Nejlepší kolo pro dítě – jak vybrat, tipy, zkušenosti

Nejen pro kluky, i pro většinu dívek představuje nové jízdní kolo splněný sen. Jak ho však vybrat, aby i samotná jízda byla potěšením? Zde jsou odborníka, díky nimž se z nového bicyklu stane nejlepší kamarád dětí.

Rodiče nejčastěji chybují v tom, že dítěti vyberou příliš velké kolo, aby mu co nejdéle vydrželo. Kolo sice vydrží, ovšem radost z jízdy se mnohdy nedostaví, případně se dokonce změní v odpor. A není se čemu divit – komu by se také chtělo bojovat s nadměrným a těžkým bicyklem? Dítě musí naopak při jízdě s kolem splynout, proto musí být pohodlné a snadno ovladatelné.

Druhou častou chybou bývá nákup nápadně levného výrobku, u kterého se dřív nebo později ukáže, na čem výrobce ušetřil. Proto je při nákupu vždy pozorně sledovat, jak kvalitní je rám dětského kola a jakými komponenty je vybaveno. Také hmotnost bicyklu by měla být co nejnižší.

Dětské kolo jistě není nejlevnější záležitostí, avšak je třeba ho vnímat jako dobrou investici do sportovní budoucnosti potomka. A vůbec přitom nejde o lámání rekordů, spíš jde o to dopřát dítěti radost ze sportu, která mu pak pravděpodobně vydrží až do dospělosti. Jak vybrat kolo?

Velikost rozhoduje

Aby dítě bylo schopné kolo pohodlně ovládat, musí mu být tak akorát.

Ideální velikost lze zjistit snadno:

  • Nechat dítě rozkročit se nad horní rámovou trubkou s nohama na zemi.
  • Mezi trubkou a rozkrokem dítěte by mělo být asi pět centimetrů volného místa.
  • Pokud je to více, je kolo malé, pokud méně, je kolo ještě příliš velké.

Důležitá je také vzdálenost od sedla k řídítkům. Malý jezdec by měl být schopen při sezení v sedle bez problémů uchopit řídítka. Výšku sedla je třeba nastavit tak, aby dítě dosáhlo nohama na zem.

Nejmenší dětská kola jsou tzv. dvanáctky, dále se vyrábějí šestnáctky, dvacítky a čtyřiadvacítky. Číslo udává průměr ráfků v palcích.

Pokud bude i dvanáctka pro dítě ještě velká, vystačí mu zatím odrážedlo – jednostopé kolo bez pedálů, na němž dítě po odrazu jede a musí udržovat rovnováhu. Zároveň se naučí zatáčet a odhadovat vzdálenost.

12″ a 16″ – jízda začíná

Nejmenším dětem jsou určeny bicykly s koly o průměru 12″. Standardně jsou vybaveny i balančními kolečky, která se ovšem dají snadno sundat či přizvednout, aby dítě nemělo plnou oporu a učilo se udržovat rovnováhu. Tyto nejmenší bicykly ještě nemají přehazovačku ani zadní brzdu, proto se brzdí zpětným záběrem pedálů, což je pro děti přirozené.

Dvanáctky bývají vybaveny i přední pákovou brzdou, kterou děti zpočátku ještě nedokážou stisknout, ale postupně se to naučí. Kvůli bezpečnosti jízdy nesmí chybět bezpečné zakončení řídítek a plastový chránič, který dokonale zakrývá celý řetěz. Kolo by mělo umožňovat nastavit v dostatečném rozsahu výšku sedla, a případně i řídítek, aby mohlo s dítětem „růst“.

Bicykly s označením 16″ jsou pak větší kopií dvanáctek. Mají stejné vybavení, rozdíl je jen ve větším průměru kol, díky němuž se dítěti lépe překonávají o něco delší vzdálenosti i nerovnosti. Kola šestnáctky orientačně vyhovují dětem ve věku od 4 do 6 let.

20″ a 24″ – a jedem!

Mladším školákům budou nejspíš nejlépe vyhovovat dvacítky. To jsou bicykly s průměrem kol 20″. Můžou být buď jednorychlostní, anebo už vybavené přehazovačkou se šesti převody. Přehazování se většinou provádí snadno, a sice otáčením gripu řídítek.

Tato kola již mají, podobně jako modely pro dospělé, dvě pákové brzdy a volnoběžný náboj. Dítě se tak musí naučit brzdit pouze „ručními“ pákovými brzdami. Více pohodlí hlavně v terénu mu pak může přinést odpružená vidlice.

Největší bicykly v dětské kategorii s označením 24″ se svým vybavením již plně vyrovnají kolům pro dospělé. Mají přehazovačku i přesmykač, dvě ruční brzdy a odpruženou vidlici. Na takovém kole už můžete s dítětem bez obav vyrazit i na delší výlet.

Jak učit děti jízdu na kole

Zde je několik kroků, jak naučit děti jezdit na kole:

  • Začít s balančním kolem nebo tréninkovými kolečky – Než se dítě naučí jezdit na kole, musí se naučit rovnováze a koordinaci. Vyplatí se začít s balančním kolem, což je dvoukolové kolo bez pedálů, nebo s tréninkovými kolečky, která lze připevnit na běžné kolo.
  • Nastavit kolo – Kolo musí mít správnou velikost. Je třeba upravit sedadlo a řídítka tak, aby se dítěti pohodlně sedělo. Sedadlo by mělo být v takové výšce, aby se dítě při sezení na kole mohlo oběma nohama dotýkat země.
  • Najít bezpečný, rovný prostor – Bezpečná rovná plocha s malým nebo žádným provozem je pro učení ideální, například park nebo klidná ulice.
  • Začít malými krůčky – Začít tím, že si dítě sedne na kolo a bude se odrážet nohama. Postupně je třeba povzbuzovat, aby zvedalo nohy a jezdilo delší dobu. To mu pomůže naučit se rovnováze a ovládání.
  • Naučit se šlapat – Jakmile dítě zvládne jízdu na kole, je čas naučit ho šlapat. Ideální je nechat dítě sednout na kolo a s podporou rodiče nacvičovat šlapání.
  • Nácvik zatáčení a zastavování – Naučit dítě, jak zatáčet s kolem nakláněním a jak používat brzdy k zastavení. Je nezbytné používat obě brzdy současně.
  • Povzbuzovat a chválit – Povzbuzovat dítě na každém kroku a chválit jeho snahu. Oslavavat dětské úspěchy a pomáhat dětem poučit se z chyb.

Naučit se jezdit na kole vyžaduje cvik a trpělivost. Bude to nějakou dobu trvat. Pokud rodiče postupují podle těchto pokynů a dítě hodně povzbuzují, bude brzy jezdit na kole s jistotou samo.

Nezbytná výbava

Ke kolu automaticky patří i cyklistická helma. Od věci nejsou ani rukavice, což potvrdí každý, kdo si někdy při pádu z kola odřel dlaně. Bezpečnosti napomůžou i světla, odrazky a zvonek, malý jezdec ocení i cyklistickou lahev s košíkem na uchycení.