Nejlepší výbavička pro miminko – jak vybrat, zkušenosti

Pro novopečené maminky může být složité zorientovat se na poli dětských potřeb. Výbava pro novorozeně vyžaduje pečlivou přípravu a není vždy snadné určit, co je nezbytné a co není. Jak vybrat to nejlepší a neutratit celou výplatu?

Pryč jsou doby, kdy nejlepší výbavou pro novorozence nebo batole byla náruč a klín rodičů. Dříve rodiče nosili miminka pouze na rukou či v šátku na zádech. Situace se však v průběhu času radikálně změnila a rodičovství se stalo pro rodiče i rodinné příslušníky relativně jednodušší.

Nastala doba, kdy ještě před narozením dítěte budoucí rodiče propadají nákupní horečce a vybírají tu nejlepší možnou výbavu pro miminko. V okamžiku, kdy vejdou do obchodu s dětským zbožím, budou ohromeni množstvím a variacemi. Co vybrat, je vždy dilema.

Koupě čehokoli pro dítě přináší nastávajícím maminkám nesmírnou radost. Výrobky dětské výbavy, jako jsou kočárky, oblečky, či hopsadla jsou však drahé a děti z nich v krátké době vyrostou. Před investicí do dětské výbavy je nutné se zaměřit na kvalitu, pohodlí a využití těchto výrobků. Ať už jde o kočárek, sedačku, hnízdečko pro miminko, přebalovací komodu, MonBaby monitor, matraci, mantinel do postýlky, těhotenský polštář využitelný i při kojení nebo třeba kolotoč nad postýlku, vše je potřeba pečlivě zvážit.

Rodiče rozhodně neudělají chybu, když část výbavičky nakoupí s větším předstihem. Celou řadu věcí lze do doby, než se miminko narodí, skladovat v krabicích, plastových boxech nebo třeba v kvalitních vakuových pytlích.

Autosedačka

Pro novopečené rodiče není nic důležitějšího než bezpečnost dítěte. Autosedačky jsou jednou z nejdůležitějších částí dětských výbaviček, které je třeba pořídit. Mít přenosnou autosedačku je pro rodiče skvělé, protože dítě lze během spánku přenášet, aniž by bylo rušeno.

Vzhledem k tomu, že děti velmi rychle rostou, je důležité koupit autosedačku, která může být používána po delší dobu a stojí za vynaložené peníze.

TIP: Přečtěte si více o nákupu ideálního kočárku a autosedačky.

Kočárek

Dětský kočárek je důležitou výbavou pro děti, dokud se dítě nenaučí chodit. Na trhu je k dispozici široká škála druhů, které se dodávají v různých velikostech. Vždy je vhodné vybírat kočárky, které se snadno skládají a jsou lehké, abyste se mohly kamkoliv přenášet.

Před nákupem je potřeba ověřit kvalitu kočárku. Například látka na kočárku by měla být pevná a neměla by se snadno roztrhnout, brzdy by měly fungovat efektivně a kočárek by se měl snadno skládat. V případě, že rodina často cestuje, je potřeba vybírat kočárky, které jsou lehké a dají se snadno zvednout, aniž by zatěžovaly záda rodičů.

Klíčovými vlastnostmi, které je třeba při nákupu kočárku zvážit, by měly být bezpečnost, kola, brzdy, rukojeti a příslušenství. Vyplatí se koupit kočárek robustní, který zůstane stabilní i na nerovných cestách. Měl by mít bezpečnostní pásy, aby dítě bylo během jízdy v bezpečí.

Dětské houpátko

Není nic příjemnějšího než sledovat, jak dítě klidně spí a odpočívá. Dětské houpátko je užitečné, když se rodič snaží dítě v prvních měsících uklidnit. Houpátka jsou obvykle na baterie a hopsají, houpou se, a dokonce vibrují ze strany na stranu.

Maminkám, které se snaží plnit více úkolů, může být houpátko nesmírně užitečné, protože v něm mohou bezpečně nechat dítě a souběžně dokončit několik domácích prací. Houpátko je lepší robustní a pevné, aby dítěti poskytovalo bezpečí a pohodlí.

Dětská výbava

U všeho, co souvisí s miminkem, je nutné si před nákupem zkontrolovat bezpečnostní opatření. V případě, že rodič plánuje koupit již použitou dětskou výbavu, měl by se ujistit o jejím stavu a použitelnosti po určitou dobu. V případě, že rodiče plánují mít více dětí, mohou si koupit předměty, které vydrží déle a jsou robustní.

Dětské oblečení

Při výběru dětského oblečení rodiče dávají pozor na tři věci – snadné použití, dlouhotrvající oblečení, které roste s dítětem, a ochranu doma i venku. Děti mají různé tvary a velikosti; a mohou rychle růst. Je tedy logické, že kojenecké a dětské oblečení by mělo být k dispozici v různých velikostech, v odlišných barvách a snadno použitelné a pohodlné.

Nejlepší tipy pro výběr dětského oblečení a doplňků:

Pohlaví dítěte – Je nejlepší zvolit genderově neutrální oblečení a doplňky.

Bílá není děsivá – Není žádným tajemstvím, že děti jsou nepořádné. Proto se mnoho rodičů drží dál od světlých barev – bílá však není největší nepřítel. Stačí přidat na skvrny trochu chlorového bělidla a vyprat dětské oblečení v horké vodě o teplotě 60 stupňů.

Nastavitelné oblečení – Děti neustále rostou a novorozenci často ze svého oblečení vyrostou zhruba za měsíc. Vcházet do obchodu s vědomím, že dítě vyroste z oblečení během několika měsíců, může být frustrující, takže hledání nastavitelných svršku, které se rozšiřují a rostou s dítětem, pomůže ulevit peněžence i času.

Efektní oblečení ne – Na efektních kostýmech, které mohou působit roztomile, není nic špatného, avšak je vhodné omezit je na minimum. Místo toho se vyplatí volit neutrální barevné dupačky, overaly, kalhoty a čepice pro každodenní nošení. Čím jednodušší to bude, tím více možností a lehkosti bude rodič i dítě mít.

Velikost a střih – Jedna univerzální velikost není vždy pro každého a založit oblečení na věku nebo váze není vždy dobré, protože děti v různém věku mají různou váhu a výšku. Některé značky nabízejí oblečení s nastavitelnou velikostí.

Pohodlí má přednost před módou – Rodič by měl dbát na měkké materiály a švy, které nesvědí. Dítě může vypadat roztomile v nové kolekci od populárních značek, ovšem pokud materiál svědí nebo škrábe, bude celou dobu v slzách nebo ho bude jen svrbět, aby se z oblečení dostalo.

Roční období – Malým dětem bývá v zimě velmi chladno a v létě horko. Pokud budou nosit nevhodné oblečení, mohly by onemocnět.

Hygiena na prvním místě – Kojenci a batolata mají oslabený imunitní systém, proto je nezbytné zajistit, aby to, co nosí, bylo zcela hygienické. Horká voda je jedním z nejjednodušších způsobů, jak jejich oblečení dezinfikovat. Vyplatí se najít dětské oblečení, které vydrží praní ve vysokoteplotních pračkách a sušičkách.

Jednoduchost – Efektní oblečení a doplňky se mohou zdát lákavé, avšak zlatým pravidlem je jednoduchost.