Štíhlá postava – štíhlá linie po celý život

Štíhlá postava není jen otázkou vzhledu, ale také zdraví a celkového pohodlí. Ačkoli se může zdát, že udržení štíhlé postavy je věcí mládí a energie, je to vlastně klíčové pro udržení dobrého zdraví a vitality v každém věku. Jak udržet štíhlou postavu v každém věku?

Řada žen si říká, zda-li je to opravdu možné. Odpověď je velice jednoduchá. Ano, je! Pokud chce mít žena neustále pěknou postavu a zachovat si štíhlou linii, existuje několik pravidel, které by měla dodržovat.

Sladkých 20

Zapomenout na bagety! Hodit za hlavu jídla z fast foodů a hotovky! Tato jídla obsahují pořádné množství soli, cukrů a konzervačních látek. Základem, jak si v tomto věku udržet hezké tělo, je změna obvyklých stravovacích návyků a trocha pohybu. Nejideálnější je jíst každé tři až čtyři hodiny. To rozběhne metabolismus a udrží ho v chodu.

Ne nadarmo se říká, že snídaně dělá den. Je proto vhodné dát si jako první jídlo řádnou dávku proteinů. Toho se nejlépe dosáhne konzumací cereálií či celozrnného pečiva. K nim je nejvhodnější pít kvalitní zelený čaj bez cukru. Je dobré mít po ránu něco teplého do žaludku.

Dále se doporučuje jíst zeleninu, která obsahuje draslík, právě i v ranních hodinách. Hodí se například zeleninový džus. S ním se dostanou do těla jak vitamíny, tak dávka svěžesti a energie.

Obecně platí, že je velice dobré snížit příjem kofeinu. Vhodné je také omezit pití alkoholu a energetických nápojů. Pokud si žena nedokáže alkohol odepřít, měla by jej doplit minerálkou. Skvělé je také pití bílého vína.

Jak bylo již v úvodu zmíněno, důležitý je pohyb. Možností, jak sportovat, je nespočet. Fitness centra kolem nabízejí mnoho sportovního vyžití. Od spinningu, zumby, klasického aerobicu, přes posilování až po plavání. Dá se také využít krásného počasí a jít si zaběhat do parku. Aktivit, které pomohou udržet si dobrou postavu, je obrovské množství.

Když je na krku 30

S přibývajícím věkem není udržení si skvělé postavy jednoduchou záležitostí. Metabolismus se stále zpomaluje, a proto je dobré, vyhnout se nadměrné konzumaci velkého množství potravin.

Jezení z nudy a dlouhé pohledy do lednice, ve které je vždy něco na zub, jsou zabijákem štíhlé postavy. Je nezbytné najít jinou zábavu, než jedení popcornu a brambůrek při koukání na televizi! Velmi důležité je vyhledat si taková jídla, ze kterých je přiměřený příjem sacharidů a bílkovin.

Vhodné je také doplnit zdravé tuky. Toho lze dosáhnout konzumací například másla, ořechů, oliv a mandlí. Výborným receptem, jak rychleji trávit tuky a sacharidy z dalších jídel, je zařazení rybího masa do jídelníčku.

Nezoufat ani ve 40

Největším problémem žen v tomto věku je zadržování vody. Toho dosahují díky tomu, že hladina estrogenů začíná klesat. Proto je nejdůležitější omezit příjem sacharidů. Pozor však na hladovění, to zafunguje pouze na velmi krátkou dobu a známému jojo efektu se žena v žádném případě nevyhne.

Spíše se doporučuje dietu postavit na zelenině, která obsahuje vysoké množství vlákniny. Vyzkoušet lze špenát, brokolici, čekanku nebo květák. Důležitý je také dostatek rostlinných a živočišných bílkovin, například v podobě čočky, fazolí a opět ryb.

Ovšem opět se nesmí opomenout pohyb! Ten je skvělým pomocníkem při hubnutí v každém věku.

50 a více let

V této věkové skupině se metabolismus stává pomalejším a ukládání tuků může být snadnější. Důležitým krokem k udržení štíhlé postavy v této věkové skupině je pravidelné cvičení, které by mělo zahrnovat cvičení s odporovými váhami nebo aerobní cvičení, jako je chůze, plavání nebo cyklistika.

Je také důležité snížit příjem kalorií a vyhnout se prázdným kaloriím a rafinovaným cukrům. Strava by měla být bohatá na vlákninu a zeleninu, s dostatečným množstvím bílkovin a zdravých tuků.

Důležitým faktorem pro udržení štíhlé postavy v každém věku je také dostatečný spánek a snížení stresu. Nedostatek spánku může zpomalit metabolismus a zvyšovat chuť k jídlu, zatímco stres může vést k nadměrnému přejídání a ukládání tuků.

V neposlední řadě je důležité mít realistické cíle a dostatek trpělivosti. Udržení štíhlé postavy není jednoduché a může to trvat čas. Důležité je si uvědomit, že každý má jiný tvar těla a není nutné dosáhnout extrémně štíhlé postavy. Důležité je najít zdravou a udržitelnou rovnováhu mezi stravou a cvičením, která bude vhodná pro konkrétní věk a životní styl.

Toto jsou základní pravidla hubnutí. Teď už jen zbývá popřát hodně štěstí a pevnou vůli při držení diet. Na konec je také nutné podotknout, že nic se nesmí přehánět a vše má svůj čas.