Jak si zvýšit sebevědomí

Každý z nás nějaké má. Ovšem každý také jinak vysoké. Je ovlivňováno mnoha faktory. Řeč je samozřejmě o sebevědomí!

Dáváme ho najevo svým chováním a ovlivňujeme tak, jak nás vnímají ostatní. Pro někoho je vysoké sebevědomí samozřejmostí. Jsou ale tací – většina, kteří ho mají zdravě průměrné, a nesmíme opomenout také ty, kteří sebevědomím moc neoplývají.

Každý se s nějakým narodí, ale hlavní faktor, který jej ovlivňuje je výchova rodičů. Jejich přístup je velice důležitý. Rodina jako taková ale není jediná, co má na naše sebevědomí vliv. Jsou to i další věci. Ať už je to paní učitelka v mateřské škole, spolužáci a kamarádi na střední či šéf v práci.

Nízké sebevědomí

Lidé trpějící nedostatkem sebevědomí to mají v dnešní době poměrně složité. Neprůbojní jedinci totiž jen málokdy dosáhnou svých cílů. Mnoho takových lidí potřebuje neustále vědět, že je okolím přijímáno a důležité pro ně je, co si myslí ostatní.

Dle toho se pak také řídí a ne pokaždé je jim to přirozené. To pro sebejistého člověka nikoli. Ten si jde tvrdě za svým a řídí se heslem „ať si každý říká, co chce, mně je to jedno“. Takový přístup je nejlepší. Ovšem ne každý ho má.

Jak získat sebevědomí

Většina z nás je něčím výjimečná. Nadáním a talentem oplývá každý. U někoho se projevují více, u někoho méně a jde jen o to je objevit a využít. Nebojte se pochválit sami sebe. Vždyť jak se říká: „Pochválím se sám, protože nikdo jiný to za mě neudělá.“

Naučte se říkat svůj názor a nestydět se za něj. Zapojujte se do kolektivu, konverzujte a nebojte se zeptat na vše, co Vás zajímá. Pokuste se také přijímat své nedostatky. Co si budeme povídat… Každý nějaké má a nikdo přece není dokonalý. Přestaňte se srovnávat s modelkami z nejrůznějších časopisů. Kolik takových vidíte na ulici?

Vždyť většinou jde stejně jen o šikovné ruce retušérů, maskérů a dobrých fotografů. Najděte si čas sami pro sebe. Zajděte si ke kadeřnici, na manikúru, na kávu s kamarádkou a hned se budete cítit lépe. Promluvte si o svých problémech. Je dobré svěřit se někomu, komu opravdu důvěřujete a uvidíte, že má-li Vás rád, podpoří Vás. Stanovte si nějaký cíl a jděte za ním. Uvědomte si, že žádný neúspěch Vás nesmí odradit.

Co říkáte, je tak těžké mít zdravé sebevědomí? Budete ještě stále sedět v koutě jako šedá myška nebo vezmete život do svých rukou?