Kontroverzní mléko aneb Mýty o mléce

Mléko způsobuje v těle záněty, řada lidí je na něj alergická, mléko zahleňuje, mléko je příčinou obezity a další podobná negativní tvrzení bychom o této potravině našli za posledních let stovky. Přitom byla dříve tak opěvovaná. Čemu tedy máme věřit, když se neustále dočítáme protiklady? A to se zdaleka netýká jenom mléka.

Téměř o každé potravině se nepíše jen v pozitivním duchu, ale vždycky se najde i něco negativního. To platí i pro mléko. Důvodem mohou být vlivy východní filozofie a čínské medicíny, které k nám pronikají.

Mezi laickou veřejností koluje častý názor, že konzumace mléka a mléčných výrobků je spojena se zvýšenou produkcí hlenu v horních a dolních cestách dýchacích. Jenže neexistuje žádný výzkum, který by tuto myšlenku alespoň částečně podpořil.

Klinické studie neprokázaly vztah mezi konzumací mléčných výrobků a změnou ve funkčních parametrech plic. Stejně tak nebyl prokázán vztah mezi příjmem mléčných výrobků a astmatem.

Mléko rozhodně nezahleňuje

Pokud bychom se zaměřili na mýtus, že mléko zahleňuje, nezbývá nám nic jiného konstatovat než to, že se jedná o pouhý subjektivní pocit v ústech. „Po požití mléka vzniká v ústech a hltanu pouze jemný povlak – ochranný film – který může být člověkem vnímán jako hlen,“ vysvětluje odbornice.

„Jenže povlak je tvořen mléčným tukem. V minulosti se dokonce této vlastnosti mléka využívalo při léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu. Nejedná se tedy o žádný hlen.“

Mléko a alergie či nesnášenlivost?

Často se stává, že lidé tyto dva pojmy zaměňují, nebo ztotožňují. Jenže nesnášenlivostí (intolerancí) mléka rozumíme sníženou aktivitu enzymu laktázy, který rozkládá mléčný cukr – laktózu.

Lidé s nízkou aktivitou laktázy laktózu dostatečně nerozkládají, a to jim pak způsobuje problémy, jakými jsou nejčastěji nadýmání, bolest břicha či průjem. Takto je u nás postiženo méně než 5 % dospělých, ovšem jiné lidské populace (např. Asiati) ztrácí v dospělosti laktázovou aktivitu a mléko netolerují.

Vedle nesnášenlivosti mléka může být vzácně příčinou zdravotních obtíží vyvolaných konzumací mléka a mléčných výrobků alergie na složky mléka.

Jedná se o imunopatologickou reakci, kdy některé protilátky reagují určitým způsobem s definovanými alergeny mléka. U alergických osob vyvolá vystavení se i pouhému stopovému množství alergenů okamžitou alergickou reakci. Postiženy mohou být všechny orgány těla. Klinické projevy, jako je svědění či otok, obvykle začínají v ústní dutině.

Případy alergie na mléčnou bílkovinu jsou v naší populaci ještě vzácnější než případy intolerance. Nejčastěji se vyskytují v dětském věku (2 – 3 % tříletých dětí). Většina dětských pacientů však z těchto obtíží „vyroste“ a v dospělosti je u nás výskyt alergie na mléko odhadován na 0,1–0,5% populace.

Původ mýtů na východě?

Odkud se tyto a podobné mýty berou? Na vině může být právě východní filozofie a čínská medicína. Důvodem je zřejmě vysoký podíl nesnášenlivosti laktózy u lidí v těchto zemích.

Za tuto situaci může skutečnost, že se u nich historicky nechoval dobytek pro mléko. My jsme byli odpradávna zvyklí mléko konzumovat, proto jsme většinou laktózo-tolerantní.

Mléko je zdravé

Měli bychom mít stále na mysli, že nemáme důvod mléko zavrhovat, protože pro nás představuje koncentrát zdraví.

Mléko je zdrojem kvalitních bílkovin, které jsou důležité pro stavbu tkání, hormonů a protilátek. Zároveň zlepšuje funkci štítné žlázy a proces krvetvorby. Představuje prevenci proti osteoporóze a podporuje správný růst kostí a aktivitu prospěšných bakterií.

Mléčné výrobky jsou díky svým vlastnostem také nedílnou součástí redukčního jídelníčku.

Proč je dobré pít mléko

Mléko je významným zdrojem živin, jako jsou bílkoviny, vápník, vitamíny D a B12, draslík, fosfor a další minerály. Konzumace mléka může mít mnoho zdravotních přínosů, jako například:

  • Posiluje kosti a zuby – Mléko obsahuje vysoké množství vápníku, který je důležitý pro zdravé kosti a zuby. Pravidelná konzumace mléka může snížit riziko osteoporózy a křehkosti kostí.
  • Podporuje svalovou regeneraci – Mléko obsahuje bílkoviny, které jsou důležité pro regeneraci a růst svalů. Proto je doporučeno pro sportovce a aktivní jedince.
  • Zlepšuje kognitivní funkce – Mléko obsahuje vitamíny skupiny B, které podporují zdraví mozku a kognitivní funkce, jako je paměť a koncentrace.
  • Podporuje imunitní systém – Mléko obsahuje látky, jako jsou laktóza a laktalbumin, které podporují imunitní systém a pomáhají bojovat proti infekcím.
  • Pomáhá snižovat hladinu stresu – Mléko obsahuje tryptofan, který je předchůdcem hormonu serotoninu, který má protistresové účinky.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že konzumace mléka není vhodná pro každého. Někteří lidé mají intolerance na laktózu nebo alergii na mléčné proteiny a pro ně není konzumace mléka vhodná. Proto je důležité konzumovat mléko s rozumem a podle individuálních potřeb.