Jak napsat Ježíškovi – tipy, zkušenosti

Vánoční stromeček, slavnostní nálada, koledy, domov vonící vanilkou, slavnostní večeře, spoušť tradičních činností, plápolající svíčky… Kouzlo Vánoc a krásné tajemno kolem veškerého dění. A k němu patří i dárečky. Na krásu a pohodu, která vychází z tradičních vánočních zvyků přicházíme s věkem. K dětskému světu ale patří především rozzářené oči z šustícího papíru a rozbalených pokladů. Ještě jste nenapsali Ježíškovi? Je nejvyšší čas! Náležitě si to užijte – zde je pár triků, které by vám mohly být inspirací.

Zkuste s dítětem zajít do hračkářství, knihkupectví, modelářského obchodu a pozorujte, co si prohlíží, u kterého regálu se zastaví, kde pronese věty: „To je hezké…, s tím bych mohl vyrobit to a to…“

2. Věnujte čas psaní dopisu pro Ježíška

V dnešní době je spoustu on-line možností, jak psát Ježíškovi. Ano, je jasné, že je 21. století, ale kouzlo spolutvoření, blízkosti a spoluúčasti počítač ještě nabídnout neumí. Navíc je škoda nepředat Ježíškovi něco ze sebe, něco osobního v podobě obrázku či psaného slova.

Dopis pro Ježíška můžete kreslit, můžete vystřihovat, můžete psát. Vůbec není špatné, pokud dopis pro Ježíška spolu s dítětem píše i rodič. Může se zároveň ptát, zjišťovat, zda dítě opravdu po dané hračce touží nebo už uvádí věci jenom z rozmaru.

3. Vraťte se k napsanému

Udělejte si na psaní dopisu opravdu čas. Vraťte se k dopisu další dny. Většinou děti ještě něco pozmění, vzpomenout si, že na něco opravdu důležitého zapomněly. A když už bude dopis andělíčkem odnesen a dítě si ještě na něco nesmírně důležitého vzpomene, určitě vám to sdělí. A pak může být o to víc překvapeno, že v dopisu sice toto nebylo napsáno, ale pod stromečkem radost udělalo.

4. Přesná specifikace je nutná

Snažte se od dítěte dozvědět i přesnou specifikaci jeho dané představy o dárku. Pokud bude chtít velké auto, je rozdíl, zda to bude auto hasičské nebo policejní. Ani u panenky není jedno, zda je mrkací nebo ne. A už vůbec není jedno, zda večer bude v postýlce vyprávět své sny plyšové žirafě nebo delfínovi.

5. Opatrně na módní výstřelky

Je těžké rozpoznat, zda listopadové nadšení pro určitou věc vydrží až do vánočních svátků. Zkuste rozpoznat, zda módní vlna daného motivu bude aktuální i za měsíc. Je to těžké, ale tak to v současném dětském světě zkrátka chodí.

6. Informace o tom, že jsou určité limity

Rozvíjejte debatu s dítětem o tom, že určitě pod stromečkem nebudou všechny nakreslené dárky. Dítě by mělo brát dopis pro Ježíška jako prosbu a ne jako „píšu ti a počítám se vším“.

7. Pro klid rodičů je důležitá včasná informace

Je to škoda, ale asi neovlivníme šílenství, které se děje v obchodních domech s blížícím se termínem štědrého dne. Pokud nechcete propadnout davovému šílenství, zkuste zajistit odeslání dopisu pro Ježíška co nejdřív.

8. Dětská inteligence je obrovská

Chcete předejít dotazům, kdy odpověď by byla velmi složitá? Nezapomeňte dítěti připomenout, že je důležité napsat jméno a adresu. A mělo by dítě považovat za samozřejmost i oslovení v úvodu a poděkování.

9. Nenechte si zkazit balení dárků

Zkuste si zajistit nějaký čas bez dětí a balení dárků si užít. Se sklenkou dobrého vína a s dobrou hudbou se z této aktivity může stát milý rituál. A pokud balení dárků probíhá ve dvou, je další tradiční zvyk na světě.

10. Vzpomínky

Děti nosí ze školky a školy spoustu krásný výrobků a obrázků. K tomu se přidají i různé diplomy, medaile, poháry a ocenění. Jeden neví, co má uschovat pro krásné připomenutí. Ale jedno je jisté. Dopis pro Ježíška si určitě schovejte. Za pár let si společně s dětmi rádi zavzpomínáte.

1 ověřený tip na zpestření Štědrého dne: Nechcete zkusit, aby se jeden dárek tak nějak „náhodou“ ztratil pod křeslem a byl nalezen až druhý den ráno? Třeba puzzle nebo nějaká společenská hra, kostky? Nějaký dárek, který děti zaujme a hned si s ním budou chtít hrát? Děti se zabaví a vy budete moci v klidu užívat volné chvilky u ranní kávy?