Dětský ranč v Hlučíně – zábava nejen handicapovaným dětem

Tradičními westernovými závody v atmosféře Divokého západu oslavil Dětský ranč v Hlučíně začátek léta. Kovbojská atrakce byla jen první z aktivit, které během letní sezony nabízí unikátní prostor, jenž poskytuje kompletní rehabilitaci dětem s mentálním i fyzickým postižením v prostředí přirozené integrace s jejich zdravými kamarády, ale je přístupný i široké veřejnosti.

Ranč poskytuje handicapovaným klientům komplexní rehabilitaci ve fyzické i psychické oblasti a také co nejpřirozenější integraci. K tomu pomáhají terapeuti nebo speciálně cvičení koně, kteří v rámci hippoterapie pomáhají dětem s fyzickým a mentálním postižením, ale i klientům trpícím dětskou mozkovou obrnou.

Koně na ranči nejsou určeni pouze k jediné disciplíně. Splňují kritéria pro sport, parasport, rekondiční ježdění i pro hippoterapii. Na jediném místě se tak nabízí celá škála aktivit. Setkávají se při nich lidé, kteří se vzájemně mají čím obohatit – v jednom okamžiku jsou v areálu ranče přítomni zdraví, handicapovaní, děti i dospělí, pro něž je přirozené žít a fungovat vedle sebe, vnímat ty druhé jako přirozenou součást okolního světa a vzájemně si pomáhat. Vše je samozřejmě kompletně bezbariérové.

„Děti mohou zvířata krmit a hladit, čímž trénují drobnou motoriku a podporují psychiku. Díky kontaktu se zvířátky – hlazení, mazlení a dotýkání – se i postižené dítě celkově zklidní, uvolní se a nenastávají záchvaty. Hippoterapie probíhá v klidu a je možná vzájemná komunikace,“ uvedl Josef Dudek, ředitel a zakladatel Dětského ranče v Hlučíně,

Indiánský den plný her

Další významnou akcí v hlučínském Dětském ranči bude 10. července odpoledne nazvané Rodina a děti, které pořádá Rotary klub Ostrava, který tento areál dlouhodobě podporuje.

„Organizujeme Indiánský den plný her pro děti i dospělé. Zpívat a hrát budou Dominika Myslivcová, Vojtěch Šenkýř, Bořek Slezáček, klauni a další. Nebude scházet indiánská tematika a také lukostřelba pro děti a rodiče. Od sponzora obdrží účastníci zdarma nápoje. Nebudou chybět bezlepkové speciality ani domácí masné bezlepkové výrobky – například Hlučínské klobásy,“ vyjmenoval Dudek.

I dospělí si přijdou na své

Součástí areálu je integrované hřiště, chystá se dvorek pro práci s autistickými dětmi. Pro dospělé návštěvníky ranč připravuje lezecké hřiště, cykloboxy pro úschovu kol a hippoterasu, relaxační visutou vyhlídku s výhledem na přilehlé pastviny. Letos začal Dětský ranč provozovat Nedělní hry, během nichž pořádá tematická odpoledne.

„Lidé chodí na ranč samovolně trávit volný čas a chtěli jsme jim nabídnout něco navíc,“ vysvětlil Josef Dudek. „V dubnu proběhly poprvé Nedělní hry na ranči. Akce byla úspěšná – dorazilo 1680 lidí. Měli jsme tematické dny laděné umělecky i sportovně. Celé odpoledne funguje na principu stanovišť s různými hrami, jako je skákání v pytli nebo střílení z luku či malování na obličej. Budeme v této tradici jednou za měsíc pokračovat.“

Velký zájem projevili i dospělí, kteří si chtějí hrát a nezlobit. Rádi by, aby na ranči vznikl lukostřelecký klub. Na jeho vzniku se aktivně pracuje.

Hry, sport, zoo i skvělé občerstvení

Vedle léčby hippoterapií areál provozuje i sportovní aktivity, například paravoltíž nebo paradrezuru. Děti mohou navštívit rehabilitační zoo, kde najdou zvířata charakteristická pro české vesnické dvorky – od koní přes poníky, kozy a ovce až po králíky a slepice.

Specialitou místního areálu je kvalitní občerstvení. „Vše se dělá stylově, aby k akci zapadlo. K westernovým závodům patří steaky a krkovička. Jídlo je bezlepkové. Děláme domácí bramboráky i naše vyhlášené masité Hlučínské klobásky s minimálně čtyřiadevadesáti procenty masa a naše speciální párečky bez jakýchkoli konzervantů, které jsou určeny dětem,“ shrnul Josef Dudek, ředitel a zakladatel Dětského ranče v Hlučíně.