Jak si zvýšit sebevědomí

Každý z nás nějaké má. Ovšem každý ma své sebevědomí také jinak vysoké. Je ovlivňováno mnoha faktory. Jaké to jsou a co dělat v případě, že si člověk sebevědomí potřebuje zvýšit?

Dáváme ho najevo svým chováním a ovlivňujeme tak, jak nás vnímají ostatní. Pro někoho je vysoké sebevědomí samozřejmostí. Jsou ale tací – většina, kteří ho mají zdravě průměrné, a nesmíme opomenout také ty, kteří sebevědomím moc neoplývají.

Každý se s nějakým narodí, ale hlavní faktor, který jej ovlivňuje je výchova rodičů. Jejich přístup je velice důležitý. Rodina jako taková ale není jediná, co má na naše sebevědomí vliv. Jsou to i další věci. Ať už je to paní učitelka v mateřské škole, spolužáci a kamarádi na střední či šéf v práci.

Však právě rodina je to, co je kolem nás nejvíce a nejvíc nás také ovlivňuje. Pokud rodiče své dítě pravidelně chválí – když je k tomu důvod, ne furt a ne jen tak, tak to zdravému sebevědomí samozřejmě prospívá.

Pokud někdo vyrůstá v nefunkční rodině, odkud zná jen křik, hádky a možná i násilí, tak zdravé sebevědo mít nejspíš nebude a dokonce ho bude mít až nezdravě nízké. Není se ani čemu divit. Lidé, které za sebou mají těžké dětství, většinou potřebují vyhledat pomoc od psychologa.

Nízké sebevědomí

Lidé trpějící nedostatkem sebevědomí to mají v dnešní době poměrně složité. Neprůbojní jedinci totiž jen málokdy dosáhnou svých cílů. Mnoho takových lidí potřebuje neustále vědět, že je okolím přijímáno a důležité pro ně je, co si myslí ostatní.

Dle toho se pak také řídí a ne pokaždé je jim to přirozené. To pro sebejistého člověka nikoli. Ten si jde tvrdě za svým a řídí se heslem „ať si každý říká, co chce, mně je to jedno“. Takový přístup je nejlepší. Ovšem ne každý ho má.

Jak získat sebevědomí

Většina z nás je něčím výjimečná. Nadáním a talentem oplývá každý. U někoho se projevují více, u někoho méně a jde jen o to je objevit a využít. Nebojte se pochválit sami sebe. Vždyť jak se říká: „Pochválím se sám, protože nikdo jiný to za mě neudělá.“

Naučte se říkat svůj názor a nestydět se za něj. Zapojujte se do kolektivu, konverzujte a nebojte se zeptat na vše, co Vás zajímá. Pokuste se také přijímat své nedostatky. Co si budeme povídat… Každý nějaké má a nikdo přece není dokonalý. Přestaňte se srovnávat s modelkami z nejrůznějších časopisů. Kolik takových vidíte na ulici?

Vždyť většinou jde stejně jen o šikovné ruce retušérů, maskérů a dobrých fotografů. Najděte si čas sami pro sebe. Zajděte si ke kadeřnici, na manikúru, na kávu s kamarádkou a hned se budete cítit lépe. Promluvte si o svých problémech. Je dobré svěřit se někomu, komu opravdu důvěřujete a uvidíte, že má-li Vás rád, podpoří Vás. Stanovte si nějaký cíl a jděte za ním. Uvědomte si, že žádný neúspěch Vás nesmí odradit.