Jak utrácet na dovolené – zkušenosti, tipy

Říká se, že cestování je nejlepší životní investicí. Peníze, které člověk vloží do nových zážitků a poznání, jsou ty nejlépe zhodnocené. I z toho důvodu jezdíme každý rok na dovolenou a chceme si užít poznávání cizích krajin na maximum. Jak to ale udělat, abychom se nevrátili, sice obohaceni o nové zážitky, ale s kontem, které zeje prázdnotou? I na dovolené je třeba zacházet s penězi uvážlivě, zvláště pokud osobní rozpočet nepřipouští žádné velké finanční výkyvy.

Zapomínat na finanční gramotnost není dobré ani v průběhu dovolené. Dovolenou si lze užít naplno i bez velkého uskrovňování, stačí se vyhnout bezhlavému utrácení a mít na paměti jednoduché rady, jak bezbolestně ušetřit.

Jak ušetřit na dovolené

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak ušetřit peníze na dovolené, je plánovat dopředu a být připraven. Plánování dopředu umožní rezervovat si nejlepší nabídky, ať už jde o letenky, ubytování nebo zábavu. Rezervace předem může být často nejvýhodnějším řešením a může také snížit finanční zátěž v případě neočekávaných výdajů. Zkoumání možností, jako jsou zlevněné letenky nebo balíčky ubytování, může také pomoci snížit náklady a eliminovat zbytečné výdaje, které jsou s dovolenou často spojeny.

Kromě toho je důležité předem sestavit rozpočet, aby člověk neměl zbytečné výdaje. Je dobré předem odhadnout očekávané náklady na celou dovolenou a poté se snažit výdaje dodržet. Je dobré zvážit například ubytování v airbnb,  místo v hotelu nebo stravování v levnějších restauracích. Jednoduché změny, jako například vzít si s sebou láhev s vodou a nějaké občerstvení na celodenní aktivity, mohou ušetřit značné částky. 

Výběr levnějších destinací nebo aktivit, které jsou finančně nenáročné, může být také skvělým způsobem, jak ušetřit peníze. Lze zvážit ubytování u rodiny a přátel a sledovat slevy a speciální nabídky na atrakcích.

Omezená hotovost a platby kartou jen minimálně

Na dovolené není dobré s sebou nosit větší finanční obnos, vždy je dobré si rozmyslet, na co budeme peníze daný den potřebovat a podle toho si finanční obnos připravit. Pokud chceme ušetřit peníze, není také dobré platit platební kartou, protože tak nemáme přehled o výdajích. Na druhou stranu bývá u některých bank při platbě kartou výhodný kurz. 

Finance je vždy dobré směnit dopředu, protože v místě rekreace může být výměna českých korun za cizí měnu zbytečně drahá. 

Nekupujte kýčovité suvenýry a zbytečnosti

Během dovolené vynakládejte peníze na smysluplné účely, mezi které patří výlety, sportovní a zábavné aktivity nebo cokoliv, co vás nehmotně obohatí.

Zapomeňte na kýčovité suvenýry a jiné zbytečnosti, které se prodávají ve všech turistických destinacích na chlup stejné. Předražené tretky beztak nikomu neudělají radost a časem skončí zaprášené na poličce nebo zapomenuté v šuplíku. Kromě zážitků si na památku kupte jednu věc, která je pro danou zemi typická a zároveň jedinečná.

Při nákupu suvenýrů se dá hodně ušetřit.

Pozor na předražené restaurace

Využijte přátelskosti místních a poptejte se, kam se dá v okolí vyrazit na dobré jídlo a večerní posezení. Vyhněte se restauracím a barům na hlavní turistické promenádě, kde jsou s ohledem na turisty ceny vyšponované. Místo podniků na turistické trase objevte lokály oblíbené místními, kde za přijatelnou cenu ochutnáte autentické speciality.

Airbnb ubytování

Airbnb je dnes jednou z nejvýznamnějších možností ubytování na trhu. Prostřednictvím této populární online platformy mohou cestovatelé po celém světě vyhledávat, rezervovat a ubytovávat se v široké škále jedinečných domů, bytů nebo apartmánů nabízených místními hostiteli.

Airbnb se skládá z různých typů pronájmů domů, včetně pokojů, apartmánů nebo celých domů k pronájmu. Hostitelé obvykle bydlí ve stejném domě jako hosté, mohou však nabízet i samostatné soukromé domy a pokoje. Hostitelé jsou obvykle rodilí obyvatelé dané oblasti, kteří s nadšením seznamují lidi s kulturou svého města – často nabízejí hostům rady a tipy po celou dobu jejich pobytu.

Hostitelé a hosté jsou propojeni prostřednictvím zabezpečené online platformy. Airbnb poskytuje několik funkcí, které zajišťují, že obě strany budou mít bezpečný a příjemný zážitek, například proces ověřování totožnosti hostitelů a hostů, nepřetržitý zákaznický servis, systém online zpráv a pohodlné platební metody. Hostitelé si také mohou nastavit vlastní pravidla pro svůj prostor, jako jsou požadavky na minimální délku pobytu, časy příjezdu a odjezdu a dodatečné poplatky za vybavení, například poplatky za domácí zvířata.

Hostitelé i hosté se mohou po každém pobytu navzájem hodnotit, což komunitě Airbnb poskytuje další úroveň bezpečnosti. Tato hodnocení jsou dobře viditelná na webových stránkách a v aplikaci Airbnb. 

Levnější destinace 

Jedním z nejzřejmějších důvodů, proč si vybrat levnou destinaci, je její cenová dostupnost. Cestování může být drahé a mnozí si jednoduše nemohou dovolit vyrazit na větší a dražší výlety. Levné cestování může poskytnout příležitost poznávat svět cenově dostupným způsobem. 

Indie je všeobecně považována za levnou cestovní destinaci. Nabízí spoustu zajímavých a kulturně bohatých zážitků a také dobrý poměr ceny a kvality. Indie je domovem mnoha starobylých památek, světového dědictví a krásných přírodních scenérií. Od Tádž Mahalu a paláců v Džajpuru až po ášramy v Kérale – Indie má co nabídnout pro každý rozpočet.

Thajsko je další skvělou levnou destinací s širokou nabídkou aktivit pro cestovatele s omezeným rozpočtem. Fantastické jídlo, nádherné počasí a přátelští místní obyvatelé z něj dělají skvělou destinaci pro levné cestování.

Vietnam je jednou z nejlepších levných destinací v jihovýchodní Asii, která nabízí vše od dovolené na pláži až po poznávání přírody. Kromě toho, že země nabízí mnoho kulturních zážitků, je domovem úžasných přírodních atrakcí na světě, včetně zátoky Ha Long a tunelů Cu Chi.

I když jsou tyto destinace poměrně vzdálené od České republiky, ani letenka nemusí být příliš drahá. Rozhodně se tedy vyplatí tyto destinace navštívit. 

Cestovat lze i levně.

Drahé destinace k cestování

Obvykle se jedná o nádherné oblasti, jako jsou Maledivy, Bora Bora nebo Seychely, které mohou nabídnout jedny z nejneobyčejnějších zážitků. 

Při návštěvě exotické destinace nemohou cestovatelé očekávat nic jiného než to nejlepší. Nabízené služby jsou bezkonkurenční – od vynikajícího stravování až po luxusní ubytování. Vyhlášené restaurace, lázně a pětihvězdičkové vybavení, jako jsou bazény a fitness zařízení. 

V mnoha drahých destinacích jsou také k dispozici aktivity, které by mnozí cestovatelé nemohli provozovat nikde jinde. Od plavání s delfíny v křišťálově čistých vodách Baham až po lety vrtulníkem nad majestátními horami Nového Zélandu – tyto aktivity nabízejí nezapomenutelné zážitky.

Na dovolenou však není vhodné brát si mikro půjčky. Dovolená by měla být zaslouženým odpočinkem za celý rok práce, ne však stresorem z půjčených peněz. Pokud je přece jen nutné si peníze na dovolenou půjčit, je vždy lepším řešením rychlá půjčka na bázi kontokorentu.