Kuchyně jako srdce domova – zkušenosti, tipy

Není to jen obytná zóna, kde se členové domácnosti společně setkávají a komunikují. Jednou z nejvytíženějších místností interiéru je rovněž kuchyně. Říká se, že je srdcem každého domova, ale je to skutečně tak? Jaká pravidla byste měli dodržet, pokud chcete vybudovat praktickou a estetickou kuchyni podle posledních trendů?

Kuchyňská studia přináší několik tipů přímo od interiérových designérů.

Plánujte včas

I při snění o nové kuchyni je důležitá rozvaha – protože kromě vzhledu je nezanedbatelná použitelnost této místnosti. A kuchyně je celek, ani zdaleka nejde jen o výběr kuchyňské linky. Podle návrhářů je častou chybu nedostatečné plánování renovace či budování nového kuchyňského prostoru.

,,Ideálním časem k oslovení designéra je podle mě doba, kdy je projekt ještě na papíře. Tam se stěnou pohneme jednodušeji,“ radí interiérová designérka. Podle tvůrců, kteří mají s návrhy kuchyní zkušenosti, je dobré začít plánovat co nejdříve. Jedině tak je možné měnit, vymýšlet a uvažovat nad detaily – a přeměnit představy na dokonalou skutečnost.

Vyhněte se chybám

I vaření může být jednoduché – tedy v té pravé kuchyni. Abyste si práci usnadnili, je důležité dbát na ergonomii vybavení. V této místnosti nejde jen o koncepci bydlení, ale především o funkčnost. Jaké jsou nejčastější chyby při návrzích kuchyní? Špatná ergonomie i chaotické uspořádání. Častou chybou je i nepraktičnost. Návrhy, které jsou sice na pohled dokonalé, ale ve skutečnosti nepoužitelné.

Věnujte proto pozornost nejen svým potřebám, ale také technickým detailům, orientaci a přístupnosti z okolních částí bytu. Kromě toho nezapomeňte, že vyznění kuchyně by mělo navazovat na styl celého bydlení. Jedině tak se místnost stane příjemnou perlou domova, aniž by interiér působil roztříštěně.

Kopírujte nadčasové trendy

Trendy se neustále mění – pokud tedy chcete, aby se vám kuchyně brzy neokoukala, měla by být stylová, ale jednoznačně nadčasová. Uživatel by neměl ke kuchyni přistupovat jako ke trendy záležitosti – protože pak by byla kuchyně za 5 let zralá na další rekonstrukci. Nadčasovost je podle tvůrců kuchyní naprosto klíčová.

Volte zajímavé kombinace materiálů, ale raději zapomeňte na divočejší grafiku. Ta se vám totiž může přestat líbit již při samotné realizaci. Jedním z trendů, který se naopak drží už léta, je kuchyňský ostrůvek. Praktické rozšíření pracovní plochy je často středobodem kuchyně a rozhodně se s ním nespletete.

Srdeční záležitost

Aby kuchyně skutečně naplnila vaše sny o komfortním srdci vašeho domova, kde se můžete potkávat s rodinou, blízkými i přáteli, tvořte prakticky i s rozumem. Kuchyně by měla mít důležitou roli při navrhování celého interiéru.

,,Kuchyně má jednu z hlavních pozic při navrhování interiéru, ovlivňuje základní funkčnost. Spoluutváří styl bydlení, měly by být nadčasová,“ podotýká bytová designérka, podle které byste měli řešit nejen část problematiky interiéru, ale jeho celkové pojetí.

Díky promyšlenému návrhu se můžete vyhnout neuváženým investicím. Nakonec tak vznikne místnost, která bude reprezentovat váš domov. Není tak těžké zamilovat si novou kuchyni, která snoubí interiérový design s důležitou praktičností.