Jak vybrat správný make-up

Také je make-up vaší největší kosmetickou nutností, ale přesto vám úplně nevyhovuje tak jak má? Nosíte ho jen proto, že se vám ježí chlupy na těle při představě, že byste měla vyjít bez něj?

Většina žen není spokojená se svým make-upem a pravdou je, že výběr toho pravého je kolikrát přímo nadlidský výkon. Jak tedy na to?

Záleží na typu vaší pleti

Než si půjdete do obchodu pořídit nový make-up, měla byste si uvědomit, jestli máte pleť mastnou, suchou nebo smíšenou.

Suchá pleť potřebuje make-up který vám pleť dostatečně hydratuje a obsahuje více tuků. Ty totiž zabraňují tomu, aby se vám na obličeji vytvářely hrudky a zvýrazňovali vaší vysušenou pleť – například šupinkami. Nezapomínejte ji vždy před nanesením make-upu namazat hydratačním krémem a s pudrem také šetřete, dosáhli byste opět jen šupinkatého efektu.

Pokud máte naopak mastnější pleť poohlédněte se po make-upu na citlivou a problematickou pleť, který vám nebude ucpávat póry a zároveň léčit akné, bude ji udržovat matnou a sjednotí ji. Nezapomínejte si k němu pořídit i vhodný pudr, který vám bude pomáhat překrýt lesknoucí se pleť.

Smíšená pleť potřebuje jak hydratovat vysušené části, tak zmatňovat problematickou t-zónu. Sehnat tento make-up je nejsnazší, prodává se totiž nejvíce.

TIP: u mastné a smíšené pleti je dobré před nanesením make-upu použít podkladovou bázi, která vám pleť vyrovná, zjemní, vyplní vám rozšířené póry a hlavně napomáhá k matné pleti.

Správný odstín

Dalším důležitým bodem je výběr odstínu make-upu. Pokud si totiž pořídíte špatný odstín, ať už světlejší nebo tmavší, rázem vám z obličeje udělá nehezkou masku. Proto je třeba, abyste si ho vždy nanesli na pleť a zkontrolovali odstín na denním světle.

Nanášení na ruku nebo kamkoliv jinam vám nepomůže a osvětlení v drogériích zase zkresluje. Levné make-upy navíc mají tendenci po pár hodinách změnit odstín na oranžový. Požádejte tedy o vzorky a v klidu je vyzkoušejte doma.

Důležitý je také váš podtón pleti. Pokud máte pleť spíše do šeda, pořiďte si make-up se žlutými tóny, který vám pleť rozzáří a dodá jí zdravý vzhled. Jestli vaše pokožka vypadá naopak zdravě koukněte se po make-upu s růžovým nádechem. Pokud si nejste jistá, zajděte ke kosmetičce, která vám ráda pomůže.

Nezapomínejte na to, abyste si vybrala i vhodnou konzistenci. Tekuté make-upy jsou skvělé na suchou pleť, pěnové a krémové například zase na mastnou, protože vytváří pudrový vzhled a hodně zmatňují.

A na závěr – rozhodně na make-upech nešetřete, protože špatný výběr vám může udělat na pleti pěknou neplechu. Je proto lepší, se nejdříve poradit s vaší kosmetičkou nebo přímo s prodavačkami (například v M.A.C. prodejnách, parfumériích Douglas atd.)