Portugalská kosmetika Castelbel – recenze pánských tuhých šamponů

V minulém článku jsme se věnovali tuhým šamponům, jejichž obliba na poli přírodní kosmetiky v poslední době stoupá. A to i u té pánské. Možná to bude tím, že většina tuhých šamponů se dá bez problému použít zároveň i jako tělové mýdlo, takže v jednom balení máte vlastně nakonec kousky dva. Já se rozhodla otestovat ve spolupráci se svým mužem tuhé mýdlo od libozvučně znějící portugalské značky Castelbel. Jak to dopadlo, si můžete přečíst níže.

Manžel má problémy s lupy a vlasy se mu také celkem rychle mastí, proto už před nějakým časem přesedlal na pánské přírodní šampony a těch se drží.

Protože ale často cestuje, chtěla jsem, aby vyzkoušel nějaký tuhý šampon, který se mi zdá pro tyhle případy praktičtější (v tašce se nerozlije, v letadle ho může mít v příručním zavazadle atp.).

Zároveň jsem chtěla otestovat značku, která vyrábí své přípravky výhradně z organických surovin, ale která bude zároveň dobrá a ne zas tak moc drahá.

Zrak i následná volba padly na portugalskou značku Castelbel, která už je běžně dostupná i u nás. Testovali jsme konkrétně tuhý šampon ze série pro cestovatele – Gentlemen’s shampoo bar s vůní máty. (V dané sérii najdete mj. také šampon se zázvorem nebo oblíbenou citronovou trávou).

O značce Castelbel

Značka Castelbel se zrodila v roce 1999 v Portugalsku, kdy se tenkrát s pouhými 6 zaměstnanci vrhla do bouřlivých vod výroby přírodní kosmetiky.

Jméno dostala podle města Castelo Maia, které se nachází nedaleko Porta. Značka je zaměřena na přírodní kosmetiku, toaletní vody, bytové vůně, aroma difuzéry, svíčky či koupelovou kosmetiku.

Velkou inspirací je pro ni portugalský venkov, zejména idylická krajina v údolí řeky Douro. Dbá na to, aby při výrobě byly používány ty nejlepší ingredience a aby se v přípravcích zachytil „duch“ Portugalska, jeho atmosféra, tradice, život, barvy, slunce, oceán, ale i pulz moderní doby.

Hlavním krédem značky je kvalita, originalita, styl a luxus

V nabídce dominují hlavně luxusní toaletní mýdla a další výrobky tělové kosmetiky. Na poli pánské kosmetiky si získala přízeň nejednoho muže díky kvalitním toaletním vodám nebo speciálním mýdlům po holení.

V současnosti je značka známá ve více než 50 zemích světa, do kterých své výrobky dodává. A slova zakladatele značky hovoří za vše.

Jak šampon hodnotím?

U šamponu na první pohled zaujme jednoduché, ekologické balení v papírové krabičce. Už to prozradí, že jde o šampon pro pravé gentlemany, jak udává název. Žádné okrasné nesmysly a zbytečnosti.

Přímočarost, strohost, elegance. Samotný šampon je pak ještě zabalen v bílém povoskovaném papíru a přelepen logem výrobce. Balení kostky šamponu bylo provedeno ručně přímo v Portugalsku.

Mně osobně se takové balení líbí moc. Přijde mi originální. Krabička je zároveň pevná a můžete tak šampon opakovaně vybalit a zabalit, aniž byste krabičku poškodili. Takže čistě teoreticky, i když šampon už jednou použijete a nemáte ho poté kam odložit, můžete si ho znova zabalit do téže krabičky a je to naprosto v pohodě.

  • Vůně

Vůně šamponu je jemná, nevtíravá. Máta je v něm cítit hodně, ale nikoli agresivně. Kdo má rád osvěžující přírodní vůně, bude spokojen. V horkých letních dnech vás navíc máta příjemně zchladí a na pokožce zanechá svěží pocit.

  • Složení

Hlavními složkami tohoto šamponu jsou olivový olej, kokosový olej, ricinový olej a jíl (kaolin). Díky jílu se vlasy šetrně očistí a díky olejům zase důkladně vyživí. Esenciální mátový olej pak zanechává vlasy i pokožku hezky provoněnou.

Vzhledem k tomu, že šampon neobsahuje žádné chemické konzervanty, barviva, tenzidy ani jinou syntetiku, nedráždí pokožku a hodí se i pro lidi, kteří mají velmi citlivou pokožku nebo jsou alergičtí na běžnou konvenční kosmetiku. Kompletní složení vidíte na štítku.

  • Použití

Použití tuhého šamponu je stejné, jako když se mydlíte klasickým mýdlem. Namočíte si vlasy i ruce, rozmělníte trochu šamponu a vytvoříte si pěnu. Poté opláchnete. Šampon pění hezky. Příjemně mě překvapilo, že udělá docela bohatou a voňavou pěnu. Důležité je, že pěna nedráždí oči!

  • Cena

Šampon Gentlemen’s shampoo bar od Castelbel stál 230 Kč. To se na první pohled může zdát jako cena vysoká. Na druhou stranu ji ale rychle vyváží fakt, že tuhý šampon jen tak rychle nevymydlíte, takže vám teoreticky vydrží déle, než ten tekutý. (Samozřejmě záleží na frekvenci používání).

Jelikož jsme v našem domácím testu jsme na tomto tuhém šamponu nenašli vlastně žádné minus, zdá se mi cena v porovnání s kvalitou, kterou za ni dostaneme, rozumná.

  • Výsledné shrnutí

Vzhledem k tomu, že se všude na webech věnujících se přírodní kosmetice můžeme dočíst, že prvotní efekty při použití tuhých šamponů nemusí být vždy právě příznivé, výsledek mě opravdu mile překvapil. Žádná katastrofa se nekonala.

Upřímně – čekala jsem, že vlasy budou po prvním použití těžké, slepené, splihlé nebo něco podobného, ale opak byl pravdou. Možná je to tím, že manžel má krátký střih a také už delší dobu používá přírodní šampony bez silikonů, parabenů a SLS. Takže vlas už má opět otevřenou strukturu, proto dobře přijímá výživu, kterou dostane.

Je pravdou, že sice žádný zázračný rozdíl k lepšímu (oproti použití tekutého šamponu) patrný není, ale na druhou stranu nentí to ani skok k horšímu. Takže konečná bilance je jednoznačně příznivá. Vlasy jsou čisté, umyté a vypadají vzdušně.

Manžel je spokojen a zhodnotil to tak, že tuhý šampon je ideální alternativou pro šampony tekuté a že bude perfektní součást cestovní kosmetiky.

Samozřejmě nelze zaručit, že i ostatním mužům bude vyhovovat stejně dobře, jako nám. Vždy záleží na okolnostech – typu vlasů, zda jsou vlasy nějak chemicky ošetřeny, jakou vlasovou kosmetiku daný člověk používá atp.

V každém případě, pokud vám záleží na zdraví vaší hřívy i pokožky hlavy a chcete pro sebe a své tělo jen to nejlepší, určitě tuhé šampony vyzkoušejte. Minimálně jako tělové mýdlo je užijete určitě a to nejen na cestách.

Historie šamponu na vlasy

Péče o vlasy je bezpochyby nezbytnou součástí naší každodenní péče. Pokud jde o udržení zdravých a lesklých vlasů, existuje jeden výrobek, který vyniká nad všechny ostatní – šampon. Je těžké si představit život bez tohoto všudypřítomného výrobku, ale přemýšleli jste někdy o tom, jak vlasové šampony vznikly? Pojďme se ponořit do vzrušující historie vlasových šamponů a sledovat jejich původ od starověkých civilizací až po moderní přípravky, které používáme dnes.

Dávné počátky

Koncept čištění vlasů sahá až do starověku, kdy různé civilizace používaly různé metody, jak udržet vlasy čisté a vyživené. Ve starém Egyptě se k čištění vlasů používala směs vody, živočišných tuků a popela z hliněných nádob. Podobně se ve starověké Indii drtily byliny a rostliny jako henna, amla a shikakai a používaly se jako přírodní šampon. Tyto rané přípravky byly vytvořeny především proto, aby odstranily nečistoty a poskytly určitou úroveň očisty.

Éra mýdla

Mýdla se stala oblíbeným způsobem mytí vlasů. Živočišné tuky se kombinovaly s přírodními složkami, jako jsou rostlinné výtažky a vonné látky, a vytvářely tak mýdla, která vlasy nejen čistila, ale také jim dodávala příjemnou vůni. Tyto první šampony však měly svá omezení, protože zanechávaly zbytky a nebyly příliš účinné při odstraňování olejů a nečistot z vlasů a pokožky hlavy.

Renesance péče o vlasy

V 17. a 18. století došlo k významnému posunu v péči o vlasy. Mezi bohatými lidmi se stal oblíbeným prášek na vlasy, který se vyráběl z různých látek, jako je rýže, maranta a kukuřičný škrob. Cílem tohoto postupu bylo absorbovat přebytečný olej a dodat vlasům pudrový vzhled. Nadměrné používání vlasového pudru však vedlo k problémům s pokožkou hlavy a vyžadovalo časté mytí.

Zrod moderního šamponu

Moderní šampon, jak ho známe dnes, vznikl díky pokroku na konci 19. století. Zlom nastal v 60. letech 19. století, kdy německá společnost Kasey Hele’s vytvořila práškový šampon na bázi detergentu. Tato inovace vydláždila cestu k dnešním složením šamponů. Později debutovaly tekuté šampony, jejichž první verze obsahovaly složky na bázi mýdla.

Teprve ve 30. letech 20. století však mýdla nahradily syntetické povrchově aktivní látky, což vedlo k účinnějšímu mytí. Tento pokrok vedl ke vzniku značek, jako je Procter & Gamble, která v roce 1930 uvedla na trh první masově vyráběný syntetický šampon s názvem Drene. Tyto přípravky na bázi povrchově aktivních látek byly účinnější při odstraňování nečistot, olejů a stylingových přípravků z vlasů a zároveň byly šetrnější k pokožce hlavy.

Specializované šampony

V průběhu let, jak se rozšiřovaly naše znalosti o péči o vlasy, se šampony začaly přizpůsobovat specifickým potřebám. V 50. letech 20. století byly zavedeny šampony s léčivými účinky, které řešily problémy s pokožkou hlavy, jako jsou lupy a svědění. V 60. letech 20. století se objevily kondicionéry, které nejen čistily, ale také hydratovaly. Tento trend pokračoval i v 70. letech 20. století, kdy byly na trh uvedeny šampony pro zvětšení objemu vlasů, jejichž cílem bylo dodat vlasům objem a hustotu.

Moderní složení

Dnes se šampony vyrábějí v různých složeních, která vyhovují různým typům vlasů a potřebám. Šampony bez sulfátů si získaly oblibu díky svým šetrným čisticím vlastnostem, zejména pro osoby s citlivou pokožkou hlavy. Šampony na bázi organických a přírodních složek si také získaly příznivce, protože lidé si stále více uvědomují, jaké složky používají na své tělo.

Technologický pokrok navíc přinesl inovativní složky, jako je keratin, arganový olej a biotin, které jsou známé svými regeneračními a vyživujícími vlastnostmi. Vývoj suchých šamponů navíc způsobil revoluci ve způsobu mytí vlasů a poskytuje rychlé a pohodlné řešení pro ty, kteří jsou na cestách.

Závěrem lze říci, že historie šamponů na vlasy ukazuje, jak daleko jsme se v péči o vlasy dostali. Od primitivních směsí ve starověkých civilizacích až po dnešní moderní přípravky se šampony vyvíjely tak, aby vyhovovaly našim neustále se měnícím potřebám a preferencím.

S tím, jak se naše chápání péče o vlasy neustále rozšiřuje, je fascinující sledovat, jak inovace a technologie utvářejí budoucnost vlasových šamponů a zajišťují, abychom si mohli udržet zdravé a krásné vlasy po mnoho dalších let.