papír v přírodních barvách

V jednoduchosti je krása. Pokud už máte dost barevné škály běžných balicích papírů, zkuste zvolit klasický jednobarevný papír v zemitých tónech, k němu stuhu a nějaký bílý doplněk (bílý krajkový ubrousek, vystříhané motivy z bílého papíru apod.).

Ideální je klasický balicí papír v přírodních tónech, do kterého dárek zabalíte. Místo jmenovky lze na krabičku s dárkem vlepit vámi vytvořený dekor se jménem a to celé převázat stužkou.

Přírodní varianta

Zabalte dárek do hnědého balicího papíru, převažte ho sisalovou nebo jinou stužkou přírodního charakteru a balíček dozdobte přírodními motivy. Můžete použít kousek smrkové nebo jedlové větvičky, sušený pomeranč nebo klidně i šišku.

Tiskátka

Tiskátka jsme možná naposledy použili ve výtvarce na základní škole, ale v kurzu jsou pořád. A to nejenom ty z brambor. Pro zabalení opět použijte jednobarevný papír. Místo klasických jmenovek ale můžete použít tiskátka z písmen nebo různých motivů se kterými na papír vykouzlíte jméno obdarovaného. Když budete hodně hraví, můžete kreativně potisknout klidně celý papír.

Fotky místo jmenovek

Všichni jsme zvyklí dávat na dárky jmenovky nebo je obyčejně popsat tužkou. Zkuste místo jména obdarovaného navázat na dárek rovnou jeho fotografii. Pokud navíc budete mít nějakou vtipnou momentku, pobaví se při rozbalování dárků celá rodina.

Místo jmenovek osmisměrka

Zajímavým nápadem je také zabalit dárek do papíru, který bude potištěn písmeny. A v těchto písmenech následně označit (zakroužkovat, podtrhnout) jméno obdarovaného, podobně jako zatrháváme názvy v osmisměrce. Že nevíte, kde sehnat bílý papír s písmeny?

Jednoduše si jej vyrobíte. Stačí na bílý papír natisknout písmenka nebo na kopírce zvětšit nepoužitou osmisměrku.

Pravda, na zabalení obří krabice s televizorem byste museli vyrobit opravdu hodně papíru, ale na malý drobný dárek se tahle možnost určitě použít dá.

Jako bonbón v organze

S měkkými dárky může být problém. Jsou tak neforemné a zabalit je do pravidelného, elegantního tvaru, může být takřka nemožné. Netrapte se geometrií a místo papíru sáhněte tentokrát po barevné organze nebo jiné pěkné a poddajné látce, do které dárek zabalíte podobně jako bonbón.

Černá elegance

Že černá k dárkovému balení nepatří? Nenechte se zmýlit. Černá je prudce elegantní. Pokud najdete jednobarevný tmavý nebo černý papír, k němu výraznou stuhu a na papír bílou fixou napište jména či nakreslete motivy, které se vám líbí. Nápaditosti se meze nekladou.

Historie balení dárků

Historie balení dárků sahá až do starověku, kdy lidé začali vytvářet speciální obaly, které měly sloužit k ochraně dárků, ale také k jejich zdobení a estetickému vyznění.

Již ve starověkém Egyptě bylo obvyklé obdarovávat se při různých příležitostech a dary se zabaleny do látkových nebo pletených pytlů. V té době se hlavní důraz klade na samotný dar, ne tak na jeho obal.

V starověkém Řecku a Římě se obdarovávání stalo ještě rozšířenějším a začaly se používat první papírové obaly. Většinou šlo o obyčejný papír, který byl zdobený různými vzory a barevnými kresbami. Byl to předchůdce moderního dárkového papíru.

Ve středověku se již začalo více klást důraz na dekorace a zdobení dárků. Byly používány různé materiály, jako například hedvábí, kůže či papír, který byl ručně zdoben a vytvářely se z něj složitější obaly. Dárek se tak stával i symbolem společenského postavení a bohatství.

V průběhu 19. století se začaly vyrábět první komerčně dostupné dárkové obaly. Průmyslová revoluce přinesla vývoj nových technologií a možnost masové produkce obalů. Na trhu se objevila různě zdobená krabice, která se stala populární volbou pro balení dárků. Díky tomuto vývoji se začaly také objevovat první specializované obchody se dárkovými obaly.

Rozvoj balení dárků pokračoval i v 20. století. Byly vyvinuty nové techniky tisku a výroby materiálů, díky čemuž začaly být k dispozici obaly s různými designy, tvary a vzory. Začaly se používat také různé stuhy, mašle a ozdoby, které dodávaly obalům ještě více elegance a působivosti.

V dnešní době existuje obrovský výběr různých dárkových obalů. Vedle klasického dárkového papíru lze použít i různé speciální krabice, sáčky, tašky a další obaly, které jsou přizpůsobeny různým typům dárků a událostem.

Obaly mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je papír, karton, plast, dřevo nebo textilie. Díky moderním technologiím lze také snadno personalizovat dárkové obaly s vlastním designem, obrázky nebo textem.

Balení dárků dnes slouží nejen k ochraně obsahu, ale také jako součást dojímavého rituálu obdarování. Důraz se klade na estetickou stránku, originalitu a kreativitu. Obaly jsou navrženy tak, aby samy o sobě vzbuzovaly radost a předem napovídaly, že vnější vrstva skrývá něco zvláštního a hodnotného.

Historie balení dárků je příkladem toho, jak se postupem času vyvíjí a mění se naše chápání a přístup k darování. Z jednoduchých látkových pytlů jsme se dostali k vytříbeným dárkovým obalům, které jsou důležitou součástí celého darovacího procesu.

Balení dárků se stalo uměním samo o sobě a je důležitou součástí naší kultury. Není to jen prázdná krabice nebo obal, ale prostředek, kterým vyjadřujeme svou lásku, úctu a poděkování druhým lidem. Ať už je obal prostý a minimalistický, nebo nádherně zdobený a honosný, vždy nese sebou poselství a emoce.

Takže při příštím dárcování si dejte na výběr dárkovéhoobalu záležet. Můžete se inspirovat historií balení dárků a vytvořit originální a osobitý obal, který zvýrazní váš dar a udělá radost obdarovanému. Každý krok, který učiníte pro vytvoření krásného balení, bude stát za to.