Cvičení na střeše – v Paláci YMCA pro dobrou věc

Pravidelnou „Fit pauzu pro kancelářské povaleče“ lze čas od času zažít na střeše Paláce YMCA v ulici Na Poříčí 12. Lekce fitness a jiné sportovní vyžití najde zájemce po celý rok v tělocvičně tamějšího Sportcentra.

Fitness lekce často vede zkušená instruktorka Věra Beroušková. Určeny jsou všem lidem se sedavým zaměstnáním z centra Prahy, kteří si chtějí během polední pauzy protáhnout tělo a setřást tak ze sebe i únavu a stres.

Palác YMCA

Palác YMCA je historická budova v centru Prahy, která slouží jako kulturní a společenské centrum. Byla postavena v roce 1929 jako domov pro YMCA (Young Men’s Christian Association), která zde poskytovala ubytování, sportovní a kulturní aktivity pro mladé muže.

Budova byla navržena architektem F. L. Gahurou a je jedním z příkladů moderní architektury v Praze. Po druhé světové válce byla budova zkonfiskována komunistickým režimem a sloužila jako úřadovna a později jako knihovna. V roce 1990 byla budova vrácena YMCA a postupně zrenovována.

Dnes se v budově Paláce YMCA nachází koncertní sál, divadelní scéna, výstavní prostory, kavárna i tělocvična. Palác YMCA je také místem konání různých kulturních akcí a festivalů.

Cvičení v Paláci YMCA

„Jen v samotném Paláci YMCA máme momentálně téměř 100 pronajatých kanceláří a v nich mnoho lidí, kteří se chtějí aspoň jednou týdně zdravě provětrat“ říká iniciátorka akce cvičení na střeše a ředitelka Paláce YMCA.

Podle ní je krátká rozcvička to nejjednodušší, co lze pro svoje zdraví udělat. Střecha, která je jinak pro veřejnost uzavřená, navíc nabízí i překrásný, duši povznášející výhled na Prahu.

Právě propojení péče o tělo, duši a ducha je ostatně i to, oč organizaci YMCA vždy šlo, a co symbolizuje i její znak v podobě červeného rovnostranného trojúhelníku.

Vnitřní tělocvična organizace YMCA se pyšní mimo jiné unikátní klopenou běžeckou dráhou, na níž trénovala třeba Eva Bosáková a Věra Čáslavská.

Sportovní tradice již od 20. let

Na střeše budovy se sportovalo už za první republiky. Než její plochu z větší části zabrala kotelna, bývalo tu unikátní basketbalové a volejbalové​ hřiště.

Multifunkční Palác YMCA nabízí během roku veřejnosti také další sportovní aktivity. V památkově chráněné budově postavené v roce 1928, stále funguje krytý bazén, je zde posilovna​, sauna a mnoho dalších​ možností zdravého pohybu.

TIP: Jak nejlépe nastartovat nový den? Jógou a pozdravem slunci nebo léčebným cvičením Qi Gong.