Dětské balzámy na rty – co obsahují, rizika, zkušenosti

I takový kosmetický produkt, jakým je balzám na rty, může být zdraví škodlivý. Většina balzámů na rty pro dospělé propadla v laboratorních testech kvůli výskytu potenciálně rizikových složek minerálních olejů. Na laboratorní rozbor byly proto poslány dodatečně i balzámy určené dětem. Nejnovější výsledky ukázaly, že ani dětské kosmetické produkty nejsou zárukou kvality.

Cílem nezávislého testu bylo prověřit případnou přítomnost nežádoucích minerálních olejů v jeleních lojích pro děti.

„Do laboratoře jsme odeslali 23 balzámů, mezi nimiž bylo i sedm vzorků pomád, které nejsou výrobci výslovně určené dětem. Rozhodli jsme se je ale zařadit, protože mohou spotřebitele mást – ať už kvůli pohádkovým postavám na obalu, barvám, matoucím názvům, lákavým vůním nebo příchutím,“ popisuje výběr výrobků šéfredaktorka časopisu, který testy provedl. 

Rizikové látky

Chemické zkoušky ukázaly, že 11 testovaných balzámů na rty je pro děti nevhodných a tři výrobky jsou dokonce potenciálně rizikové. Nevalné výsledky si většina balzámu odnesla právě kvůli výskytu minerálních olejů: konkrétně jejich aromatických uhlovodíků (MOAH) a nasycených uhlovodíků (MOSH).

Minerální oleje se v kosmetice používají hlavně pro svůj zvlhčující efekt a schopnost vytvářet lesklý povlak. Látky MOSH jsou problematické zejména kvůli riziku hromadění ve vnitřních orgánech, nejčastěji v játrech, slezině nebo lymfatických uzlinách. V případě látek MOAH se zase jedná o potenciální karcinogeny.

Dětské balzámy na rty mohou být zdraví škodlivé.

Co jsou látky MOAH

MOAH je zkratka pro složky na bázi minerálních olejů a vazelíny, které se často vyskytují v balzámech na rty určených pro děti. Je to proto, že ze všech možných balzámů na rty na trhu jsou tyto konkrétní složky obecně nejbezpečnější, pokud jsou použity ve výrobcích, které jsou určeny pro děti. 

Důvodem je skutečnost, že minerální olej i vazelína jsou hypoalergenní, netoxické a nedráždivé, což z nich činí ideální volbu pro výrobky, jako jsou balzámy na rty. Kromě toho je minerální olej skvělým zvlhčovadlem, které pomáhá zlepšovat rovnováhu vlhkosti ve rtech, a vazelína je okluzivní látka, která pomáhá udržovat pokožku spodního rtu hydratovanou. 

I přesto, že se jedná o nejvhodnější látky, které lze použít do balzámů na rty, měl by se jim člověk raději vyhýbat. 

Při výběru balzámů na rty pro děti je důležité hledat výrobky, které jsou vyrobeny z přírodních složek, a ne komerční produkty, které obsahují chemické látky. Tyto výrobky sice bývají velmi účinné, ale zároveň mohou citlivou dětskou pokožku velmi dráždit. Některé z těchto výrobků s obsahem chemických látek jsou navíc spojovány s nepříznivými účinky na zdraví, jako je oxidační poškození a toxicita pro reprodukční systém. Pokud chce člověk co nejlepší ochranu, je dobré volit výrobky z přírodních složek, jako je včelí vosk, bambucké máslo a kokosový olej.

Co jsou látky MOSH

MOSH se nachází v mnoha balzámech na rty pro děti. Tyto balzámy na rty jsou určeny k ochraně jemných a hebkých rtů před UV zářením, větrem, chladem a vysušením. MOSH působí jako bariéra, která pomáhá uzamknout vlhkost a chránit před vlivy prostředí, které mohou rty vysušit, popraskat a poškodit.

MOSH jsou vyrobeny z minerálního oleje, vazelíny, lanolinu a parafínu.

Minerální olej je jemný olej, který se získává z ropy a zabraňuje odpařování vody z pokožky. Lanolin je voskovitá látka na bázi lanolinu, která se nachází v ovčí vlně a používá se v repelentních a impregnačních přípravcích. Parafín je voskovitý ropný produkt používaný jako zahušťovadlo v mnoha výrobcích, včetně balzámů a krémů na rty.

MOSH promazává rty, zabraňuje jejich vysoušení, zklidňuje popraskané rty a pomáhá hojit opary. Předpokládá se, že také pomáhá udržovat vlhkost pokožky. 

Balzámy vytvořené na bázi ropy jsou však pro pokožku nevhodné

Nevhodné balzámy pro děti

Balzám na rty je důležitým doplňkem pro udržení zdravých a hydratovaných rtů. Ne všechny balzámy na rty jsou však stejné a některé mohou způsobit více škody než užitku. Nekvalitní balzámy jsou často prodávány jako přírodní prostředky, ale obsahují neúčinné umělé složky, které mohou rty pálit, dráždit nebo vysušovat

Tyto balzámy často obsahují chemické látky, jako jsou parabeny, které mohou způsobit alergické reakce, a také vonné látky, které mohou citlivou pokožku ještě více podráždit. Mnohé umělé příchutě a barviva navíc způsobují zabarvení rtů. Balzámy na bázi ropy jsou také nevhodné pro ochranu pokožky, protože jsou vyrobeny z ropných produktů, jako je vazelína nebo minerální olej, a nejsou proto kompatibilní s přirozenou produkcí kožního mazu, což má za následek suchý a nepříjemný pocit v okolí rtů.

Je dobré se také vyhnout balzámům na rty s vysokým obsahem cukru nebo alkoholu. Ty mohou rty nadměrně vysušovat a ztěžovat jim udržení vlhkosti. Aby toho nebylo málo, slouží také jako živná půda pro bakterie a částečky jídla, které mohou způsobit další podráždění.

Parabeny

Parabeny jsou typem konzervačních látek, které se běžně používají v kosmetických přípravcích a výrobcích osobní péče k prodloužení trvanlivosti a potlačení růstu mikroorganismů. 

Jsou složeny ze sloučeniny ropného původu zvané para-hydroxybenzoát a mohou se vyskytovat ve formě butylparabenu, propylparabenu, methylparabenu nebo ethylparabenu. 

Parabeny se v kosmetickém průmyslu hojně používají od 50. let 20. století a jsou stále častěji obsaženy v různých typech výrobků, od pěny na holení, přes rtěnku až po deodoranty a šampony.

Ačkoli slouží cennému účelu, kterým je zabránit hromadění bakterií, parabeny se v poslední době dostaly pod palbu kritiky kvůli možným zdravotním a bezpečnostním problémům. 

Důkazy naznačují, že tyto konzervační látky mohou v těle působit jako estrogen – ženský pohlavní hormon, což může u žen narušit hladinu hormonů a zvýšit riziko rakoviny prsu a reprodukčních zdravotních problémů. 

Kromě toho bylo zjištěno, že dlouhodobé působení parabenů je toxické pro základní orgány, jako jsou játra a ledviny. V důsledku toho některé regulační orgány zakázaly nebo omezily používání některých parabenů v kosmetických a jiných osobních výrobcích a mnoho společností dobrovolně odstranilo parabeny ze seznamu svých složek.

Přírodní balzám na rty lze připravit i doma.

Praktické rady

Pokud se člověk chce zcela vyhnout kritickým látkám obsaženým v balzámech na rty, je dobré sáhnout po výrobcích bez minerálních olejů a aromatických uhlovodíků. 

Minerální oleje se skrývají pod těmito názvy: 

  • petrolatum (vazelína)
  • hydrogenated microcrystalline wax (hydrogenovaný mikrokrystalic­ký vosk)
  • paraffinum liquidum (tekutý parafin)
  • synthetic wax (syntetický vosk)
  • paraffin
  • ozokerite (uhlovodíkový vosk)
  • cera microcristallina

Nasycené a aromatické uhlovodíky se skrývají pod těmito názvy: 

  • polyisobutene
  • polybutene
  • hydrogenated polyisobutene
  • polyethylene

V současné době je přírodní kosmetika v rozmachu, protože čím dál více lidí se zajímá o složení jednotlivých kosmetických produktů. Lze tak sehnat balzámy na rty, které jsou vyrobeny v domácích podmínkách, a budou tak 100 % přírodní. 

Spotřeba je někdy až nevhodná

Přísnější pohled na složení jeleních lojů je oprávněný. Rty jsou pokryty jednou z nejtenčích vrstev kůže, při mazání rtů se nám proto do těla vstřebá výrazně více látek, než například při mazání rukou. Při pocitu suchých a popraskaných rtů navíc člověk používá balzám na rty až desetkrát denně.

Kromě toho si část balzámů ze rtů slízneme. Podle Evropské komise dospělý člověk pravidelně používající balzám na rty spořádá nechtěně až 20 gramů „jeleního loje“ ročně, což odpovídá zhruba čtyřem průměrně velkým tyčinkám. U dětí to může být ještě více – balzámy je svou vůní a příchutí lákají takřka k nakousnutí.

Stejně jako v případě jiných potenciálně rizikových látek i zde platí, že pokud člověk používá velmi často výrobek s obsahem i minimálního množství škodlivin, jejich množství se sčítá a kombinuje s dalšími zdroji těchto i jiných chemických látek. Celkové množství takto zkonzumovaných chemikálií se pak kombinuje a pro organismus může znamenat určité riziko.

Před nákupem jakýchkoliv kosmetických produktů je proto dobré číst pečlivě složení, obzvlášť u výrobků pro děti. Všechny kosmetické přípravky musejí své složení uvádět v rámci takzvaného INCI listu (Mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad), který je uveden na zadní straně obalu.