Jak připravit dítě do školky – tipy, zkušenosti

S nástupem do školky se mnohé mění nejen pro dítě, ale i pro celou rodinu. Děti zvyklé na péči a společnost dospělé osoby se zařadí po bok svých vrstevníků a bude s nimi trávit většinu dne. Tato změna vyžaduje přizpůsobení, které může být náročné na psychiku i fyzické zdraví dítěte. V našem seriálu se každý měsíc budeme společně věnovat jednomu tématu nebo dovednosti, kterou by se dítě mělo naučit zvládnout tak, aby byl vstup do školky pro všechny co možná nejpříjemnější.

Na první osamostatnění dítěte se mohou rodiče připravit a předejít tak nejčastějším problémům, které se vstupem do školky souvisí. Týkají se především zdraví a adaptace. Dítě by si mělo předem zvykat na pobyt v kolektivu, na odloučení od matky i na potřebu přesně se vyjadřovat.

Školka prověří i zdraví

Ohledně zdravotní prevence si rodiče mohou nechat poradit na kontrole u pediatra, protože oproti některým onemocněním se dá chránit očkováním.

Jednou z preventabilních infekčních nemocí, která se zvláště v dětském kolektivu rychle šíří, je žloutenka typu A. Díky povinnému očkování jsou děti chráněny proti žloutence typu B, o očkování proti typu A však musí rozhodnout rodiče, nejlépe po konzultaci s lékařem. Proti žloutence typu A je možné dítě očkovat už od jednoho roku, vhodné je zvážit očkování právě před jeho prvním zařazením do kolektivu.

Nalaďte se na odloučení a osamostatnění dítěte

Než začnete s osamostatňováním dítěte, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, jak změnu vnímáte vy jako rodiče. Extrémní pocity, jako třeba nechuť dítě předat do cizí péče nebo naopak nedočkavost, kdy už se dítěte na pár hodin „zbavíme“, se přenášejí na dítě a zhoršují jeho schopnost přijmout docházku do mateřské školy.

Postupně začněte pracovat na samostatnosti dítěte a schopnosti sdělovat své potřeby. Než dítě začne chodit do mateřské školy, mělo by se umět samo napít, najíst, dojít si na WC a obléknout se. Pro rodiče je často pohodlnější a rychlejší, když dítě obléknou nebo nakrmí, ale takový přístup jej neposouvá k samostatnosti. Také by mělo zvládnout požádat o něco, pozdravit a rozloučit se.