Jak vybrat správný make-up

Většina žen není spokojená se svým make-upem a pravdou je, že výběr toho pravého je kolikrát přímo nadlidský výkon. Jak tedy na to?

Make-up může být pro mnoho žen tím nejlepším kamarádem, který jim pomáhá vypadat krásně a sebevědomě. Avšak správný make-up může být těžké vybrat, protože každý typ pleti a tvar obličeje vyžaduje specifické produkty.

Pokud tedy žena hledá vhodný make-up, který bude odpovídat konkrétním potřebám, určitě jí přijdou vhod tyto rady.

Poznat svůj typ pleti

Je velmi důležité znát svůj typ pleti, protože podle toho lze vybrat správný make-up, který bude odpovídat potřebám.

Pokud má žena mastnou pleť, volí make-up s matným finišem. Pokud má suchou pleť, hledáte make-up, který hydratuje a zvlhčuje. Pokud má citlivou pleť, měla by vynechat make-up, který obsahuje příliš mnoho chemických složek.

Vybrat správnou barvu

Správná barva make-upu je klíčová pro to, aby make-up dodával přirozený a harmonický vzhled. Je třeba zvolit barvu, která odpovídá pleti.

Pokud má žena světlou pleť, vybírá lehčí odstíny. Pokud má tmavší pleť, volí hlubší a sytější barvy. Pokud si není jistá, jakou barvu zvolit, může zkusit v obchodě testovací vzorek na vnitřní straně zápěstí.

Zvolit správnou texturu

Textura make-upu by měla být zvolena podle toho, jaký efekt chce žena dosáhnout. Pokud má mastnou pleť, vybírá make-up s matným finišem, který pomůže snížit lesk pokožcky.

Pokud má suchou pleť, zvolí raději make-up s hydratačními složkami, který pomůže udržet suchou pleť hydratovanou a zdravou.

Vyzkoušet tester

Před tím, než si žena pořídí nový make-up, měla by vyzkoušet tester v obchodě. Doporučuje se aplikovat make-up na malou oblast pokožky a sledovat, jak se chová a jak vypadá.

Důležité je zkontrolovat, zda make-up způsobuje podráždění nebo svědění. Také si žena může vyzkoušet, jak se make-up chová po celý den.

Vybírat kvalitní produkty

Je důležité investovat do kvalitního make-upu, který bude pleti prospívat. Levné produkty mohou obsahovat mnoho nežádoucích chemikálií, které mohou pleť podráždit a způsobit vysychání nebo dokonce alergickou reakci.

Proto je nezbytné zvolit opravdu kvalitní make-upové značky, které jsou šetrné k pleti a obsahují přírodní složky.

Používat správné nástroje

Kromě samotného make-upu je důležité zvolit správné nástroje pro jeho aplikaci. Kvalitní štětce, houbičky a aplikátory mohou pomoci k dokonalému výsledku.

Používá se štětec pro aplikaci pudru, houbička pro make-up v tekuté formě a aplikátor pro korektor.

Nezapomínat na ochranu

Než se začne aplikovat make-up, je třeba myslet na ochranu pleti. Odborníci doporučují použít hydratační krém a krém s ochranným faktorem, který ochrání pleť před slunečními paprsky a předčasným stárnutím.

S výběrem správného make-upu může pomoci i odborník v kosmetickém salonu, který poradí s výběrem produktů vhodných pro konkrétní typ pleti a s aplikací make-upu.

Vybírání make-upu může být náročné, ale s těmito tipy by každá žena měla být schopna najít ten správný produkt. Každá pleť je jedinečná a vyžaduje specifickou péči, takže je dobré najít make-up, který bude uspokojí potřeby a bude vám dodávat sebevědomí a krásný vzhled.

Záleží na typu vaší pleti

Než si žena půjde do obchodu pořídit nový make-up, měla by si uvědomit, jestli má pleť mastnou, suchou nebo smíšenou.

Suchá pleť potřebuje make-up který pleť dostatečně hydratuje a obsahuje více tuků. Ty totiž zabraňují tomu, aby se na obličeji vytvářely hrudky a zvýrazňovaly vysušenou pleť například šupinkami. Před nanesením make-upu se pleť musí namazat hydratačním krémem. S pudrem je dobré šetřit, aby nedošlo k šupinkatému efektu.

Pokud má žena naopak mastnější pleť vyplatí se jí make-up na citlivou a problematickou pleť, který neucpává póry a zároveň léčí akné. K make-upu je třeba pořídit i vhodný pudr, který pomáhá překrýt lesknoucí se pleť.

Smíšená pleť potřebuje jak hydratovat vysušené části, tak zmatňovat problematickou t-zónu. Sehnat tento make-up je nejsnazší, prodává se totiž nejvíce.

TIP: U mastné a smíšené pleti je dobré před nanesením make-upu použít podkladovou bázi, která pleť vyrovná, zjemní, vyplní rozšířené póry a hlavně napomáhá k matné pleti.

Správný odstín

Dalším důležitým bodem je výběr odstínu make-upu. Pokud si totiž žena pořídí špatný odstín, ať už světlejší nebo tmavší, rázem z obličeje udělá nehezkou masku. Proto je třeba vždy zkontrolovat odstín na denním světle.

Nanášení na ruku nebo kamkoliv jinam příliš nepomůže a osvětlení v drogériích zase zkresluje. Levné make-upy navíc mají tendenci po pár hodinách změnit odstín na oranžový. Nejlepší je požádat tedy o vzorky a v klidu je vyzkoušejte doma.

Důležitý je také podtón pleti. Pokud má žena pleť spíše do šeda, pořizuje make-up se žlutými tóny, který pleť rozzáří a dodá jí zdravý vzhled. Jestli pokožka vypadá naopak zdravě hodí se make-up s růžovým nádechem. Pokud si žena není jistá, stačí zajít ke kosmetičce, která ráda pomůže.

Důležité je vybrat i vhodnou konzistenci. Tekuté make-upy jsou skvělé na suchou pleť, pěnové a krémové například zase na mastnou, protože vytváří pudrový vzhled a hodně zmatňují.

A na závěr – rozhodně by se na make-upech nemělo šetřit. Špatný výběr udělá na pleti pěknou neplechu. Je proto lepší, se nejdříve poradit s kosmetičkou nebo přímo s prodavačkami (například v M.A.C. prodejnách, parfumériích Douglas atd.)